V neděli 8. května se v Česku slaví Den matek. Dcery a synové mohou opět po roce poděkovat svým matkám za starostlivost a péči. Den matek se připomíná po celém světě, kvůli rozdílným tradicím a historii se ale slavívá v různých termínech. Druhou květnovou neděli svátku věnuje kromě Česka třeba Německo, Rakousko, Itálie či Řecko. Slaví se od roku 1914, na území někdejšího Československa od roku 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková.
Nejčastějším způsobem oslav napříč státy je obdarování matek malým dárkem. Děti je obvykle vyrábějí samy, starší volí třeba bonboniéru či květinu. V některých zemích bývá zvykem pozvání na rodinnou večeři. Rodinní příslušníci také často v den oslav osvobodí matky od domácích prací a dopřávají jim například snídani do postele. V Nepálu se tradice zaměřuje na zesnulé matky.
Češi ke Dni matek podle obchodníků kupují především květiny, řezané i v květináči. Oblíbeným zbožím k tomuto svátku jsou také čokolády, bonboniéry, někteří potomci matky obdarovávají také vínem či kosmetikou.
Mezi oficiální svátky nepatří
S historií svátku se pojí jméno americké aktivistky Julii Ward Howeové, která v roce 1870 vyzvala ženy ke sjednocení proti válkám ve svém Provolání ke dni matek. Zakladatelkou Svátku matek se pak stala Anna Marie Jarvisová, která bojovala o jeho oficiální uznání. Společný návrh amerického Kongresu roku 1914 stvrdil prezident Woodrow Wilson.
V někdejším Československu byl Svátek matek po druhé světové válce zatlačován do pozadí oslavami Mezinárodního dne žen (MDŽ) připadající na 8. březen. Komunisté se chtěli tímto krokem vymezit mimo jiné vůči první republice. Česko se k oslavám Svátku matek vrátilo po listopadové revoluci, mezi oficiální státní svátky v kalendáři ale nepatří.