reklama

Krejčíková slovy o roce 1989 rozbrečela Navrátilovou. A dala naději Číně, píše Murray

Pokud někteří čeští fanoušci při sledování vítězného projevu tenistky Barbory Krejčíkové po finále Turnaje mistryň zatlačovali slzy, nešlo se ničemu divit. Publiku v mexické Guadalajaře 17. listopadu přiblížila, co se v tuzemsku stalo přesně před 32 lety a jak je důležité mít možnost žít svobodně. Podle bývalé světové jedničky Andyho Murrayho jsou silná slova české hvězdy určitou nadějí, že se situace změní i v Číně, která je nyní podezřelá z umlčení hráčky Pcheng Šuaj.

reklama

„17. listopadu 1989 byli Češi a Slováci jeden národ a měli jsme velmi statečné studenty a občany, kteří vyšli do ulic a demonstrovali proti nedemokratickému režimu, který u nás tehdy byl,“ prohlásila Krejčíková ve středu v Guadalajaře. Za ní stála spoluhráčka Kateřina Siniaková, které se v očích leskly slzy, ale také legendární Martina Navrátilová. Ta pak slzy nestíhala utírat.

„Aby všichni rozuměli, co se tehdy dělo, máme tu Martinu Navrátilovou, která byla donucena emigrovat z Československa kvůli režimu, jenž u nás tehdy byl. Jsem ráda, že tento režim už tady není a můžeme žít svobodně. Ráda bych všem poděkovala za to, co udělali a jak byli stateční. Jsem velmi pyšná na to, že jsem z České republiky,“ pokračovala Krejčíková.

Její projev byl skutečně z jiného soudku, než bývají proslovy po turnajovém vítězství. Nestává se často, že by se hráčky a hráči v děkovné řeči věnovali nečemu jinému než tenisu, rodině, přátelům, případně historkám z turnaje. I proto slova letošní šampionky z Roland Garros ve dvouhře i čtyřhře a olympijské vítězky tak silně zarezonovala.

Zaregistroval je i trojnásobný grandslamový vítěz a bývalý hráč číslo jedna žebříčku ATP Andy Murray. Proslov sdílel na svém Twitteru. A zároveň ho spojil s aférou, která v posledních dnech hýbe nejen tenisovým světem.

Panuje totiž strach o život čínské hráčky Pcheng Šuaj, která na začátku listopadu obvinila na sociální síti Weibo bývalého významného komunistického funkcionáře Čang Kao-lia ze sexuálního napadení a od té doby se na veřejnosti neobjevila. Přidaný příspěvek zmizel z internetového prostoru po pouhé půlhodině.

V týdnu Čína uvedla, že Šuaj poslala dopis, ve kterém uvádí, že slova o sexuálním zneužívání nepsala ona a že je v pořádku. Jenže prakticky nikomu se nechce věřit tomu, že vzkaz byl pravý, a obavy se jen prohloubily.

„Momentálně netušíme, kde se Pcheng Šuaj nachází. Ale tahle řeč budiž připomínkou a nadějí, že věci se v budoucnu mohou změnit,“ napsal Murray k videu s projevem Krejčíkové.

Na nejasnosti kolem tenistky, o které nyní nikdo nic neví, může Čína doplatit. Asociace WTA prostřednictvím svého šéfa Stevea Simona uvedla, že v případě neustávajících kontroverzí v kauze Pcheng Šuaj nemá problém zrušit turnaje, kterých je na příští rok v této asijské zemi naplánovaných hned deset včetně prestižního finále sezony – Turnaje mistryň. A že finančních komplikací se v případě odebrání pořadatelství nebojí v porovnání se strachem o život 35leté ženy.

„S přihlížející Navrátilovou zazněla drásavá slova od Barbory Krejčíkové. O tom, jak moc se zlepšil život Čechů po pádu komunismu v roce 1989. Ať už záměrně, či nikoli, tenhle vzkaz perfektně sedne k současnému povstání ženského tenisu proti Komunistické straně Číny,“ podotkl jeden z nejznámějších tenisových novinářů píšící pro New York Times Ben Rothenberg.

Tenisové hvězdy včetně Naomi Ósakaové, Sereny Williamsové, Novaka Djokoviče i Petry Kvitové bombardují sociální sítě hashtagem #WhereIsPengShuai (Kde je Pcheng Šuaj), čímž vytvářejí na Čínu tlak. Důkaz o tom, že je čínská hráčka v pořádku, chce už rovněž Organizace spojených národů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Asteroid větší než Eiffelovka se blíží k Zemi. NASA ho považuje za znepokojivý

Obrovský asteroid 4660 Nereus, který je větší než Eiffelova věž, se blíží k planetě Zemi. NASA jej považuje za znepokojivý, protože má více než 150 metrů a nachází se ve vzdálenosti 3,9 milionu kilometrů od oběžné dráhy Země. Kolem ní by měl proletět 11. prosince ve vzdálenosti asi 2,4 milionu mil. Podle vědců by ale nebezpečný pro planetu Zemi být neměl.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Aktualizováno

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

reklama

Domácí zpravodajství

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama