Ázerbájdžánské síly v úterý odpoledne místního času narušily příměří s Arménií a podnikají raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní Karabach s převážně arménským obyvatelstvem. Ze Stěpanakertu, správního centra Náhorního Karabachu, byly hlášeny výbuchy a pod palbou se ocitla i další města a obce, informovala agentura Armenpress. Ázerbájdžánská vojska prolomila obrannou linii arménských sil na několika místech, řekl ázerbájdžánský poradce pro zahraniční politiku Hikmet Hadžijev agentuře Reuters. Současně ujišťoval, že i přes vojenskou operaci zůstává Ázerbájdžán oddaný mírovému urovnání sporu s Arménií. Kreml uvedl, že Rusko pracuje na tom, aby se konflikt Ázerbájdžánu a Arménie o Náhorní Karabach vrátil k diplomatickým řešením.
„Ázerbájdžán zahájil rozsáhlou vojenskou ofenzivu proti republice Arcach (arménský název pro neuznanou karabašskou republiku, pozn. red.). V tuto chvíli je pod intenzivní palbou správní středisko Stěpanakert i další města a vesnice,“ citovala agentura Armenpress vyjádření arménských úřadů v Náhorním Karabachu. Soudě podle videí na sociálních sítích byly ve Stěpanakertu slyšet sirény a palba.
Později Armenpress s odvoláním na arménské síly v oblasti napsal, že ázerbájdžánské jednotky se neúspěšně snaží o postup směrem na území pod arménskou kontrolou. Arménští separatisté podle agentury AFP tvrdí, že boje pokračují po celé frontové linii a ázerbájdžánské síly využívají palbu svých děl a raketometů, ale také drony a bojové letouny. Náhorní Karabach podle webu BBC News vyzval mezinárodní společenství k neprodlenému zásahu, aby Ázerbájdžán „ukončil svou agresi“.
ČTĚTE TAKÉ: Bezpečnost Záporožské elektrárny se mírně zlepšila. Podle expertů je ale situace stále křehká
Ázerbájdžánci naopak tvrdí, že jejich vojska prolomila na několika místech obrannou linii Arménů. Ázerbájdžán uvádí, že je ochoten jednat se zástupci Arménů v Náhorním Karabachu, ale „ilegální“ ozbrojené jednotky se musejí vzdát a složit veškeré zbraně a „nelegální režim“ neuznávané karabašské republiky musí být rozpuštěn. Jinak bude „protiteroristická“ operace pokračovat až do konce, uvedla kancelář ázerbájdžánského prezidenta podle tiskových agentur.
Úřady neuznávané karabašské republiky podle Reuters hlásí, že v bojích přišlo o život pět lidí a dalších 80, včetně 15 civilistů, utrpělo zranění. Ázerbájdžán podle agentury AFP tvrdí, že arménská palba zabila stavebního inženýra ve městě Šuša (arménsky Šuši), dobytém Ázerbájdžánem před třemi lety.
Ázerbájdžán krátce předtím, než přišly zprávy o ostřelování Náhorního Karabachu, informoval o zahájení „lokální“ protiteroristické operaci v této oblasti. Tu vysvětlil jako nutnou reakci na kroky arménské armády, která podle něj pravidelně ostřeluje ázerbájdžánské pozice a pokládá miny na ázerbájdžánském území. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany podle ázerbájdžánské agentury APA uvedlo, že při operaci se zaměří výhradně na armádní cíle.
Podle vyjádření karabašského ombudsmana Stepanjana na sociální síti X ale ostřelování zasáhlo i obytné domy. Podle něj jsou zatím informace nejméně o dvou mrtvých.
BREAKING:
— Visegrád 24 (@visegrad24) September 19, 2023
Large scale fighting has just started in Nagorno-Karabakh.
Artillery and suicide drones are in action by both sides.
It’s possible that another war between Azerbaijan and Armenia is starting in front of our eyes. pic.twitter.com/xXC0Er8fCj
Evropská unie vyzvala Ázerbájdžán, aby současné vojenské akce ukončil. „Je potřeba se okamžitě vrátit k dialogu mezi Baku a Armény v Karabachu,“ sdělil podle Reuters šéf unijní diplomacie Josep Borrell a nabídl, že EU tento dialog zprostředkuje. Vyjádřil zároveň obavy, že nová eskalace by mohla vést k exodu obyvatel Náhorního Karabachu.
K ukončení bojů vyzval rovněž Kreml. Jeho mluvčí podle agentur vyjádřil znepokojení nad „brutální eskalací“ sporu. „Hlavní je přesvědčit Jerevan a Baku, aby usedly za jednací stůl, a vyvarovat se obětí na životech,“ řekl Dmitrij Peskov podle agentury AFP.
Peskov nevyloučil případný kontakt ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho ázerbájdžánským protějškem Ilhamem Alijevem a arménským premiérem Nikolem Pašinjanem, ale podle TASS připustil, že nyní se kontakty mezi stranami odehrávají po vojenské linii a prostřednictvím jiných úřadů. „Pokud bude dosažena konečná dohoda, budeme neprodleně informovat, a to včetně možných kontaktů na nejvyšší úrovni,“ řekl podle TASS.
Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová kromě toho podle Reuters sdělila, že Ázerbájdžán uvědomil ruský mírový kontingent v Náhorním Karabachu jen několik minut před zahájením vojenských akcí. Ruští vojáci jsou v oblasti od konce války mezi Ázerbájdžánem a Arménií v roce 2020 a mají dohlížet na dodržování míru. Rusko tehdy pomohlo vyjednat příměří. Na podzim 2020 tak Ázerbájdžán získal kontrolu nad částí Náhorního Karabachu a přilehlými okresy, které do té doby ovládali Arméni. Boje si vyžádaly životy asi 6 700 lidí.
Vedle Ruska se v konfliktu mezi Baku a Jerevanem dlouhodobě diplomaticky angažuje i Turecko. To se podle Baku postavilo v úterý na stranu Ázerbájdžánu. Turecký ministr obrany Yaşar Güler v telefonátu se svým ázerbájdžánským protějškem řekl, že Turecko „je i dnes na straně Ázerbájdžánu“, sdělil podle TASS ázerbájdžánský resort obrany.
Baku v úterý v souvislosti se svým oznámením o protiteroristické operaci kritizovalo přítomnost arménské armády v Náhorním Karabachu. Arménské ministerstvo obrany reagovalo vyjádřením, že v regionu pravidelnou armádu nemá.
⚡️BREAKING: The Azerbaijani Defence Ministry announced the beginning of anti-terrorist measures in #Karabakh "to restore constitutional order." pic.twitter.com/XCpziUiXnn
— KyivPost (@KyivPost) September 19, 2023
Kvůli minám v úterý zemřeli v Náhorním Karabachu čtyři ázerbájdžánští policisté a dva civilisté, uvedly ázerbájdžánské úřady. Policisté podle Baku zemřeli, když s autem najeli na minu na silnici do Šušy, která leží v Náhorním Karabachu a je pod kontrolou Ázerbájdžánu. Dva civilisty pak zabila jiná mina ve stejné oblasti. Z nastražení min obvinily ázerbájdžánské úřady Armény.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Záběry brutálního ukrajinského úderu. Masivní výbuch zmasakroval okupanty u Luhansku