INTERVIEW, Srdan Matič - 28.8. v 17:30
Dětem by nikdo neměl odpírat výuku, proto by se v září školy rozhodně měly otevřít. Podle Srdana, zástupce ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO) v Česku, je u nejmenších žáků mimo jiné problém s tím, že neumí pořádně manipulovat s rouškou. Nosit by ji tak neměli, uvedl host pátečního pořadu Interview na CNN Prima NEWS.
„Děti pod pět let by roušky používat neměly, protože je u nich problém s konzistentností nošení, správnou manipulací a také s pochopením, k čemu rouška vůbec slouží,“ vysvětlil moderátorce Petře Vintrové rodák ze Záhřebu Srdan Matič.
Uzavření hranic není dobré
Co se týká mladistvých a dospělých, tam je situace prý trochu jiná. Matič si myslí, že záleží zejména na epidemiologické situace v konkrétní oblasti. „Pokud v daném místě došlo k šíření koronaviru, je poté nošení roušky například v uzavřených prostorách nebo na sportovních utkáních žádoucí,“ řekl člen WHO. Podle něj také nemají doma vyrobené roušky patřičný efekt. „Není to žádné kouzelné řešení, které zastaví šíření viru. Jde hlavně o kombinaci s dalšími hygienickými opatřeními,“ dodal.
Matič se mimo jiné vyjádřil k otázce uzavírání hranic, podle něj není tento krok v současnosti řešením. „V počátku pandemie to mělo obrovský dopad na svobodu lidí cestovat a na mezinárodní obchod. Důležité je kontrolovat pohyb lidí a poté je případně izolovat. Testování a karanténa jsou dobrými nástroji, které na svobodu cestovat mají minimální vliv,“ konstatoval.
Komunikace je nejslabší českou stránkou
Došlo také na téma, zda česká vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem dostatečně a srozumitelně informuje občany o zavádění nových opatření. Matič se sice jasně nevyjádřil, ale z jeho slov bylo patrné, že jisté výhrady nejspíše má. „Se členstvím ve WHO jsou spojené jisté závazky, jako například sebehodnocení. Už několik let Česká republika zjišťuje, že komunikace a koordinace s občany je její nejslabší stránkou,“ nastínil páteční host.
Komunikace prý bude důležitá zejména na podzim, kdy podle Matiče může být situace v Česku komplikovanější kvůli rozlišování koronaviru a běžné chřipky. „Chřipková sezóna ale může být letos dokonce slabší, protože lidé budou zvyklí držet se dále od sebe. Celkově ale jsou v Česku rozhodně technologické nástroje, jak od sebe chřipku a COVID-19 rozeznat. Jako WHO také doporučujeme, aby lidé s koronavirem mohli chodit už k obvodním lékařům, a ne rovnou do nemocnice,“ dodal Matič.