reklama

Demonstrace v USA pokračují, kvůli rabujícím skupinám platí ale zákaz vycházení

Osmým dnem pokračují protesty v USA, nesou se ale spíše v poklidném duchu. Demonstranti požadují zastavení policejní brutality. Situace ale využívají i rabující skupiny, proto v několika amerických městech platí zákaz vycházení, a to zejména v noci. Policie nyní zasahuje právě proti těm, kteří nařízení nerespektovali.

reklama

Úmrtí šestačtyřicetiletého Afroameričana Georga Floyda, který přišel o život minulý týden po brutálním zásahu policistů ve městě Minneapolis, spustilo lavinu demonstrací po celém světě. V USA ale manifestací využívají i organizované skupiny, které ve městech rabují. Z obav, že by výtržníci ve městech rabovali nadále, platí v desítkách amerických měst zákaz vycházení. Ve městě New York se nařízení prodloužilo i o několik hodin.

Demonstranti zatím v protestech nechtějí polevit, policejní brutalitu je podle nich potřeba zastavit. Protestujícím nahrává i fakt, že ve městě Atlanta došlo k použití slzného plynu ze strany policie. Prezident USA Donald Trump je připraven údajně do zmírnění situace zapojit armádu. V úterý také prohlásil, že je prezidentem práva a pořádku.

Přesto, že manifestace jsou v poklidné až radostné atmosféře, v americkém městě St. Luis došlo k zabití jednoho z příslušníků policie Davida Dorna. Soustrast vyjádřil i americký prezident na svém twitterovém účtu. „Ctíme naše policisty – snad více než kdy předtím,“ uvedl Trump.

Například v Los Angeles dochází k zatýkání převážně těch, kteří nerespektovali zákaz vycházení. Na místě uklidňuje situaci 1 000 příslušníků Národní gardy. Více o průběhu protestů v USA uvidíte v přiložené reportáži.

K tématu

Další hlavní zprávy

Školství

Blatný rodiče nepotěšil. Návrat dětí do škol je nadále nejistý, závisí na epidemii

Blatný rodiče nepotěšil. Návrat dětí do škol je nadále nejistý, závisí na epidemii

Přestože by se díky chystaným úpravám epidemiologického systému PES mohly do škol vrátit alespoň závěrečné ročníky základních a středních škol, návrat dalších školáků je značně nejistý. Ve čtvrtém stupni, ve kterém se přitom Česko už podle indexu nachází řadu dní, se do lavic vrátí žáci prvního stupně základních škol. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) však nadšení mírní. Podle něj by nejdříve musel výrazně klesnout počet hospitalizovaných s nemocí COVID-19.

Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
PŘEHLEDNĚ: Vědci odhalili šest rozdílných průběhů covidu. Jaké jsou jejich příznaky?
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Další články
reklama
reklama