Čínská tenisová hvězda Pcheng Šuaj, která bývala světovou jedničkou ve čtyřhře, obvinila někdejšího vicepremiéra Číny Čang Kao-liho ze sexuálního obtěžování. Kauza se začala šířit po sociálních sítích, Peking se ji ale snaží digitálně vymazat.
Světově proslulá tenistka Šuaj se na sociální síti Weibo rozepsala o svém dlouhodobém a zvláštním vztahu s dnes 75letým politikem Čang Kao-liem, který v minulosti zastával funkci vicepremiéra a člena Stálého výboru Politbyra Ústředního výboru Komunistické strany Číny. Patřil tedy k nejmocnějším politikům v Číně.
Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud
Jeho píseň „I Believe I Can Fly“ se stala celosvětovým hitem, zpěvák R. Kelly s ní však před publikem zřejmě ještě dlouho nevystoupí. Federální soud v New Yorku totiž po šestidenním procesu rozhodl, že je vinen ve všech bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání. A to jak mladých žen, tak nezletilých dívek. Advokátka tří obětí Gloria Allredová ho označila za nejhoršího sexuálního predátora, s jakým se kdy setkala.
Šuaj v příspěvku obvinila muže z údajného sexuálního obtěžování. Přiznala přitom, že s ním měla pohlavní styk opakovaně. „Proč ses za mnou vrátil, vzal mě k sobě domů a nutil mě k sexu? Jistě, nemám žádný důkaz, protože je prakticky nemožné nějaký mít,“ napsala tenistka. „Nemohu ani vyjádřit, jak jsem byla znechucená a kolikrát jsem se sama sebe ptala, jestli jsem ještě člověk. Cítím se jako chodící zdechlina. Každý den jsem se ptala, kým doopravdy jsem,“ doplnila někdejší světová singlová čtrnáctka.
Příspěvek se na Weibu (čínské obdobě Twitteru) objevil po desáté večer. Neuplynulo ani 30 minut a správa sociální sítě ho smazala. Někteří uživatelé si ale stihli slova tenistky vyfotit, a její příspěvek se tak šířil v dalších veřejných i soukromých chatovacích skupinách. Také tyto kopie ale z internetu mizely.
Čínská cenzurní mašinerie se pak rozjela naplno. Účet Šuaj, který sledují statisíce uživatelů, sice nikdo nesmazal, je ale těžko dohledatelný. Weibo ale maže komentáře i příspěvky ostatních osobností, které se k tématu vyjadřují.
„Jak zoufalá a bezmocná musela být. Doufám, že budeš v pořádku,“ napsal například na síti populární tenisový komentátor, jehož příspěvek po chvíli zmizel. Na kauzu upozornila americká CNN, kontaktovat čínského politika Kao-liho se novinářům nepodařilo.