reklama

Jiří daroval kostní dřeň neznámému člověku. Nových dárců je kvůli pandemii nedostatek

Český červený kříž v sobotu ocenil tři desítky dárců kostní dřeně medailí. Ta je pojmenovaná po českém imunologovi Milanu Haškovi a je určena lidem, kteří dřeň darovali neznámému člověku. Registry oproti loňskému roku zaznamenaly třetinový propad dárců. Nových zápisů do registru je méně, zájemců ubylo především na jaře kvůli obavám ze šíření koronaviru.

reklama

Jiří Klápště, jeden z medailistů, se do registru dárců kostní dřeně zapsal před pěti lety. Nejdřív chtěl darovat krev, dárců bylo ale dostatek. Pak uviděl náborový plakát, který vyzýval k dárcovství kostní dřeně. „Daroval jsem celkem dvakrát, před rokem a před rokem a půl. To je maximální možný počet darů,“ vysvětlil.

K tématu

„Jsem strašně rád, že jsem mohl někomu pomoct. Je to něco, co vás strašně moc obohatí,“ podělil se Klápště o svou zkušenost. „Chtěl bych vzkázat tomu příjemci, že doufám, že jsem mu pomohl překonat těžkou nemoc, že se má strašně moc dobře, dál žije svůj krásný, spokojený život a rozdává radost třeba i dalším lidem,“ vzkázal dárce člověku, jehož jméno se nikdy nedozví.

Za ochotu darovat kostní dřeň dostal Klápště medaili profesora Milana Haška. Ocenění je pojmenované podle slavného československého imunologa a spoluobjevitele mechanismu takzvané imunitní tolerance.

„Cílem předávání medailí profesora Haška je jednak poděkovat těm, kteří jsou dárci kostní dřeně, ale také ukázat veřejnosti, že dárcovství kostní dřeně existuje,“ vysvětlil poslání udělování medailí Marek Jukl, prezident Českého červeného kříže.

Medaile profesora Milana Haška by měla být motivací pro nové dárce. Těch letos registry mají o třetinu méně než loni, jejich řady prořídly na jaře kvůli obavám z nákazy koronavirem.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama