Jedem, který způsobil otravu předáka ruské opozice Alexeje Navalného, mohl být novičok. Napsal to německý magazín Der Spiegel, který na případu spolupracoval s investigativním webem Bellingcat.
Navalnyj byl otráven, ukázaly laboratorní testy. Merkelová žádá Moskvu o vyšetřování
V těle předáka ruské opozice Alexeje Navalného byly laboratorními testy zjištěny stopy po otravě. Konkrétní látka, která intoxikaci způsobila, zatím ale není známa. V pondělí to oznámila berlínská klinika Charité, která o Navalného pečuje. Německá kancléřka Angela Merkelová a šéf německé diplomacie Heiko Maas poté ve společném prohlášení uvedli, že Moskva musí plně a nade vší pochybnost vyšetřit okolnosti zdravotního kolapsu Alexeje Navalného.
Čtvrteční kolaps Navalného v letadle z Tomsku připomíná podle německého týdeníku svým průběhem otravu bulharského obchodníka se zbraněmi Emilijana Gebreva, který byl podle bulharské prokuratury v dubnu 2015 otráven „neidentifikovanou organofosforovou látkou“. Prokuratura tehdy uvedla, že Bulharsko v témže roce třikrát navštívil Rus jménem Sergej Fedotov, a to v i době, kdy byl otráven Gebrev.
Ruský portál Fontanka označil Fedotova za agenta ruské vojenské tajné služby GRU a za osobu podezřelou i v případu otravy bývalého ruského špiona Sergeje Skripala v anglickém Salisbury. Ten byl podle britských vyšetřovatelů v roce 2018 otráven nervově paralytickou látkou novičok, za pachatele byli označeni agenti GRU.
Bulharský zbrojař po incidentu v Salisbury uvedl, že se domnívá, že látka použitá proti němu byla podobná novičoku. Gebrev i Skripal otravu přežili, byť s vážnými zdravotními problémy.
Jed blokující enzym pro přenos nervových impulzů?
Nálezy u Navalného prý nasvědčují intoxikaci látkou brzdící účinek cholinesterázy, což je enzym, který je klíčový při přenosu nervových impulzů v organismu. Mezi inhibitory cholinesterázy patří sarin a jiné nervové látky, včetně novičoku. Ruští lékaři vyloučili otravu s tím, že v krvi ani v moči nenašli stopy žádných toxinů.
Podle německého týdeníku navázali němečtí lékaři v případu Navalnyj kontakt se svými bulharskými kolegy, kteří vyšetřovali otravu Gebreva. Považují totiž za možné, že otravu v obou případech způsobila stejná látka.
Británie i Rada Evropy vyzvaly k vyšetření případu Navalného
Případ možné otravy ruského opozičního předáka Alexeje Navalného musí být transparentně vyšetřen a pachatelé dohnáni k zodpovědnosti. Oznámil to dnes britský ministerský předseda Boris Johnson. K zevrubnému objasnění případu vyzvala dnes také komisařka Rady Evropy pro lidská práva, napsala agentura DPA. Navalnyj se již téměř týden nachází v kómatu, lékaři berlínské kliniky Charité oznámili, že stopy v jeho organismu naznačují možnost otravy.
„Otrava Alexeje Navalného šokovala svět. Spojené království vyjadřuje solidaritu s ním i jeho rodinou. Potřebujeme plné a transparentní vyšetření toho, co se stalo,“ napsal Johnson na Twitteru. „Pachatelé musí být dohnáni k zodpovědnosti, Británie se připojí k mezinárodnímu úsílí o zajištění spravedlnosti,“ dodal.
The poisoning of Alexey @Navalny shocked the world. The UK stands in solidarity with him & his family. We need a full, transparent investigation into what happened. The perpetrators must be held accountable & the UK will join international efforts to ensure justice is done.
— Boris Johnson (@BorisJohnson) August 26, 2020
Komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová také sdělila, že důkladné prošetření okolností kolapsu neformálního lídra ruské opozice je nezbytné nejen kvůli samotnému Navalnému, ale i ruské občanské společnosti. Nejasnosti v případech, kdy jsou aktivisté v ohrožení života, musí být odstraněny, řekla Mijatovičová s tím, že povinností ruských úřadů je bránit svobodu vyjadřování.