Hora Blaník
Až bude českému národu nejhůř, vyjede mu na pomoc z hory Blaník vojsko v čele se svatým Václavem. Tak praví legenda. Věří jí lidé, kteří žijí v okolí? Někteří ano, všichni ale jistě doporučí jako tip na výlet výšlap až na samotný vrchol Velkého Blaníku. Naskytne se vám krásný výhled až na Šumavu.
Na výšlap na horu Blaník turisté ještě dlouho vzpomínají. Zejména ti méně zdatní. Dostat se na vrchol Velkého Blaníku totiž není jen tak. 638 metrů, přesně tolik hora Blaník měří. A právě v jejím nitru má spát vojsko legendárních rytířů.
„Ve Veřejově skále se říká, že spí blaničtí rytíři. Vyjedou, až nám bude nejhůř. Takže asi se máme dobře,“ hodnotí s nadsázkou aktuální situaci v pořadu Prima Česko historička Petra Smrčinová.
A komu by výška Blaníku nestačila, má možnost se dostat ještě výše. Až na vrchol rozhledny. „Těch našich 107 dřevěných schodů určitě stojí za to vyšlápnout. Říká se, že za hezkého počasí je vidět až do Prahy. Jinak každé okénko má svoji světovou stranu, je to vše popsané,“ láká historička návštěvníky až na vrchol.
Malý a Velký Blaník už mnoho let vzbuzují velký zájem lidí. Legendu o vojsku, které má českému národu pomoci v nejtěžších chvílích, zná snad každý. „V pověstech se traduje, že až se Býkovický rybník zaplní krví a zazelená se pařez v Býkovickém rybníku, takže vyjede vojsko z hory,“ doplňuje další indicie k legendě Václav Fejtek, starosta nedalekých Louňovic.
Blaník je ale spojen i s dalšími pověstmi. Jedna z nich vypráví o Veřejově skále, do které prý zabloudila dívka z nedaleké vesnice. Právě ji měl sv. Václav požádat, aby mu ve skále uklidila. Chtěl po ní, aby si vzala smetí pryč. Když ho odnesla, přišla domů a zjistila, že se všechno smetí za odměnu proměnilo ve zlato.