reklama

Jiří daroval kostní dřeň neznámému člověku. Nových dárců je kvůli pandemii nedostatek

Český červený kříž v sobotu ocenil tři desítky dárců kostní dřeně medailí. Ta je pojmenovaná po českém imunologovi Milanu Haškovi a je určena lidem, kteří dřeň darovali neznámému člověku. Registry oproti loňskému roku zaznamenaly třetinový propad dárců. Nových zápisů do registru je méně, zájemců ubylo především na jaře kvůli obavám ze šíření koronaviru.

reklama

Jiří Klápště, jeden z medailistů, se do registru dárců kostní dřeně zapsal před pěti lety. Nejdřív chtěl darovat krev, dárců bylo ale dostatek. Pak uviděl náborový plakát, který vyzýval k dárcovství kostní dřeně. „Daroval jsem celkem dvakrát, před rokem a před rokem a půl. To je maximální možný počet darů,“ vysvětlil.

K tématu

„Jsem strašně rád, že jsem mohl někomu pomoct. Je to něco, co vás strašně moc obohatí,“ podělil se Klápště o svou zkušenost. „Chtěl bych vzkázat tomu příjemci, že doufám, že jsem mu pomohl překonat těžkou nemoc, že se má strašně moc dobře, dál žije svůj krásný, spokojený život a rozdává radost třeba i dalším lidem,“ vzkázal dárce člověku, jehož jméno se nikdy nedozví.

Za ochotu darovat kostní dřeň dostal Klápště medaili profesora Milana Haška. Ocenění je pojmenované podle slavného československého imunologa a spoluobjevitele mechanismu takzvané imunitní tolerance.

„Cílem předávání medailí profesora Haška je jednak poděkovat těm, kteří jsou dárci kostní dřeně, ale také ukázat veřejnosti, že dárcovství kostní dřeně existuje,“ vysvětlil poslání udělování medailí Marek Jukl, prezident Českého červeného kříže.

Medaile profesora Milana Haška by měla být motivací pro nové dárce. Těch letos registry mají o třetinu méně než loni, jejich řady prořídly na jaře kvůli obavám z nákazy koronavirem.

Další hlavní zprávy

Fotbal

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Páteční zadržení místopředsedy FAČR (Fotbalové asociace České republiky) Romana Berbra v souvislosti s údajným fixlováním zápasů způsobilo v českém fotbale velké změny. Předseda svazu Martin Malík přijal Berbrovu rezignaci na všechny jeho funkce, tedy i tu ve výkonném výboru. Rozpuštěna je po korupční kauze také stávající komise rozhodčích, kterou vedl Jozef Chovanec.

Jan Hamáček

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Zatímco veřejnost i novináři poslední týdny volají po zveřejnění veškerých informací v souvislosti s koronavirem, na ministerstvu vnitra vznikla novela krizového zákona, která naopak navrhuje informace utajovat. A to ve chvíli, kdy by jejich zveřejněním mohlo dojít k ohrožení přípravy krizové situace nebo účinnosti krizových opatření. Podle šéfa resortu Jana Hamáčka (ČSSD) je i tak návrh odborníků v pořádku a věří mu.

reklama
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
Dva policisty převezli po nedělní demonstraci do nemocnice. Organizátorovi hrozí milionová pokuta
Řeřicha prý nevyroste. První hoax o 5G sítích pochází od dánských studentek
Někdo přišel s tím matematickým modelem. Kdo je tajemný muž, o kterém mluvil Babiš?
reklama
reklama
Nejrizikovější akce. Nakazit se mohla půlka lidí, odsuzuje epidemiolog Smejkal demonstranty

Koronavirus

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Konflikt kvůli špatně nasazené roušce. Vlakvedoucí Českých drah udeřil cestujícího do hlavy
Další články
reklama
reklama