Knihovna Václava Havla
Nemusíte patřit mezi knihomoly, abyste se rozhodli navštívit Knihovnu Václava Havla. Najdete ji v Praze v blízkosti Národního divadla. Funguje od roku 2004 a sám bývalý prezident se o její rozvoj velmi zajímal. Zajímavostí je, že sál, kde se konají všechny kulturní akce, je bývalou konírnou.
Dávat lidi dohromady, takové bylo jedno z životních kréd bývalého prezidenta Václava Havla. O jeho odkaz se teď stará kulturní organizace Knihovna Václava Havla.
Místo mnoha názorů
„Knihovna vznikla po vzoru amerických prezidentských knihoven. Ale my jsme v českých poměrech, nejsme na Manhattanu, v obrovském „skycraperu“, kde jsou stovky zaměstnanců. Jsme v daleko skromnějším prostoru. Díky tomu, že knihovna byla založena Havlem, máme veliké štěstí. Nebyl jenom celosvětově známý politik, ale ve svém mládí to byl bohém, který se kamarádil se spoustou umělců. I proto je náš program bohatý a nevychází jenom z díla Václava Havla. Daří se nám každý měsíc pořádat dvacet kulturních pořadů. Kulturních i politických,“ prozrazuje šéfdramaturg Knihovny Václava Havla Jáchym Topol.
Na své si samozřejmě přijdou i ti, kteří se zajímají o dílo nebo osobnost Václava Havla. „To, co vidíte za mnou, jsou knížky, které jsou asi nejúplnějším fondem, jenž se týká Havla celosvětově. My se snažíme mít je co nejkompletnější včetně zahraničních vydání, překladů děl Václava Havla a knížek, které se týkají jeho rodiny,“ říká zdejší knihovník a archivář Petr Kalaš a dodává: „Nejsme typicky veřejná knihovna. Ty knihy, co vidíte, nepůjčujeme návštěvníkům domů, ale můžou si je prostudovat v badatelně, která je otevřena každé úterý od devíti do pěti hodin. A mimo tyto hodiny se můžeme domluvit na návštěvě i individuálně.“
Knihovna Václava Havla Zdroj: archiv CNN Prima News
Místo mnoha žánrů
Knihovna je současně i malým nakladatelstvím, které akcentuje Václava Havla a jeho svět. A do něj patřilo i vaření. V nabídce titulů proto nechybí sbírka receptů Václava Havla. „Kuchařka se jmenuje Kančí na dančím. On byl velmi nadšený kuchař, ale já mohu dosvědčit, že to bylo trochu jako když vařil pejsek a kočička. Strašně rád vařil a rád dával věci dohromady, aby chuť byla koncentrovaná, silná, aby to bylo zábavné,“ vypráví Anna Freimanová, editorka a blízká spolupracovnice prvního českého prezidenta, a vzpomíná dál: „Byl strašně dobrým hostitelem. Dokázal připravit krásný stůl, hezky ho vyzdobit, dokázal vytvořit atmosféru. Později to používal i na Hradě. Hodně dbal na to, aby atmosféra byla lidská, ne příliš formální a aby tam byly prvky, které akcentují to, že jsme v Čechách, v Praze a že se chceme dobře domluvit.“
A jaké je základní poselství Knihovny Václava Havla? Podle Jáchyma Topola je to právě oblíbené krédo bývalého prezidenta: „Dávat lidi dohromady – lidi z nejrůznějších prostorů, aby nacházeli společnou řeč ve světě, který se řítí čím dál zběsileji. A to se tady daří.“
„Nejdůležitější je zůstat v intencích myšlenek Václava Havla – snažit se prezentovat jeho myšlenky a jeho dílo. A hlavně publikovat, aby ty myšlenky byly slyšet a byly k dispozici k přečtení. Takhle on nám ten úkol zadal za jeho života a my se ho snažíme plnit,“ zakončila Anna Freimanová.