Guru Jára je na svobodě. Soud pustil z vězení i jeho společnici, oba seděli za znásilnění

Guru Jára na snímku z roku 2015

Příběh guru Járy

Krajský soud v Brně propustil z vězení Jaroslava Dobeše alias Gurua Járu a jeho spolupracovnici Barboru Pláškovou. Odsouzeni byli za znásilnění. Podle informací České televize soud oběma započítal čas strávený ve vazbě ve filipínském detenčním zařízení do doby trestu.

„Propuštění můžu potvrdit. Vždycky to je z rozhodnutí soudu. Když nám přijde příkaz k propuštění, tak musíme konat,“ řekla mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová. Dvojice podle ní byla propuštěna z vězení ve středu. Dobeš trest vykonával v plzeňské věznici na Borech. Soud jim podle České televize čas strávený v tamější vazbě započítal do doby uloženého trestu.

ČTĚTE TAKÉ: Kdo byl Guru Jára? Na svých seminářích sliboval odháčkování, ve skutečnosti šlo o znásilnění

Soudy v minulosti poslaly Dobeše za znásilnění klientek ezoterické školy na 5,5 roku do vězení, Plášková měla za mřížemi strávit pět let. Rozhodovaly v nepřítomnosti obou obžalovaných, kteří několik posledních let strávili v detenčním zařízení na Filipínách. V zemi žádali o náboženský azyl. Policie eskortovala uprchlého Dobeše z Filipín zpět do České republiky v první polovině letošního srpna, Pláškovou o dva týdny později.

Zakladatele ezoterické školy Poetrie poslaly soudy do ve vězení za znásilnění jeho klientek metodou takzvaného odháčkování. Poté, co opustil ČR, po něm pátral i Interpol. V roce 2015 ho s Pláškovou zatkli příslušníci filipínské imigrační policie, načež oba usilovali o náboženský azyl. Finální rozhodnutí o deportaci trvalo úřadům na Filipínách přes sedm let, protože dvojice využila všech možností soudního přezkumu.

Dobešova škola nabízela semináře jógy, tantry, astrologie nebo práce s energií. V komunitě byl muž známý nejen jako Guru Jára, říkalo se mu také Óm nadsamec. Podle pravomocného rozsudku znásilňoval s přispěním Pláškové své klientky v letech 2004 až 2007. Tvrdil jim, že jejich všemožné problémy způsobují háčky, které v nich zanechali bývalí sexuální partneři. Na různých seminářích proto dívky takzvaně odháčkovával. Plášková podle soudu přivedla dívky do stavu bezbrannosti a Dobeš s nimi souložil. Některé ženy poté trpěly posttraumatickou stresovou poruchou.

Stíhání v kauze Poetrie začalo v roce 2012. Zlínská pobočka brněnského krajského soudu původně uložila Dobešovi deset let vězení a Pláškové 9,5 roku. Po zásahu odvolacího soudu napodruhé potrestala dvojici trestem 7,5 roku odnětí svobody, vrchní soud pak ale Dobešovi snížil trest na 5,5 roku a Pláškové na pět let vězení. Následně justice uznala dvojici vinnou ještě z dalších šesti znásilnění, tresty už jim ale nenavýšila. Všechna soudní jednání se uskutečnila v nepřítomnosti uprchlé dvojice.

Tagy:
Filipíny znásilnění věznice Česká televize Čapí hnízdo Krajský soud v Brně Vězeňská služba České republiky Jaroslav Dobeš