Dánská vláda omezila pohyb obyvatel regionu Severní Jutsko kvůli výskytu zjevně zvlášť odolné mutace koronaviru mezi norky i mezi lidmi. Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes ocenila jako odvážné středeční rozhodnutí Dánska vybít celou tamní mnohamilionovou populaci norků, kteří jsou chováni pro kožešinu, informovala agentura Reuters.
Kvůli obavě z šíření zmutovaného koronaviru mezi norky vyhlásila dánská vláda dalekosáhlá omezení v regionu Severní Jutsko. V sedmi obcích bude zastavena místní doprava a na přibližně 280 000 obyvatel oblasti vláda naléhá, aby necestovali ze svého místa bydliště.
Žáci pátých až osmých tříd a studenti učilišť mají od pondělí přejít na dálkovou výuku, oznámila ve čtvrtek večer dánská premiérka Mette Frederiksenová.
Restrikce se podle agentury DPA týkají obcí Hjörring, Frederikshavn, Brönderslev, Jammerbugt, Thisted, Vesthimmerland a Läsö. Restaurace, hospody a další podobné podniky musí zůstat od soboty zavřené, ale mohou nabízet jídlo s sebou. Sportovní haly, plovárny a posilovny budou muset zavřít od pondělí.
Může se hrát o ohrožení účinnosti vakcíny
Lze hovořit o skutečném lockdownu, připustila Frederiksenová. Podle ní je to důležité, protože zmutovaný koronavirus přináší riziko, že ovlivní účinek budoucí vakcíny. Všechny obyvatele uzavřených obcí vláda vyzvala, aby podstoupili test na koronavirus.
Dánská premiérka už ve středu oznámila, že virus u tamních norků zmutoval a přeskočil na lidi. Proto mají být všechna tato zvířata v Dánsku, tedy 15 až 17 milionů kusů, utracena.
Dánsko je největším producentem norkových kožichů na světě. V zemi je nyní 1 139 chovných farem s těmito zvířaty. Nejvíce norků je v Severním Jutsku.
Mutace viru z norků prokázána u lidí
Zmutovaný virus byl dosud v Dánsku odhalen u 12 lidí, z toho u 11 v Severním Jutsku. Odborný ředitel dánského zdravotního institutu SSI Käre Mölbak zdůraznil, že tento vir není nebezpečnější než jiné koronaviry. Riziko ale spočívá v tom, že je odolnější vůči protilátkám.
Zástupkyně evropské pobočky WHO v Kodani Catherine Smallwoodová dnes řekla, že norci se jeví jako dobří nositelé pro vir SARS-CoV-2. „Takže je tu samozřejmě nebezpečí, že tato populace norků by mohla nějakým způsobem přispět k přenosu viru z norků na lidi a pak dále z lidí na lidi,“ varovala Smallwoodová.
Regionální ředitel WHO pro Evropu Hans Kluge řekl, že Dánsko prokázalo „odhodlání a odvahu“, když se rozhodlo vybít všechny své norky. Tento čin totiž bude mít „obrovský dopad na ekonomiku“.