reklama

Dělostřelecká tvrz Bouda dostává původní podobu. Na začátku války ji vyrabovali vojáci

Dělostřelecká tvrz Bouda na Orlickoústecku po dlouhých 80 letech dostává svoji původní podobu. Na začátku okupace v roce 1939 ji totiž vojáci německého wehrmachtu poničili a připravili o některé důležité součásti. Od té doby nebyla využívaná a chátrala. Až na začátku 90. let ji skupina nadšenců začala velmi pomalu opravovat a zpřístupňovat veřejnosti. Teď do ní masivně investuje Pardubický kraj.

reklama

„Naší hlavní snahou je vrátit nejenom hlavní objekt, ale celou tvrz Bouda de facto do stavu připravenosti pro obranu státu, potvrzuje hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Dělníci teď pracují hlavně na vchodovém srubu pevnostního systému Boudy a kolem něj. „Jde o kompletní izolace, kompletní omítky a návrat všech pancéřových prvků a součástí, které tady z nějakého důvodu nejsou, buď kvůli Němcům, nebo kvůli kovošrotu,“ popisuje zástupce provozovatele dělostřelecké tvrze Bouda Martin Ráboň.

Nacistická armáda, která získala rozhodnutím tehdejší československé vlády systém pohraničního opevnění bez boje, se hned pustila do ničení tvrze Bouda. Začala s odstraňováním pancéřových zvonů. „Vytrhli všech 10, dokázali ale odvézt pouze tři – ze vchodového srubu a z objektu pro dělovou věž, a to díky tomu, že k těmhle dvěma objektům byla dobrá cesta,“ vysvětluje Martin Ráboň. Co nezničili a neodvezli nacisté, to za komunismu dokončil kovošrot.

Vojáci tam testovali účinnost zbraní

Na tvrzi jako celku si dokonce vojáci testovali účinnost vlastních zbraní, železobetonové objekty zkrátka ostřelovali nejrůznějšími střelami. „Objekty na našem území měly odolávat granátům až do ráže 42 centimetrů. Hovoříme zde o objektech dělostřeleckých tvrzí, které byly stavěny v nejsilnějším stupni odolnosti,“ upřesňuje průvodce Jan Drška.

Na začátku června specializovaná firma vyrobila a na vchodový srub usadila přesné repliky dvou pancéřových zvonů pro kulomety. Na rozdíl od těch původních nejsou lité. „Originál měl přes 52 tun, tady tenhle má zhruba 10 tun a rozměrově je naprosto věrný. Je to ocel – beton – ocel,“ říká Martin Ráboň. A zdaleka tu ještě není hotovo, pokud se podaří sehnat další finance, už na jaře začne rekonstrukce vnitřních prostor vchodového srubu, odkud začínají 1,5 kilometru dlouhé spojovací chodby k ostatním objektům Boudy. „Dojde k rekonstrukci elektroinstalací, vodoinstalací, vzduchotechniky, zbraňových systémů a dalších podružných systémů, kterými měl ten objekt disponovat,“ vypočítává průvodce Jan Drška.

Tvrz Bouda je nejmenší z pěti velkých dokončených pevnostních objektů, ale jako jediný z nich nebyl po válce přestavěn a využíván armádou, například pro skladovací nebo krytové účely. A má i další unikum. Zároveň je to nejchladnější veřejnosti přístupná památka v České republice, je tam 4,5 až 5 stupňů v některých místech,“ dodává Martin Ráboň. Jde o jeden ze stěžejních turistických bodů Pardubického kraje.

Tagy:
Zatuchlý rybník s operátory. Češi mají druhý nejdražší mobilní internet v Evropě
Ekonomika

Zatuchlý rybník s operátory. Češi mají druhý nejdražší mobilní internet v Evropě

Příčka, která Čechy nepotěší. Podle průzkumu nezávislého britského portálu, který sleduje ceny internetu v mobilu ve světě, mají Češi druhá nejdražší data v Evropě. Podle českých ekonomů v Tuzemsku chybí konkurenční prostředí a ceny nahoře drží velcí operátoři. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) naopak tvrdí, že operátoři zlevňují a že průzkumy nepočítají s neomezenými balíčky.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Sledujte ŽIVĚ 360° s Kalouskem a Jiráskem: Hrozí Česku kvůli pandemii hospodářská krize?

Růst cen, snižování výroby, pokles životní úrovně, nezaměstnanost či sociální konflikty. Přesně to je charakteristika hospodářské krize. Čeká i Českou republiku. Nebo už je tady? A jak jí čelit? V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na toto téma budou diskutovat bývalý ministr financí Miroslav Kalousek s historikem Zdeňkem Jiráskem. Debatu sledujte na CNN Prima NEWS či v tomto článku.

Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu

Celkem čtyři policisté, kteří zasahovali proti lednovému útoku na washingtonský Kapitol, už spáchali sebevraždu. Nejnovější obětí je důstojník Gunther Hashida, který zemřel na konci července. Zda sebevraždy přímo souvisí s nepokoji v americkém sídle zákonodárné moci, není zatím prokázáno. Úřady z ledna oficiálně evidují pět úmrtí – čtyř protestujících a jednoho policisty.

Majitel klubu potopil Ondráška hned po příchodu. Za tři zápasy vydělal téměř pět milionů

Před necelým rokem přicházel útočník Zdeněk Ondrášek s velkou slávou do Viktorie Plzeň. Na západ Čech se stěhoval z amerického Dallasu a měl být hlavní útočnou silou týmu. Jenže se neprosadil tak, jak se čekalo a po sezoně dostal svolení hledat si nové angažmá. Sáhl po něm rumunský klub FCSB. Ale toto působení skončilo dříve, než pořádně začalo. Zajímavostí je, že si forvard za 113 odehraných minut vydělal téměř pět milionů korun.

Covid se do Wu-chanu vrátil jako bumerang. Úřady kvůli deltě otestují 12 milionů lidí

Čínské město Wu-chan otestuje na koronavirus všech svých 12 milionů obyvatel, neboť se tam objevily první případy lokálního přenosu vysoce nakažlivé mutace delta. S odkazem na jednoho z místních činitelů to v úterý uvedla agentura Reuters. Wu-chan, kde se koronavirus rozšířil koncem roku 2019 a kde svět spatřil první uzávěry a hromadné testování, od poloviny května do tohoto týdne nezaznamenal žádné nové případy nákazy. V pondělí však úřady ve městě potvrdily tři případy vysoce nakažlivé mutace delta.

reklama

Domácí zpravodajství

Do Sněmovny kandiduje 22 stran a hnutí. Největší výběr bude v Praze a na jižní Moravě

K letošním volbám do Sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to z informací od krajských úřadů a pražského magistrátu. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16:00. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

reklama