Členové Rady pro národní bezpečnost prezidenta Donalda Trumpa, včetně Michaela Waltze, vyřizovali vládní záležitosti prostřednictvím osobních účtů na Gmailu. Vyplývá to z dokumentů a rozhovorů se třemi americkými úředníky, píše deník The Washington Post.
V administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa došlo zřejmě k dalšímu pochybení. Poté, co se nedávno objevily zprávy o úniku informací o útoku na hútíjské bojovníky v Jemenu, komunikovali vrcholní představitelé národní bezpečnosti prostřednictvím další nezabezpečené aplikace. Tentokrát šlo o Gmail, který je ještě méně bezpečný než dříve použitá šifrovaná aplikace pro zasílání zpráv Signal.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trumpova cla mohou položit Gretzkého město. Sochu hokejisty kvůli postoji potřísnili fekáliemi
Podle e-mailů, které prověřil deník The Washington Post, používal poradce Michaela Waltze komerční e-mailovou službu pro vysoce technické konverzace s kolegy z jiných vládních agentur, které se týkaly citlivých vojenských pozic a výkonných zbraňových systémů souvisejících s probíhajícím konfliktem.
Zneužitelné informace
Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Michael Waltz si na Gmail nechával posílat také méně citlivé, ale potenciálně zneužitelné informace, jako svůj pracovní rozvrh a další dokumenty, uvedli úředníci pod podmínkou anonymity. „Tento incident Waltze velmi poškodil,“ uvedl jeden z nich.
Odborníci na bezpečnost dat vyjádřili znepokojení nad tím, že američtí odborníci na národní bezpečnost nepoužívají vládní sadu bezpečných šifrovaných systémů pro pracovní komunikaci, jako je JWICS – Joint Worldwide Intelligence Communications System. Největší obavy však vzbuzuje používání osobní elektronické pošty, o níž se říká, že je náchylná k hackerským útokům. „Pokud nepoužíváte GPG, e-mail není šifrován a obsah zprávy může být zachycen a přečten,“ uvedla ředitelka kybernetické bezpečnosti v Electronic Frontier Foundation Eva Galperinová.
Mluvčí Rady pro národní bezpečnost Brian Hughes ale tvrdí, že nemá žádný důkaz o tom, že by Waltz používal svůj osobní e-mail. „Waltz neposílal, a ani by neposílal, utajované informace na otevřený účet,“ řekl Hughes. Na dotaz ohledně Waltzova zaměstnance, který diskutoval o citlivých vojenských záležitostech přes Gmail, Hughes uvedl, že zaměstnanci Rady pro národní bezpečnost mají používat „pouze zabezpečené platformy pro utajované informace“.
Chyb mělo být více
Nemá se jednat o jediné pochybení, kterého se Waltz dopustil. Podle úředníků také vytvořil a vedl další chaty na aplikaci Signal, kde komunikoval se členy kabinetu o citlivých tématech, včetně Somálska a ruské války na Ukrajině. O existenci těchto skupin informoval v neděli deník Wall Street Journal.
Veřejně se Trump za Waltze sice důrazně postavil, ale minulý týden ve středu se sešel s viceprezidentem JD Vancem, personální šéfkou Susie Wilesovou a dalšími, aby projednali další postup. O den později informoval své spolupracovníky, že Waltze nevyhodí. Bylo to hlavně z důvodu, aby se vyhnul „skalpu liberálních médií“, uvedl jeden z vysokých představitelů administrativy.
Podle Trumpa ale Waltz dělá to nejlepší, co může. „Nemyslím, že se má omluvit. Dělá vše, co může. To ty technologie nejsou dokonalé,“ řekl Donald Trump podle webu Fox News.
Waltz přitom v minulosti ostře kritizoval ministerstvo spravedlnosti za to, že nevzneslo obvinění proti Hillary Clintonové, která jako ministryně zahraničí používala soukromý e-mailový server. „Co s tím ministerstvo spravedlnosti udělalo? Vůbec nic,“ napsal Waltz v červnu 2023 na sociálních sítích. FBI však používání soukromého serveru vyšetřovala a dospěla k závěru, že obvinění z trestného činu není opodstatněné.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Senátor pranýřoval Trumpa 25 hodin v kuse. Při rekordním projevu nechodil ani na záchod