Jak pokračují protesty v USA
Osmým dnem pokračují protesty v USA, nesou se ale spíše v poklidném duchu. Demonstranti požadují zastavení policejní brutality. Situace ale využívají i rabující skupiny, proto v několika amerických městech platí zákaz vycházení, a to zejména v noci. Policie nyní zasahuje právě proti těm, kteří nařízení nerespektovali.
Úmrtí šestačtyřicetiletého Afroameričana Georga Floyda, který přišel o život minulý týden po brutálním zásahu policistů ve městě Minneapolis, spustilo lavinu demonstrací po celém světě. V USA ale manifestací využívají i organizované skupiny, které ve městech rabují. Z obav, že by výtržníci ve městech rabovali nadále, platí v desítkách amerických měst zákaz vycházení. Ve městě New York se nařízení prodloužilo i o několik hodin.
Demonstranti zatím v protestech nechtějí polevit, policejní brutalitu je podle nich potřeba zastavit. Protestujícím nahrává i fakt, že ve městě Atlanta došlo k použití slzného plynu ze strany policie. Prezident USA Donald Trump je připraven údajně do zmírnění situace zapojit armádu. V úterý také prohlásil, že je prezidentem práva a pořádku.
Our highest respect to the family of David Dorn, a Great Police Captain from St. Louis, who was viciously shot and killed by despicable looters last night. We honor our police officers, perhaps more than ever before. Thank you! pic.twitter.com/0ouUpoJEQ4
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 3, 2020
Přesto, že manifestace jsou v poklidné až radostné atmosféře, v americkém městě St. Luis došlo k zabití jednoho z příslušníků policie Davida Dorna. Soustrast vyjádřil i americký prezident na svém twitterovém účtu. „Ctíme naše policisty – snad více než kdy předtím,“ uvedl Trump.
Například v Los Angeles dochází k zatýkání převážně těch, kteří nerespektovali zákaz vycházení. Na místě uklidňuje situaci 1 000 příslušníků Národní gardy. Více o průběhu protestů v USA uvidíte v přiložené reportáži.