Dětem dáváme všechno, ale nemluvíme s nimi. Nemají vzory, varuje neurolog Stránský

Ve snaze dát dětem všechno jsme jim znemožnili to, že vůbec něco chtějí. Bohužel jim také chybí vzory. Mohou za to jak technologie, tak fakt, že v současné době nemáme skutečné problémy. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvažoval nad současným vztahem rodičů a dětí směrem k technologiím neurolog Martin Jan Stránský.

Sociální sítě si podmanily svět. Mezi mladými jednoznačně vede Instagram a TikTok. Největší sociální sítí ale zůstává Facebook. „Posledních 200 tisíc let se náš mozek vyvíjel tak, že funguje face to face bez technologie. Teď posledních 20 let jsme se dostali do umělého nebiologického světa. Má své výhody, máme informace, ale tam to končí. Zastavuje se cesta k moudrosti a vědomosti, neučí se sociální dovednosti,“ varoval Stránský.

Podle influencera Jonáše Čumrika alias Johnnyho Machetty máme před sebou směr, který ukazuje zrychlování konzumace obsahu. „Čím mladší člověk, tím rychleji chce informace, kratší videa, aby to viděl před školou. Vidím zrychlování,“ popsal s tím, že odtrhnutí od on-line prostoru začíná být populární třeba o víkendech.

Žádná obrazovka do dvou let

Negativní vliv je již patrný. „Je potřeba mluvit o dětech a ptát se, kdo jim to dal a proč? Jsme to my, rodiče. V tomto století přestáváme dělat rodičovství. Házíme děti do školy, aby se o ně starala, zatímco honíme druhou kreditní kartu, třetí dovolenou, čtvrtý vůz, a dáváme dětem něco místo toho, abychom se s nimi bavili,“ má jasno Stránský.

„Naším úkolem je mít děti, vychovat je a odejít. Ve snaze dát dětem všechno jsme jim znemožnili to, že vůbec něco chtějí. Přemýšlí podle toho, na co se koukají,“ dodal neurolog. Změny jsou podle Stránského vidět i anatomicky.

Stránský tvrdí, že dítě do dvou let nemá být před žádnou obrazovku. „Když jsme přišli na to, že kouření škodí zdraví, nikdo tomu nevěřil, ale muselo se to pomalu prosadit, aby se lidé začali zachraňovat,“ uvedl neurolog.

Všichni potřebujeme vzory. Děti proto často vzhlíží například k influencerům. „Je tolik vzorů, že člověk to nerozpozná. Jsme přehlcení informacemi. Mozek reaguje tak, že když jich má tolik, vzdá se. Každý si může na sociálních sítích vytvořit vlastní jeviště, ze kterého si troubí vlastní nesmysly. Je to nástupem technologií, ale dneska nemáme skutečné problémy a my jsme je potřebovali, třeba světové války, velké kalamity. Covid je relativní,“ dodal Stránský.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
13:03

Matyáš Zrno zhodnotil vývoj války na Ukrajině

12:36

Hradecké registrační centrum prodloužilo pracovní dobu

11:51

Podívejte se na záběry zničené Oděsy

11:16

I malá jaderná válka by vyvolala globální hladomor, varují vědci. Kde by lidé trpěli nejméně?

Registr vozidel má poruchu při generování dokumentů. Ve středu už plně fungovat nebude

Registr silničních vozidel se ve středu potýká s technickými problémy. Neumožňuje generování a tisk dokumentů. Systém tak na úřadech umožňuje požádat o registraci zápisů a změn do registru, ale bez vydání dokladů. Plné zprovoznění systému se očekává ve čtvrtek. Informovalo o tom na Twitteru ministerstvo dopravy. Některé úřady v zemi registr kvůli poruše po celou středu nepoužívají.

Zkáza Slunečních lázní v Jablonci. Historickou výletní restauraci zdevastoval požár

V Jablonci nad Nisou ve středu ráno shořela výletní restaurace Sluneční lázně přímo na břehu tamní přehrady Mšeno. Historický objekt, který se skládal z několika dřevěných stánků, vzplanul krátce před pátou hodinou a oheň ho zcela zničil. Stavby z roku 1927 byly ve špatném stavu, už několik let se ve městě vedly diskuse, zda je zrekonstruovat, nebo zbourat a postavit na jejich místě moderní budovu.

Podvodníci se snaží zneužít příspěvek na děti. Na co by si lidé měli dát pozor?

Jakmile se objevila možnost žádat o jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě, podvodníci okamžitě vyrazili do útoku. Česká bankovní asociace ohlásila první úspěšné pokusy o vylákání přístupových hesel k internetovému bankovnictví. O příspěvek je přitom možné žádat teprve od pondělí. Vláda se již problémem zabývá. Experti vyzývají všechny občany k maximální obezřetnosti.

Medveděv ukázal novou mapu Ukrajiny. Zelenskému zbyde jen Kyjev, východ bude ruský

Rusko zabere celý východ, sever i jih Ukrajiny a pochopitelně mu zůstane poloostrov Krym. Tak si rozdělení Ukrajiny představuje bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv. Nové uspořádání přestavil i na mapě, kterou zveřejnil i na sociálních sítích, přičemž se odkazuje na zahraniční experty, ty ale nejmenuje. Na mapě zaujme také to, že by samostatné ukrajinské republice zbyla pouze Kyjevská oblast. Zbytek země by podle Medveděvovy mapy připadl okolním zemím. Historik Libor Svoboda CNN Prima NEWS vysvětlil historické vazby zmíněných států na jednotlivé oblasti. Zároveň dodal, že Rusové v podstatě nemají ani historický nárok na poloostrov Krym, o kterém Moskva tvrdí, že „byl a je odjakživa ruský“.

Živě
ON-LINE: Záměrně jsme lidi nevarovali před ruskou invazí, řekl Zelenskyj a vysvětlil proč

Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území. Na východě země se potýkají s několika problémy. Ukrajinská armáda zase hlásí úspěchy na jižní frontě, když se jí pomocí leteckých úderů a dělostřelectva podařilo zničit několik ruských cílů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že jeho administrativa záměrně před vypuknutím ruské invaze nevarovala své občany, i když o ní dopředu věděla.

Domácí zpravodajství