David Svoboda čelí ostré kritice. Český olympijský vítěz v moderním pětiboji schválil v rozhovoru účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách. Navíc svým vyjádřením podle kritiků zpochybnil ruské zločiny na Ukrajině. Prakticky okamžitě se vzedmula obrovská vlna reakcí. Svoboda se poté za vše omluvil.
Stačilo pár vět pro veřejnoprávní televizi a David Svoboda rozpoutal bouři. „Ten válečný konflikt stále probíhá. A jak víme, tak první obětí každého válečného konfliktu je pravda. A rezoluce OSN? Může to být klidně mýlka, co já vím,“ zaznělo z úst olympijského vítěze z Londýna. Ostrá kritika na sebe nenechala dlouho čekat a přilétla snad ze všech stran.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Balšínek: Černochová přispívá k radikalizaci společnosti. Reakce na Svobodu byla teatrální
„Ministerstvo obrany se distancuje od výroků pětibojaře Davida Svobody, člena resortní ASC Dukla, který v ČT relativizoval a zpochybňoval zločiny, jež Rusko páchá na Ukrajině, a schvaloval, aby reprezentanti Ruska a Běloruska startovali na olympiádě,“ uvedl resort na svém Twitteru.
Ohradil se také olympijský vítěz z Nagana, hokejový brankář Dominik Hašek. „Je to šílené, takhle to nejde,“ nechal se slyšet Hašek.
Jedním z mála, který se Svobody zastal, je další olympijský vítěz, vodní slalomář Lukáš Pollert. „Že „první obětí každého válečného konfliktu je pravda“ si myslím také a stejně tak jako David s Ruskou agresí na Ukrajině též nesouhlasím,“ uvedl Pollert.
Na sociálních sítích to Svoboda pořádně schytal. Olympionik tedy rychle přispěchal s vysvětlením. „Byl jsem pozván, abych se vyjádřil k aktuálnímu postoji MOV (Mezinárodní olympijský výbor, pozn. red.), který připouští účast těchto sportovců pod neutrální vlajkou,“ vysvětlil na sociálních sítích Svoboda s tím, že není obhájcem MOV ani ruských a běloruských sportovců a připojil i omluvu.
Nutno ale dodat, že ani podle ankety komise sportovců ČOV (Český olympijský výbor, pozn. red.), ani mezi sportovci vlastně nepanuje shoda. Proti účasti Rusů a Bělorusů na velkých akcích je strikně jen necelá polovina z oslovených 208 sportovců, jen o něco menší skupina by to s určitými výhradami, nebo dokonce bez výhrad akceptovala.
Ke Svobodově výroku se vyjádřila i řada politiků. „Nepochopím, jak tohle může voják a olympionik zpochybňovat,“ reagovala na Twitteru ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která dokonce uvažuje, jak pětibojaře potrestat. Jan Lacina, místopředseda hnutí STAN volil opatrnější slova: „Jsem z toho postoje zklamán, netroufal bych si ho kritizovat, ale můj postoj to není.“
Postoj MOV, který chce návrat ruských a běloruských sportovců, byť pod neutrální vlajkou, zklamal i české ústavní špičky. „Nepovažuji za vhodnou účast ruských a běloruských sportovců na klíčových sportovních událostech,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS). „Ač je mi některých sportovců líto, tak by měli být vystaveni izolaci,“ souhlasil i prezident Petr Pavel.
„Na Ukrajině zemřely stovky sportovců, olympijské ideály byly pošlapány. Rusko porušilo chartu OSN i chartu mezinárodního olympijského hnutí,“ odmítá účast sportovců z Běloruska a Ruska na olympiádě ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
S názorem MOV ale souhlasí například předseda hnutí SPD Tomio Okamura. „Účast bych nezakazoval, protože sport má spojovat a hrozí tak rozpad olympijského hnutí,“ uvedl Okamura.
Podle prezidenta mezinárodního olympijského výboru jsou odsuzující výroky evropských, tedy i českých státníků, zavrženíhodné. Tvrdí, že tím narušují autonomii sportu.