reklama

Děti pod pět let by roušku nosit neměly, říká člen Světové zdravotnické organizace

Dětem by nikdo neměl odpírat výuku, proto by se v září školy rozhodně měly otevřít. Podle Srdana, zástupce ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO) v Česku, je u nejmenších žáků mimo jiné problém s tím, že neumí pořádně manipulovat s rouškou. Nosit by ji tak neměli, uvedl host pátečního pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

reklama

„Děti pod pět let by roušky používat neměly, protože je u nich problém s konzistentností nošení, správnou manipulací a také s pochopením, k čemu rouška vůbec slouží,“ vysvětlil moderátorce Petře Vintrové rodák ze Záhřebu Srdan Matič.

Uzavření hranic není dobré

Co se týká mladistvých a dospělých, tam je situace prý trochu jiná. Matič si myslí, že záleží zejména na epidemiologické situace v konkrétní oblasti. „Pokud v daném místě došlo k šíření koronaviru, je poté nošení roušky například v uzavřených prostorách nebo na sportovních utkáních žádoucí,“ řekl člen WHO. Podle něj také nemají doma vyrobené roušky patřičný efekt. „Není to žádné kouzelné řešení, které zastaví šíření viru. Jde hlavně o kombinaci s dalšími hygienickými opatřeními,“ dodal.

Matič se mimo jiné vyjádřil k otázce uzavírání hranic, podle něj není tento krok v současnosti řešením. „V počátku pandemie to mělo obrovský dopad na svobodu lidí cestovat a na mezinárodní obchod. Důležité je kontrolovat pohyb lidí a poté je případně izolovat. Testování a karanténa jsou dobrými nástroji, které na svobodu cestovat mají minimální vliv,“ konstatoval.

Komunikace je nejslabší českou stránkou

Došlo také na téma, zda česká vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem dostatečně a srozumitelně informuje občany o zavádění nových opatření. Matič se sice jasně nevyjádřil, ale z jeho slov bylo patrné, že jisté výhrady nejspíše má. „Se členstvím ve WHO jsou spojené jisté závazky, jako například sebehodnocení. Už několik let Česká republika zjišťuje, že komunikace a koordinace s občany je její nejslabší stránkou,“ nastínil páteční host.

Komunikace prý bude důležitá zejména na podzim, kdy podle Matiče může být situace v Česku komplikovanější kvůli rozlišování koronaviru a běžné chřipky. „Chřipková sezóna ale může být letos dokonce slabší, protože lidé budou zvyklí držet se dále od sebe. Celkově ale jsou v Česku rozhodně technologické nástroje, jak od sebe chřipku a COVID-19 rozeznat. Jako WHO také doporučujeme, aby lidé s koronavirem mohli chodit už k obvodním lékařům, a ne rovnou do nemocnice,“ dodal Matič.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

reklama

Domácí zpravodajství

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama