reklama

Děti pod pět let by roušku nosit neměly, říká člen Světové zdravotnické organizace

Dětem by nikdo neměl odpírat výuku, proto by se v září školy rozhodně měly otevřít. Podle Srdana, zástupce ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO) v Česku, je u nejmenších žáků mimo jiné problém s tím, že neumí pořádně manipulovat s rouškou. Nosit by ji tak neměli, uvedl host pátečního pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

reklama

„Děti pod pět let by roušky používat neměly, protože je u nich problém s konzistentností nošení, správnou manipulací a také s pochopením, k čemu rouška vůbec slouží,“ vysvětlil moderátorce Petře Vintrové rodák ze Záhřebu Srdan Matič.

K tématu

Uzavření hranic není dobré

Co se týká mladistvých a dospělých, tam je situace prý trochu jiná. Matič si myslí, že záleží zejména na epidemiologické situace v konkrétní oblasti. „Pokud v daném místě došlo k šíření koronaviru, je poté nošení roušky například v uzavřených prostorách nebo na sportovních utkáních žádoucí,“ řekl člen WHO. Podle něj také nemají doma vyrobené roušky patřičný efekt. „Není to žádné kouzelné řešení, které zastaví šíření viru. Jde hlavně o kombinaci s dalšími hygienickými opatřeními,“ dodal.

Matič se mimo jiné vyjádřil k otázce uzavírání hranic, podle něj není tento krok v současnosti řešením. „V počátku pandemie to mělo obrovský dopad na svobodu lidí cestovat a na mezinárodní obchod. Důležité je kontrolovat pohyb lidí a poté je případně izolovat. Testování a karanténa jsou dobrými nástroji, které na svobodu cestovat mají minimální vliv,“ konstatoval.

Komunikace je nejslabší českou stránkou

Došlo také na téma, zda česká vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem dostatečně a srozumitelně informuje občany o zavádění nových opatření. Matič se sice jasně nevyjádřil, ale z jeho slov bylo patrné, že jisté výhrady nejspíše má. „Se členstvím ve WHO jsou spojené jisté závazky, jako například sebehodnocení. Už několik let Česká republika zjišťuje, že komunikace a koordinace s občany je její nejslabší stránkou,“ nastínil páteční host.

Komunikace prý bude důležitá zejména na podzim, kdy podle Matiče může být situace v Česku komplikovanější kvůli rozlišování koronaviru a běžné chřipky. „Chřipková sezóna ale může být letos dokonce slabší, protože lidé budou zvyklí držet se dále od sebe. Celkově ale jsou v Česku rozhodně technologické nástroje, jak od sebe chřipku a COVID-19 rozeznat. Jako WHO také doporučujeme, aby lidé s koronavirem mohli chodit už k obvodním lékařům, a ne rovnou do nemocnice,“ dodal Matič.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) požádal premiéra Andreje Babiše (ANO) o mimořádné svolání vlády. Kabinet by měl schválit nabídku Spojených států amerických na vyslání vojenských lékařů a zdravotníků do Česka, kde by měli pomáhat s bojem proti koronavirové pandemii. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu uvedl, že příští týden dorazí do Česka tým 28 lékařů Národní gardy z amerických států Nebraska a Texas.

reklama
Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Někteří lékaři už ani nepotřebují normální oblečení, říká o situaci v USA Konvalina
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
Další články
reklama
reklama