Před nezvyklými hosty na britských plážích varovaly tamní úřady obyvatele země. Vlivem silných západních větrů se k břehům Velké Británie dostala měchýřovka portugalská, které se též přezdívá „modrý portugalský muž“. Modrofialovorůžovým vzhledem může připomínat medúzu, jedná se však o polypovce. Právě její vzhled může mnohé svádět k doteku, před tím však odborníci varují. Chapadla i po uhynutí měchýřovky mohou ostatním ublížit: ať už se jedná o bolestivé šrámy či jizvy na odhalené kůži nebo ve výjimečných případech způsobit smrt.
Měchýřovka se běžně nachází v teplých tropických a subtropických vodách. Tento tvor však neumí plavat – díky plynu, kterým má naplněný měchýř, se pohybuje pouze na hladině. Je tak vydána na milost větrům, které ji často zanesou až na pláže. A to i na ty britské.
ČTĚTE TAKÉ: Zemřel největší krokodýl na světě žijící v zajetí. Obr přežil dvě světové války
Podle Společnosti pro ochranu moří bylo od letošního ledna do září evidováno 280 případů těchto tvorů na britském území. Jedná se o 16procentní nárůst oproti předchozímu roku, uvádí web Mirror. Britští odborníci hovoří o invazi.
Obývaný lovec
„Nárůst počtu pozorování měchýřovek portugalských lze v říjnu přičíst silným západním větrům, které je přinesly k našim břehům,“ podotkl pro web The Sun Calum Duncan, vedoucí politiky a propagace Společnosti pro ochranu moří.
Obecně se ve Velké Británii měchýřovka vyskytuje jen zřídka. Díky zmiňovaným západním větrům ji však lze spatřit právě v období od září do prosince. Kvůli svým žahavým chapadlům je obávaným dravcem, loví jimi malé ryby a korýše.
A nebezpečná může být i pro člověka. Nejedná se o druh medúzy, jak se mohou lidé mylně domnívat. Měchýřovka patří do skupiny polypovců, kde se řadí do řádu trubýšů. Ačkoliv její krásný a mnohdy dechberoucí vzhled může klamat, člověku může způsobit výraznou bolest – a ve výjimečných případech i zabít.
„Chapadla obsahují žahavé nematocysty, mikroskopické kapsle se stočenými ostnatými trubičkami, které dodávají jed schopný paralyzovat a usmrtit malé ryby a korýše,“ vysvětlila Národní oceánská služba pro britská média. Odborníci zdůrazňují, aby na tvora lidé nesahali ani po smrti.
Poté, co je měchýřovka vyplavena na pláž, rychle ztrácí svou sytou a lákavou barvu. Někdy se může jevit až jako průsvitná. Navzdory úhynu však může nadále zranit. Chapadla mohou člověku a jiným živým tvorům způsobit bolestné šrámy či jizvy. Právě z toho důvodu by se jí lidé měli vyhýbat a v případě jejího nálezu informovat odborníky.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Usmrcení veverky rozbouřilo USA. „Dopálený“ Trump viní demokraty, Musk reaguje žertem