Hliníkovi píší lidé do Humpolce z celého světa. Původně se ale měl přestěhovat jinam

Hliníkárium v Humpolci

„Hliník se odstěhoval do Humpolce!“ Legendární hlášku herce Zdeňka Srstky z filmu Marečku, podejte mi pero zná snad každý. Filmem z roku 1976 to ale zdaleka nekončí. Fiktivní postava Hliníka totiž dostává ročně stovky pohledů z celého světa. Všechny směřují do Hliníkária na Vysočině, odkud je také další díl pořadu Prima Česko.

Stačila jediná věta, legendární hláška z filmu Marečku, podejte mi pero, a Hliníka už Humpolci nikdo neodpáře. Má tu vlastní muzeum, v parku pamětní desku a u ní roste –⁠ jak jinak –⁠ Hujerova švestička. Češi mají prostě smysl pro humor. Nevadí, že o něm nic nevíme ani že ho nikdo nikdy neviděl. Marcela Kubíčková, ředitelka Turistického informačního centra v Humpolci, dokazuje, že má Hliník fanoušky po celém světě.

„Z Grónska, Malediv, Mongolska, ze Severní Koreje, Uzbekistánu, Kyrgystánu a Nového Zélandu –⁠ pohled z největší dálky,“ vyjmenovává, odkud odevšud už dostal psaní.

„Ženy většinou píší Hliníkovi po letech, přiznávají se k tomu, že s ním mají nemanželské dítě, a muži ho zase upozorňují na to, že by konečně mohl zaplatit tu útratu, kterou kdysi spolu v hospodě propili,“ dodává šéfka infocentra. Psaní jsou stále ještě reakcí na výzvu Pošlete pohled Hliníkovi. Do vymyšlené Aluminiové ulice už tak chodí pohledy několik let a teď už je pohledů skoro tisícovka.

V Hliníkáriu najdete rekvizity z natáčení, přečtete si vzkaz Kroupa je vůl nebo zatoulané psaníčko, které způsobilo hodně nepříjemností. Hliníkárium je jako školní třída vystřižená ze slavné komedie z konce sedmdesátých let. Jen Hliník původně balil kufry jinam, prozradila v pořadu Prima Česko Kubíčková.

Zvukomalebnější než „Hliník se odstěhovat do Pelhřimova!“ ale nakonec bylo „Hliník se odstěhoval do Humpolce!“. A tak se také stalo. Nakonec se nicméně i Pelhřimov dočkal vlastní legendární filmové hlášky. Ale o tom zase někdy příště.

Tagy: