Do čtvrtečních 18:00 přibylo v Česku 6 588 nakažených, proti středě je to za stejnou dobu pokles zhruba o 700 případů. Podíl pozitivních testů na COVID-19 byl ale ve středu 34,85 procenta. Je to nejvíce od začátku pandemie. Do statistik ve čtvrtek přibylo také 168 úmrtí s koronavirem. Dosud zemřelo celkem 4 301 lidí. V nemocnicích je s nákazou 8 236 pacientů, méně než ve středu.
Laboratoře provedly za středu přesně 45 122 testů a odhalily 15 727 případů nákazy. Byl to nejvyšší nárůst za jeden den. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Od března se v České republice koronavirem nakazilo 385 302 lidí, více než 200 000 z nich se vyléčilo.
Aktuálně je v zemi 180 566 nakažených. Většina z nich má mírný průběh. V posledních dnech ale rychle roste i počet zemřelých. Ve čtvrtek do statistik přibylo 168 obětí, z toho 77 úmrtí připadá právě na tento den. V nemocnicích je s covidem 8 236 pacientů, což je mírný pokles oproti středě. V těžkém stavu je téměř 1 200 z nich.
Zpomalování nákazy není stabilní, opatření zatím nepoleví
Po několikadenním zpomalování epidemie v Česku se ale ve středu rekordně zvýšil počet případů. Státní Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) doporučí ministerstvu zdravotnictví, aby stávající opatření proti šíření koronaviru trvala ještě dva až tři týdny. Odborníci z Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy dokonce doporučují omezení zpřísnit. V Česku přibývá i nakažených zdravotníků a plní se kapacity nemocnic. Na pomoc dorazí zdravotníci z ciziny.
Ministr zdravotnictví v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS připustil, že situace se nelepší natolik, abychom mohli jásat. „Epidemie se sice o něco zpomaluje, ale to brzdění je pomalé. Kdyby však docházelo k nárůstu, tak se nepohybujeme mezi 10 a 15 tisíci, ale třeba 20 nebo 25,“ uvedl s tím, že nejde o výsledky, které by odborníci nepředvídali.
V posledních několika dnech až do úterý byly nárůsty počtu nakažených nižší než ve stejných dnech předchozího týdne, ale ve středu přírůstek vyskočil na rekordní hodnoty. Přibylo 15 729 případů COVID-19, což byl nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Rekordní byl ve středu podle údajů ministerstva zdravotnictví i podíl případů na počtu provedených testů, který dosáhl skoro 35 procent. Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) má Česko v celosvětovém srovnání třetí nejvyšší počet nově nakažených na 100 000 obyvatel za uplynulý týden a vůbec nejvyšší počet úmrtí na obyvatele za posledních sedm dní.
ÚZIS: Zachovejme opatření ještě tři týdny
ÚZIS bude na základě modelů dalšího vývoje epidemie doporučovat ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO), aby zachoval opatření proti COVID-19 ještě další až tři týdny. Poslancům to ve středu řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Ještě dva týdny podle něj poroste množství lidí s COVID-19 v nemocnicích. „Počty hospitalizovaných v žádném případě neklesají. Máme zasaženou velkou skupinu seniorů, což je záruka dalších a dalších hospitalizací,“ dodal.
Centrum pro modelování biologických procesů (BISOP) doporučuje dokonce zpřísnění opatření nebo plošné testování po vzoru Slovenska. Pokles nárůstu nových případů bude podle centra jen velmi pomalý a počet hospitalizací bude kulminovat kolem 10. listopadu. Výzkumný tým centra tvoří 17 vědců z Akademie věd ČR, Univerzity Karlovy a institutu CERGE-EI, který je společným pracovištěm univerzity a akademie. Ministr zdravotnictví ale ve středu poslancům řekl, že podle něj jsou v Česku ve srovnání s ostatními zeměmi poměrně přísná opatření už teď.
Přibývá nakažených zdravotníků
Nadále rostou mimo jiné i počty nakažených zdravotníků. Nákaza koronavirem byla k úterý potvrzena u více než 14 000 pracovníků ve zdravotnictví, z toho u 2 468 lékařů a 6 670 zdravotních sester. Vyplývá to z údajů, které poskytl poslancům ředitel ÚZIS. Podle statistik ústavu je v Česku celkem asi 50 000 lékařů a 80 000 sester. Na hraně kapacit jsou třeba nemocnice Zlínského kraje. Na pátek chystají přesun pěti pacientů s koronavirem napojených na umělou plicní ventilaci do pražské Fakultní nemocnice v Motole, sdělil dnes mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Jedná se podle něj o výjimečnou a medicínsky i logisticky náročnou akci.
Armáda pošle na pomoc nemocnicím 400 vojáků, uvedl dnes na Twitteru ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Vláda v pondělí projedná nařízení, které umožní počet nyní nasazených vojáků v nemocnicích a sociálních zařízeních zvýšit ze 360 na 900. Armáda teď pomáhá v desítkách zařízení, která se potýkají s epidemií. V nemocnicích pracuje kvůli COVID-19 také asi 2 400 studentů lékařských fakult. Téměř dvě třetiny z nich nastoupily dobrovolně, než se na ně vztahovala pracovní povinnost.
Pomoc ze zahraničí
Česku se chystají pomoci také další vojenští zdravotníci ze zahraničí. Velká Británie pošle do Česka šest vojenských zdravotníků, dorazit by měli v pondělí, sdělilo britské velvyslanectví v Praze. Už v neděli přicestují dva vojenští lékaři z Německa a od pondělí se zapojí do práce na jednotce intenzivní péče v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, uvedl Metnar. Parlament už minulý týden schválil pobyt až 300 vojenských zdravotníků ze zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO) na českém území. Pomoc už dříve přislíbily Národní gardy Texasu a Nebrasky v USA. V neděli přiletěli jejich zástupci na jednání o konkrétní pomoci.