Medaile pro dárce kostní dřeně
Český červený kříž v sobotu ocenil tři desítky dárců kostní dřeně medailí. Ta je pojmenovaná po českém imunologovi Milanu Haškovi a je určena lidem, kteří dřeň darovali neznámému člověku. Registry oproti loňskému roku zaznamenaly třetinový propad dárců. Nových zápisů do registru je méně, zájemců ubylo především na jaře kvůli obavám ze šíření koronaviru.
Jiří Klápště, jeden z medailistů, se do registru dárců kostní dřeně zapsal před pěti lety. Nejdřív chtěl darovat krev, dárců bylo ale dostatek. Pak uviděl náborový plakát, který vyzýval k dárcovství kostní dřeně. „Daroval jsem celkem dvakrát, před rokem a před rokem a půl. To je maximální možný počet darů,“ vysvětlil.
V Česku jsou statisíce dárců krve. Bylo by však potřeba ještě víc
Asi 230 tisíc pravidelných dárců krve eviduje Český červený kříž. I to je ale málo. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by jich bylo potřeba asi o 150 tisíc více. Podle lékařů není důvod, aby dárců nyní v době koronakrize ubývalo. Nákaza se totiž krví nepřenáší a lidé, kteří míří na odběry, nemusí proto podstupovat testy na COVID-19.
„Jsem strašně rád, že jsem mohl někomu pomoct. Je to něco, co vás strašně moc obohatí,“ podělil se Klápště o svou zkušenost. „Chtěl bych vzkázat tomu příjemci, že doufám, že jsem mu pomohl překonat těžkou nemoc, že se má strašně moc dobře, dál žije svůj krásný, spokojený život a rozdává radost třeba i dalším lidem,“ vzkázal dárce člověku, jehož jméno se nikdy nedozví.
Za ochotu darovat kostní dřeň dostal Klápště medaili profesora Milana Haška. Ocenění je pojmenované podle slavného československého imunologa a spoluobjevitele mechanismu takzvané imunitní tolerance.
„Cílem předávání medailí profesora Haška je jednak poděkovat těm, kteří jsou dárci kostní dřeně, ale také ukázat veřejnosti, že dárcovství kostní dřeně existuje,“ vysvětlil poslání udělování medailí Marek Jukl, prezident Českého červeného kříže.
Medaile profesora Milana Haška by měla být motivací pro nové dárce. Těch letos registry mají o třetinu méně než loni, jejich řady prořídly na jaře kvůli obavám z nákazy koronavirem.