Lokomotivní depo v Turnově. Před Hitlerem ho lidé ochránili, teď potřebuje novou střechu

Unikátní technická památka a zároveň vzpomínka na německou okupaci. To je lokomotivní depo v Turnově. Právě zde se snažili železničáři zachránit mašiny před Hitlerem poté, co obsadil české pohraničí. Jak jste mohli vidět v pořadu Prima Česko, depo se podařilo dochovat téměř v nezměněné podobě.

Není to až tak dávno, co z našich kolejí zmizely parní lokomotivy. S jejich odjezdem do muzeí nebo do šrotu ztratila význam i tato půlkruhová stavba s velkými dřevěnými vraty. O parní stroje se v turnovském depu pečovalo 24 hodin denně. Alexandr Stamenov, vedoucí spolku, popisuje, co všechno práce obnášela: „Byl tady centrální odvod spalin, třicet metrů vysoký komín, a to proto, že po celou dobu v depu byly lokomotivy vytápěny, dokonce i přes noc tady běhal ústřední pracovník a neustále do lokomotiv přikládal, aby udržoval oheň, než přijde strojvedoucí s topiči a roztopí si lokomotivu na provozní tlak páry.“

Turnovské depo bylo na svou dobu velmi moderní, ačkoliv se s jeho stavbou hodně pospíchalo. Psal se totiž rok 1938, Hitler zabral Sudety a jak říká Alexandr Stamenov, bylo potřeba zachránit lokomotivy. „Československé státní dráhy sem stáhly lidi a stroje ze zabraného pohraničí, kdy došlo k výměně lidí. Němci, někteří šli do rajchu, a Češi ze zabraných území šli z rajchu, o všechny tyhle lidi se dokázali postarat, dali jim práci, najíst, ubytování a tak podobně.“

Depo má celkem čtrnáct kolejových stání, na každém přitom mohly být až dvě lokomotivy. Ještě před několika desítkami let tady bylo pořádně rušno. Zaparkovat stroje dovnitř nebo dostat je ven. To byla práce točnaře. Předseda Klubu přátel železnic Českého ráje, Josef Semecký, dodává: „Musel mít základní vzdělání okolo provozu kolejových vozidel i o provozu točny. Ti točnaři se střídali nepřetržitě ve 12hodinových směnách.“

Až na plechový domek zůstala točna původní. Ovládání je elektrické. Josef Semecký vysvětluje, jak to na ní funguje: „Točnař nejdřív odjistí točnu, dá první stupeň, nastaví si točnu, kam potřebuje, kam chce, zastaví proti koleji, zajistí a teď můžou vjet kolejová vozidla na točnu. A to samý může udělat i zpátky.“

Parta nadšenců, která turnovské depo udržuje v provozuschopném stavu, vlastní dvě historické lokomotivy. Jednu z nich s číslem 310034 přezdívanou také Kafemlejnek pohání pára a každý rok vozí tisíce cestujících při nostalgických jízdách Českým rájem. Za každým výletem ven z depa jsou ale stovky hodin práce uvnitř.

Momentálně zdejším železničářům amatérům polyká nejvíc času motorový vůz M131 Hurvínek, který dobře zná řada pamětníků. Motor právě prošel generální opravou. Práce v depu je ale mnohem víc. „Některé věci si děláme sami, třeba ten motorový rám, kompresor jsme si byli schopní dát dohromady, nabíjecí dynamo musela dělat firma, která se zabývá převinutím cívek, a motor nám dělala taky firma. Ale interiér a podvozek motorového vozu, to si děláme všechno tady sami,“ vyjmenovává člen Klubu přátel železnic Českého ráje, Ladislav Machynka.

Železnice je pro tyto lidi droga, bez níž si svůj život neumějí představit. A jen díky jejich snažení je z turnovského depa už rok kulturní památka. Z vlastní kapsy ale nadšenci všechno neutáhnou. Aby tu bylo depo další desítky let, potřebují vybrat od dárců na novou střechu deset milionů korun.

Tagy:
Adolf Hitler Turnov Česko lokomotiva technická památka Československé státní dráhy

Hlavní zprávy

Říše rozvratu a absurdit. Rusko netuší, kde má hranice, podivuje se komentátor
Ukrajina

Říše rozvratu a absurdit. Rusko netuší, kde má hranice, podivuje se komentátor

Poslední dny a týdny války jsou ve znamení úspěchů ukrajinské armády, Rusko naopak dobytá území postupně ztrácí a je nuceno se stahovat blíž a blíž ke svým hranicím. Vnitropoliticky mu navíc dělá spoustu starostí mobilizace a omezené projevy občanské nespokojenosti napříč celým Ruskem. Zachránit ho měla anexe čtyř ukrajinských území, podle komentátora Jefima Fištejna to ale dopadlo typicky rusky: absurdně.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:20

K Ukrajině míří ruská „jaderná“ superponorka, varuje Západ. Moskvu upozornil na následky

00:01

Ukrajinci ohlásili nalezení další ruské mučírny

23:22

Podle Šojgua vstoupilo do ruských ozbrojených sil už 200 tisíc mobilizovaných

23:14

Prezident Ukrajiny Zelenskyj pozval Ústavní radu Francie, aby se připojila k jednání o zřízení Zvláštního tribunálu pro zločin agrese proti Ukrajině

KOMENTÁŘ: Vláda nepřekročila svůj stín a vzdala boj o Hrad. Podtrhne českou malost Babiš?

Postavíme do prezidentské volby, na jednu z nejvýznamnějších politických funkcí v zemi, vlastní silnou osobnost. Tak se ještě začátkem léta holedbali čelní politici koalice Spolu. Úterý ukázalo, že je všechno jinak. Premiér a šéf občanských demokratů Petr Fiala vyslal v nudném projevu několik nic neříkajících signálů, že Spolu sice nikoho přímo nepodporuje, nepřímo už ale ano, a to je tak zhruba vše. Jestli se stejně zachová i hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, půjde o obrovské zklamání a potvrzení malosti současné české politiky.

Problém s inflací zdaleka není za námi, obává se Rusnok. Kdy zdražování zpomalí?

Českou republiku nadále trápí vysoká inflace. Tempo růstu cen sice už zpomalilo, podle České národní banky (ČNB) se ale inflace i po většinu příštího roku bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Někdejší guvernér ČNB Jiří Rusnok i v souvislosti s touto prognózou ve vysílání CNN Prima NEWS varoval, že evropský problém se zdražováním ještě zdaleka nebyl zažehnán.

Půjde Babiš do boje o Hrad? Expremiér kvůli vydání novin znovu změnil termín oznámení

Bývalý premiér Andrej Babiš znovu změnil datum oznámení, zda bude kandidovat na prezidenta, případně koho hnutí ANO do souboje o Pražský hrad vyšle. Dříve šéf hnutí tvrdil, že rozhodnutí padne v září letošního roku. Poté v den vzniku samostatného československého státu 28. října. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS nyní řekl, že to nakonec udělá 26. října. Podle svých slov si uvědomil, že by se jeho kandidatura objevila v denním tisku až s velkým zpožděním. Svátek totiž připadá na pátek a o víkendu většina deníků nevychází.

Živě
ON-LINE: Od vyhlášení mobilizace vstoupilo do ruské armády na 200 tisíc lidí, řekl Šojgu

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje. USA poskytnou Ukrajině další balík vojenské pomoci včetně raketometů HIMARS. Sergej Šojgu uvedl, že od částečné mobilizace vstoupilo do armády na 200 tisíc lidí.

Sledujte Co na to premiér: Fiala zodpoví dotazy k cenám energií i prezidentské volbě

CNN Prima NEWS odvysílá 5. října již druhý speciál „Co na to premiér“ s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na pravidelné rozhovory s premiérem se mohou diváci těšit každou první středu v měsíci. Moderátoři se budou Fialy ptát na aktuální politickou situaci a problémy, které lidi v mimořádně náročném období tíží. Půlhodinový pořad odvysílá živě CNN Prima NEWS ve středu od 21 hodin.

Dugin podal trestní oznámení na Černochovou. Ruskému nacionalistovi pomáhá český expolitik

Ruský ultranacionalistický ideolog Alexandr Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany Janu Černochovou z ODS. Učinil tak prostřednictvím advokáta a bývalého senátora i poslance za ČSSD Jiřího Vyvadila. Dugin ministryni viní z údajné podpory a propagace terorismu kvůli výrokům o smrti jeho dcery Darji Duginové. Ta zemřela během srpnového atentátu. Černochová v reakci uvedla, že ji trestní oznámení nechává klidnou. Vyvadila označila za vlastizrádce.

K Ukrajině míří ruská „jaderná“ superponorka, varuje Západ. Moskvu upozornil na následky

NATO varovala členské státy, že z ruské základny vyplula nová obří ponorka Belgorod, která je schopná nést jaderné zbraně. Podle deníku The Times se dal v Rusku do pohybu i podobně nebezpečný vlak. Kreml obzvlášť v poslední době hovoří o nasazení jaderných zbraní na Ukrajině poměrně pravidelně. Západ v reakci na to již varoval Moskvu před fatálními důsledky takového kroku.

Domácí zpravodajství

V Hradci Králové vzniká pětikoalice bez ANO. Primátorkou má být Pavlína Springerová

Ve stotisícovém Hradci Králové vzniká koalice pěti subjektů. Primátorkou má být jednička kandidátky Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09 a prorektorka Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová (HDK). Pětikoalici tvoří ODS, koalice HDK a TOP 09, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Rada města bude mít 11 členů, řekli v úterý novinářům po jednání zástupci pětikoalice. Vítězné hnutí ANO tak míří do opozice s SPD. Pětikoalice by měla v zastupitelstvu 21 ze 37 křesel.

Horáček: Prezidentské volby jsou jako soutěž talentů. Emoce vítězí nad střízlivým posouzením

Jsem rád, že vláda zmínila občanské kandidáty, kteří nemají politické pozadí, hodnotil úterní oznámení koalice Spolu někdejší prezidentský kandidát Michal Horáček. ODS, TOP 09 a KDU-ČSL totiž oznámily, že do voleb nevyšlou žádného stranického kandidáta. Nepřímo ale podpoří senátora Pavla Fischera, ekonomku Danuši Nerudovou a generála Petra Pavla. Největší šance má podle Horáčka ten, kdo zapůsobí na veřejnost svou osobností podobně, jako tomu je v talentové soutěži.