360°, Martin Jan Stránský, Jonáš Čumrik - 30.9. v 21:20
Ve snaze dát dětem všechno jsme jim znemožnili to, že vůbec něco chtějí. Bohužel jim také chybí vzory. Mohou za to jak technologie, tak fakt, že v současné době nemáme skutečné problémy. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvažoval nad současným vztahem rodičů a dětí směrem k technologiím neurolog Martin Jan Stránský.
Sociální sítě si podmanily svět. Mezi mladými jednoznačně vede Instagram a TikTok. Největší sociální sítí ale zůstává Facebook. „Posledních 200 tisíc let se náš mozek vyvíjel tak, že funguje face to face bez technologie. Teď posledních 20 let jsme se dostali do umělého nebiologického světa. Má své výhody, máme informace, ale tam to končí. Zastavuje se cesta k moudrosti a vědomosti, neučí se sociální dovednosti,“ varoval Stránský.
Podle influencera Jonáše Čumrika alias Johnnyho Machetty máme před sebou směr, který ukazuje zrychlování konzumace obsahu. „Čím mladší člověk, tím rychleji chce informace, kratší videa, aby to viděl před školou. Vidím zrychlování,“ popsal s tím, že odtrhnutí od on-line prostoru začíná být populární třeba o víkendech.
Žádná obrazovka do dvou let
Negativní vliv je již patrný. „Je potřeba mluvit o dětech a ptát se, kdo jim to dal a proč? Jsme to my, rodiče. V tomto století přestáváme dělat rodičovství. Házíme děti do školy, aby se o ně starala, zatímco honíme druhou kreditní kartu, třetí dovolenou, čtvrtý vůz, a dáváme dětem něco místo toho, abychom se s nimi bavili,“ má jasno Stránský.
„Naším úkolem je mít děti, vychovat je a odejít. Ve snaze dát dětem všechno jsme jim znemožnili to, že vůbec něco chtějí. Přemýšlí podle toho, na co se koukají,“ dodal neurolog. Změny jsou podle Stránského vidět i anatomicky.
Stránský tvrdí, že dítě do dvou let nemá být před žádnou obrazovku. „Když jsme přišli na to, že kouření škodí zdraví, nikdo tomu nevěřil, ale muselo se to pomalu prosadit, aby se lidé začali zachraňovat,“ uvedl neurolog.
Všichni potřebujeme vzory. Děti proto často vzhlíží například k influencerům. „Je tolik vzorů, že člověk to nerozpozná. Jsme přehlcení informacemi. Mozek reaguje tak, že když jich má tolik, vzdá se. Každý si může na sociálních sítích vytvořit vlastní jeviště, ze kterého si troubí vlastní nesmysly. Je to nástupem technologií, ale dneska nemáme skutečné problémy a my jsme je potřebovali, třeba světové války, velké kalamity. Covid je relativní,“ dodal Stránský.