Daňové přiznání za rok 2023: Týká se i důchodců a studentů. Na co si dát pozor?

Daňové přiznání se týká také studentů a seniorů.

Novinky v daňovém přiznání na rok 2023

Podání daňového přiznání se netýká jen zaměstnanců nebo osob samostatně výdělečně činných. Letos se s vyplňováním růžového formuláře setkají i někteří studenti nebo důchodci. Senioři daňové přiznání budou muset podat například při vyšších přivýdělcích nebo kvůli příjmu z nájmu. Na co si mají dát obě skupiny pozor a co se pro ně bude měnit od příštího roku?

Vyplňování daňového přiznání není jen povinností pro živnostníky a podnikatele. Tuto neoblíbenou činnost musí vykonávat i penzisté nebo studenti. Povinnost podat daňové přiznání jim vzniká, pokud jejich roční příjmy přesáhnou 50 tisíc korun. Do limitu se ale nezapočítávají příjmy osvobozené. To jsou například důchody, které v roce 2023 nepřesáhly 36násobek minimální mzdy. Limit je tedy za minulý rok nastaven na 622 800 korun.

ČTĚTE TAKÉ: Špionážní poklad Rusů sestřelen. Tvrzení Ukrajinců ale nesedí, experti mají převratnou teorii

Způsob podání Lhůta podání
Základní lhůta pro podání - tištěná forma 2. dubna (úterý)
Elektronický formulář 2. května (čtvrtek)
Využití daňového poradce 1. července (pondělí)

Senioři podávají daňová přiznání zejména v případech, kdy mají vedlejší příjem. Tím může být například činže inkasovaná z pronájmu nemovitosti.

Zásadní změny čekají na důchodce až od příštího roku. Jejich cílem bude podávání daňového přiznání ulehčit a zvýhodnit jejich finanční situaci. „Zásadním krokem ke zjednodušení administrativy je, že důchodci s příjmem výhradně z důchodu, jenž nepřesahuje stanovenou výši, nemusí daňové přiznání podávat vůbec. Tím je snížena jejich administrativní zátěž a usnadní se správa financí,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Martin Zeman z poradenské společnosti Rödl & Partner.

Změní se také limit pro osvobození pravidelně vypláceného důchodu nebo penze od daně. Pro rok 2024 se částka z 622 800 korun zvyšuje na 680 400 korun.

Senioři se navíc nemusejí obávat, že by přišli o odpočty a slevy na dani. Mohou je dále využívat podobně jako ostatní daňoví poplatníci. „To znamená, že speciální slevy či odpočty pro důchodce zákon o dani z příjmů nestanoví, ale umožní jim využívat všechny běžné daňové úlevy,“ řekl dále Zeman.

Studentům končí oblíbená sleva

Daňovému přiznání se nevyhnou ani někteří studenti. A to zejména ti, kteří si podobně jako senioři přivydělávají. Od 1. ledna 2024 došlo ke zrušení slevy na studenta. Jedná se o velký zásah, který byl schválen v konsolidačním balíčku.

Studenti při podávání daňového přiznání v příštím roce mohou využít pouze standardní odpočty a slevy. „Pro studenty, kteří podnikají nebo mají jiné formy příjmů vedle brigády, zůstávají v platnosti standardní pravidla pro podání daňového přiznání. Všechny příjmy přesahující stanovený limit musí být řádně deklarovány a zdaněny podle platných sazeb,“ dodal Zeman.

Tagy: