reklama

Dětem dáváme všechno, ale nemluvíme s nimi. Nemají vzory, varuje neurolog Stránský

Ve snaze dát dětem všechno jsme jim znemožnili to, že vůbec něco chtějí. Bohužel jim také chybí vzory. Mohou za to jak technologie, tak fakt, že v současné době nemáme skutečné problémy. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvažoval nad současným vztahem rodičů a dětí směrem k technologiím neurolog Martin Jan Stránský.

reklama

Sociální sítě si podmanily svět. Mezi mladými jednoznačně vede Instagram a TikTok. Největší sociální sítí ale zůstává Facebook. „Posledních 200 tisíc let se náš mozek vyvíjel tak, že funguje face to face bez technologie. Teď posledních 20 let jsme se dostali do umělého nebiologického světa. Má své výhody, máme informace, ale tam to končí. Zastavuje se cesta k moudrosti a vědomosti, neučí se sociální dovednosti,“ varoval Stránský.

Podle influencera Jonáše Čumrika alias Johnnyho Machetty máme před sebou směr, který ukazuje zrychlování konzumace obsahu. „Čím mladší člověk, tím rychleji chce informace, kratší videa, aby to viděl před školou. Vidím zrychlování,“ popsal s tím, že odtrhnutí od on-line prostoru začíná být populární třeba o víkendech.

Žádná obrazovka do dvou let

Negativní vliv je již patrný. „Je potřeba mluvit o dětech a ptát se, kdo jim to dal a proč? Jsme to my, rodiče. V tomto století přestáváme dělat rodičovství. Házíme děti do školy, aby se o ně starala, zatímco honíme druhou kreditní kartu, třetí dovolenou, čtvrtý vůz, a dáváme dětem něco místo toho, abychom se s nimi bavili,“ má jasno Stránský.

„Naším úkolem je mít děti, vychovat je a odejít. Ve snaze dát dětem všechno jsme jim znemožnili to, že vůbec něco chtějí. Přemýšlí podle toho, na co se koukají,“ dodal neurolog. Změny jsou podle Stránského vidět i anatomicky.

Stránský tvrdí, že dítě do dvou let nemá být před žádnou obrazovku. „Když jsme přišli na to, že kouření škodí zdraví, nikdo tomu nevěřil, ale muselo se to pomalu prosadit, aby se lidé začali zachraňovat,“ uvedl neurolog.

Všichni potřebujeme vzory. Děti proto často vzhlíží například k influencerům. „Je tolik vzorů, že člověk to nerozpozná. Jsme přehlcení informacemi. Mozek reaguje tak, že když jich má tolik, vzdá se. Každý si může na sociálních sítích vytvořit vlastní jeviště, ze kterého si troubí vlastní nesmysly. Je to nástupem technologií, ale dneska nemáme skutečné problémy a my jsme je potřebovali, třeba světové války, velké kalamity. Covid je relativní,“ dodal Stránský.

Tagy:
sociální sítě mozek technologie rodiče děti vliv influencer neurolog Martin Jan Stránský 360° Johnny Machette

Hlavní zprávy

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu
Koronavirus

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

Ukazuje se, že vakcína nefunguje, tvrdí Hnízdil. Není tak hloupý, jak mluví, vmetl mu Kubek

Je vakcína účinným nástrojem v boji proti covidové pandemii? Na tom se neshodl prezident České lékařské komory Milan Kubek s lékařem Janem Hnízdilem. Ten prý nevidí důvod, „proč se očkovat experimentální vakcínou, která vakcínou ani není“. Kubek s iniciátorem akce Lékaři pomáhají Česku Radkem Mounajjedem si stáli za názorem, že očkování proti covidu výrazně snižuje šanci nákazy a hospitalizace v nemocnici. To ostatně potvrzují i data z výzkumů i nemocnic.

Prymula se pustil do Babiše s Fialou: Naočkovat milion lidí za týden je hodně na hraně

Zvládnout podat milion dávek vakcíny za jeden týden je na hraně reálných možností, sdělil v pořadu Nový den epidemiolog Roman Prymula. Zapochyboval tak nad předpokladem iniciativy Lékaři pomáhají Česku, kterou podpořili nově jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) i jeho předchůdce Andrej Babiš. Ve vysílání CNN Prima NEWS zároveň upozornil na to, že novou variantu covidu omikron můžou Evropané snášet hůř než lidé v Africe.

Očkování proti covidu bude platit jen devět měsíců. Pak budete muset na třetí dávku

Ministerstvo vyzve SMS zprávou očkované jednodávkovou vakcínou Janssen, aby se přeočkovali mRNA vakcínou. Bude se to týkat lidí dva měsíce po očkování, oznámil ve čtvrtek na on-line tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj se od roku 2022 zkrátí i platnost očkovacích certifikátů, a to na devět měsíců. Lidem bez posilující dávky přestane certifikát platit.

Žádné Vánoce či oslovení dámy a pánové. Eurokomisařka s korektní příručkou tvrdě narazila

Velký poprask způsobila na půdě Evropské unie eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová se svou příručkou „pokynů pro inkluzivní komunikaci“. Pro představu: Dalliová například chtěla, aby řečníci nikdy neoslovovali publikum „dámy a pánové“ a o Vánocích mluvili jen opatrně, protože ne všichni jsou křesťané a slaví je stejně. Po kritice uvedla, že pokyny ještě nejsou dostatečně rozpracované.

reklama

Domácí zpravodajství

Muž se železnou tyčí vrazil na Vojtěchův resort. Zasahovala ochranka, policie ho hledá

K nevídanému incidentu došlo na ministerstvu zdravotnictví. Do budovy totiž vrazil muž s železnou tyčí v ruce. Protáhl se kolem turniketů, dostal se až na schody a chtěl pokračovat do vyšších pater. V ten okamžik ho ovšem zadrželi pracovníci ochranky. Během chvíle se jim podařilo muže vytlačit z budovy. Policie po něm aktuálně pátrá. K incidentu došlo v pondělí 25. října.

reklama