
Zvýšení daně z nemovitosti
Několikanásobné zvýšení daně z nemovitosti jako přínos pro státní kasu. To je nový návrh ekonomů PAQ Research. Ti vypracovali studii, která by měla vyrovnat rozdíl mezi nízkým zdaněním majitelů, kteří vlastní několik nemovitostí, a chudšími vlastníky. Plán podporuje i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Proti je ovšem nejen opozice, ale i ODS, se kterou lidovci kandidují v koalici Spolu.
Pronajímatelé bytů by si sáhli hlouběji do kapsy, ale pro státní kasu by prý nový návrh ekonomů PAQ Research mohl znamenat přínos až 16 miliard. Danění nemovitostí by mělo jednoduchý vzorec – čím lukrativnější místo, tím více by za něj majitel zaplatil.
ČTĚTE TAKÉ: Trest za napadení Fialova účtu na X? Viníkovi hrozí až tři roky vězení, policie zahájila úkony
„Dnes zdanění dopadá na chudší vlastníky a my navrhujeme, aby bylo rovnoměrné podle hodnoty a příjmu nemovitosti,“ vysvětlil ekonom z PAQ Research Jakub Komárek. Nejvíce zdaněné by byly nemovitosti v centru Prahy, následně v centrech jiných velkých měst a v okolí Prahy. Rapidní nárůst by zaznamenali majitelé rodinných domů. Místo pěti korun by šlo o stovku na metr čtvereční – tedy zhruba devatenáctkrát tolik.
Zvýhodněni by přitom byli majitelé jedné nemovitosti nebo penzisté. Naopak výrazně by si mohli pohoršit majitelé v širším centru Prahy. Za svůj druhý byt by v rámci daně z nemovitosti zaplatili až osminásobek toho, co v roce 2024
Plán ekonomů získal oporu u lidoveckého ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. „Zemědělská půda je zdaňována podle bonity, tedy podle toho, jaký z ní máte výnos. Ale nemovitosti takto zdaňované nejsou,“ nechal se slyšet.
Opozice je naopak proti. „Samozřejmě by se to přeneslo na nájemníky. Vláda zvedla daň z nemovitostí skoro o 100 procent, a kam to vedlo? Promítlo se to do celkového růstu cen nemovitostí a nájemního bydlení,“ uvedla exministryně financí Alena Schillerová (ANO).
Skopeček: Na bohatých nikdo nezbohatne
Proti jsou ovšem i koaliční partneři. „V zahraničí mají nemovitosti skutečně jen ti nejbohatší. V České republice je vlastní i střední třída, a tu bychom postihli. Pokud by to mělo směřovat na nejbohatší, také bych to nepovažoval za ideální cestu. Ještě nikdo nezbohatl tím, že bude poškozovat bohaté,“ míní poslanec Jan Skopeček (ODS).
A nakonec jsou proti i Jurečkovi spolustraníci. „Osobně tento návrh nepodporuji. Nemyslím si, že je dobře připraven. Patřím v KDU-ČSL k těm, kteří říkají, že bychom měli vrátit superhrubou mzdu a tím vyřešit dluhy, které vlastně každý rok produkujeme,“ sdělil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Peníze, které by se vybraly navíc, by mohly podle autorů studie jít například na investice do armády nebo na zvýšení platů učitelů. Možná proto, aby měli na zvýšenou daň z nemovitosti.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ministr trošku kecá, pálí Bartoš do bývalých kolegů. Vláda v digitalizaci nic nového neudělala