S nezvyklým a podle experta až arogantním požadavkem přišla učitelka na jedné z českých základních škol. Po rodičích totiž chtěla, aby přes prázdniny s dětmi dodělali práci, kterou ona sama nestihla. Podle odborníků je takové chování nepřípustné a v rozporu s nedávným vyjádřením ministerstva školství o domácích úkolech.
„Nestihli jsme celou matematiku a slabikář, tzn. prosím dodělat postupně během prázdnin. Dejte dětem prvních 14 dní volno a pak prosím každý den něco – počítání (ústně, písemně), diktáty, přepis (psacími) a ideálně každý den přečíst alespoň 10 vět,“ píše se podle Blesku mimo jiné ve zprávě učitelky.
ČTĚTE TAKÉ: Guru Jára je na svobodě. Soud pustil z vězení i jeho společnici, oba seděli za znásilnění
Rodičům svou prosbu vysvětlovala také ulehčením své práce. „Na začátku školního roku nebudou děti v šoku, já je nebudu muset učit vše znovu a vy si taky ušetříte nervy,“ napsala.
Za pár chyb dostal druhák z Letňan pětku. Rodiče sepsuli učitelku, píší o masakru a šílenosti
Všechny doplněné souhlásky správně, pouze pár chyb v určování sloves. I přesto dostal žák druhé třídy za cvičení nejhorší možnou známku. K podivuhodnému rozhodnutí učitelky českého jazyka mělo dojít v jedné ze základních škol v Letňanech. Příspěvek, s nímž přišel rovněž učitel a popularizátor pedagogiky, vzbudil na sociálních sítích ihned vlnu kritiky. Rodiče nad krokem člena sboru kroutí hlavou a označují takové jednání za katastrofu či masakr. Na hodnocení přitažené za vlasy upozornil rovněž web deníku Blesk.
Chování učitelky zkritizoval pedagog Robert Čapek, který podle Blesku na případ na svém facebookovém profilu Líný učitel upozornil. „Učitelé dnes nemusí ‚stíhat‘ celou matematiku a slabikář. Očekávané výstupy, které už před mnoha lety nahradily osnovy, nemusejí být plněny v termínu konce školního roku,“ vysvětlil.
Pokyn pedagožky je podle něj až arogantní. Zasahuje totiž do volného času rodiny. „Jistě je vhodné, aby děti doma četly, ale nemá jít o rozkaz, ale o správné navedení k četbě. A to ze strany učitelů i rodiny,“ uvedl Čapek.
Takové úkolování rodiny považuje za nepřípustné také zakladatelka webu Co nevíte o škole Helena Zitková. „Ani kouzelná slovíčka ‚prosím‘ a ‚děkuji‘ nemění nic na tom, že se jedná o mocenskou snahu učitele nakázat rodičům, co mají se svými dětmi dělat ve volném čase,“ uvedla ve vyjádření pro Blesk.
Podle ní to vypadá, jako by se vyučující snažil přenést zodpovědnost za vzdělání na rodiče. To je nepřípustné i podle květnového vyjádření ministerstva školství o domácích úkolech. Pokud by učitel chtěl dítě za nesplnění úkolu trestat, je podle ní namístě se proti tomu vymezit. Doporučuje jednat nejprve s pedagogem. V případě, že by to nepomohlo, měli by se rodiče obrátit na vedení školy, případně na inspektorát České školní inspekce.