Novinky v daňovém přiznání na rok 2023
Podání daňového přiznání se netýká jen zaměstnanců nebo osob samostatně výdělečně činných. Letos se s vyplňováním růžového formuláře setkají i někteří studenti nebo důchodci. Senioři daňové přiznání budou muset podat například při vyšších přivýdělcích nebo kvůli příjmu z nájmu. Na co si mají dát obě skupiny pozor a co se pro ně bude měnit od příštího roku?
Vyplňování daňového přiznání není jen povinností pro živnostníky a podnikatele. Tuto neoblíbenou činnost musí vykonávat i penzisté nebo studenti. Povinnost podat daňové přiznání jim vzniká, pokud jejich roční příjmy přesáhnou 50 tisíc korun. Do limitu se ale nezapočítávají příjmy osvobozené. To jsou například důchody, které v roce 2023 nepřesáhly 36násobek minimální mzdy. Limit je tedy za minulý rok nastaven na 622 800 korun.
ČTĚTE TAKÉ: Špionážní poklad Rusů sestřelen. Tvrzení Ukrajinců ale nesedí, experti mají převratnou teorii
Způsob podání | Lhůta podání |
---|---|
Základní lhůta pro podání - tištěná forma | 2. dubna (úterý) |
Elektronický formulář | 2. května (čtvrtek) |
Využití daňového poradce | 1. července (pondělí) |
Senioři podávají daňová přiznání zejména v případech, kdy mají vedlejší příjem. Tím může být například činže inkasovaná z pronájmu nemovitosti.
PŘEHLEDNĚ: Poslední možnost podat daňové přiznání na papíře. Jak platit co nejméně?
Termín pro podání daňového přiznání v papírové formě se nezadržitelně blíží. Do úterý 2. dubna totiž lidé mohou fyzicky dojít na pobočky finančních úřadů a tam vyplněné formuláře odevzdat. Všechna pracoviště budou mít mimořádně otevřeno od 8 do 17 hodin. Daňoví poplatníci by také měli pamatovat na slevy a výhody, které mohou uplatnit. V článku přinášíme jejich přehled spolu s dalšími důležitými termíny.
Zásadní změny čekají na důchodce až od příštího roku. Jejich cílem bude podávání daňového přiznání ulehčit a zvýhodnit jejich finanční situaci. „Zásadním krokem ke zjednodušení administrativy je, že důchodci s příjmem výhradně z důchodu, jenž nepřesahuje stanovenou výši, nemusí daňové přiznání podávat vůbec. Tím je snížena jejich administrativní zátěž a usnadní se správa financí,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Martin Zeman z poradenské společnosti Rödl & Partner.
Změní se také limit pro osvobození pravidelně vypláceného důchodu nebo penze od daně. Pro rok 2024 se částka z 622 800 korun zvyšuje na 680 400 korun.
Senioři se navíc nemusejí obávat, že by přišli o odpočty a slevy na dani. Mohou je dále využívat podobně jako ostatní daňoví poplatníci. „To znamená, že speciální slevy či odpočty pro důchodce zákon o dani z příjmů nestanoví, ale umožní jim využívat všechny běžné daňové úlevy,“ řekl dále Zeman.
Studentům končí oblíbená sleva
Daňovému přiznání se nevyhnou ani někteří studenti. A to zejména ti, kteří si podobně jako senioři přivydělávají. Od 1. ledna 2024 došlo ke zrušení slevy na studenta. Jedná se o velký zásah, který byl schválen v konsolidačním balíčku.
Daňové přiznání za rok 2023 se odevzdává 2. dubna Zdroj: profimedia/ČTK
Někteří zaměstnanci neuniknou podání daňového přiznání. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Paušální daň pomůže od vyplňování daňového přiznání Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Paušální daň pomůže od vyplňování daňového přiznání Zdroj: foto pixabay
Elektronické podání daňového přiznání je potřeba do 2. května. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Studenti při podávání daňového přiznání v příštím roce mohou využít pouze standardní odpočty a slevy. „Pro studenty, kteří podnikají nebo mají jiné formy příjmů vedle brigády, zůstávají v platnosti standardní pravidla pro podání daňového přiznání. Všechny příjmy přesahující stanovený limit musí být řádně deklarovány a zdaněny podle platných sazeb,“ dodal Zeman.