Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) není prvním, kdo se dopustil neodpustitelného přešlapu. Například britský vládní poradce Neil Ferguson se letos navzdory vládním opatřením scházel se svou milenkou. Irský ministr zemědělství Dara Calleary si pro změnu zašel na golfový večírek. Oba poté rezignovali.
Nařízení vlády se ze stran občanů ne vždy stoprocentně dodržují. Vzorem by měli být ale minimálně ti, kteří opatření sami nařizují. Ne vždy se to ale povede. Letos v květnu si vlnu kritiky vysloužil i epidemiolog a profesor na Královské univerzitě v Londýně Neil Ferguson, který se navzdory omezení pohybu stýkal se svou milenkou.
S 38letou ženou se měl setkat minimálně dvakrát, a porušil tak nařízení o vycházení pouze za účelem nákupu potravin, ze zdravotních důvodů nebo pracovní povinnosti. „Uznávám, že jsem měl chybný úsudek a učinil špatný krok,“ uvedl Ferguson v prohlášení s tím, že už nebude zapojen do Vědecké poradní skupiny pro mimořádné situace (SAGE), která se významnou měrou podílí na vládní strategii boje s koronavirem. Svého činu litoval.
I v Irsku „padaly hlavy“
Skandál, který si vyžádal další politické oběti, se stal v srpnu i v Irsku. Ministr zemědělství Dara Calleary se zúčastnil galavečeru golfového klubu na západě Irska, kam dorazilo asi 80 hostů. Podle tamních pravidel bylo tou dobou povoleno jako opatření proti koronaviru maximálně 50 lidí.
Na golfovém večírku ve městě Clifden, které se nachází asi 250 kilometrů západně od Dublinu, byl kromě řady irských politiků také soudce nejvyššího soudu Seamus Woulfe či eurokomisař pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan. Dara Calleary poté z funkce ministra odstoupil, strávil v ní jen 37 dní.
Vicepremiér Leo Varadkar poté oznámil, že zbavil členství ve své straně Fine Gael tři senátory, kteří se večeře také účastnili. Jedním z nich je Jerry Buttimer, který zároveň rezignoval na funkci místopředsedy Senátu. Tři senátoři museli opustit také premiérovu stranu Fianna Fáil.