reklama

Děti se kvůli covidu neočkují proti běžným nemocem. Může to být katastrofa, varuje WHO

Kvůli pandemii covidu loni výrazně ubylo naočkovaných dětí, vakcíny proti nemocem jako záškrt či černý kašel se nedostaly k téměř 23 milionům z nich. Jde o nejvyšší hodnotu za posledních více než deset let, oznámily ve čtvrtek ve společné zprávě Světová zdravotnická organizace (WHO) a Dětský fond OSN (UNICEF).

reklama

„V roce 2021 nás může čekat absolutní katastrofa,“ varovala expertka WHO na vakcinaci Kate O’Brienová. Zdravotníci i zdroje se podle organizací místo běžné prevence soustředili na boj s koronavirem, kvůli kterému musela zavřít či zkrátit hodiny i některá zdravotnická zařízení. Dopad dětí nechráněných vakcínou a rychlého uvolnění koronavirových restrikcí, které do té doby částečně chránily i před přenosem dětských nemocí, už lze ve světě pozorovat, například na epidemiích spalniček v Pákistánu, uvedla O’Brienová.

Spalničky, jedna z nejvíce nakažlivých nemocí na světě, mohou být pro děti mladší pěti let smrtelné – obzvláště v afrických či asijských zemích se slabým zdravotnictvím, uvádí WHO. Choroba se šířila hlavně v ohniscích v Afghánistánu, Mali, Somálsku a Jemenu, dokládá zpráva. O první dávku kvůli pandemii přišlo okolo 22,3 milionu dětí, což je nejvíce od roku 2010.

V roce 2020 neobdrželo všechny tři dávky vakcíny proti záškrtu, tetanu a černému kašli 22,7 milionu dětí. Je to o 3,7 milionu více než v roce 2019 a nejvyšší hodnota od roku 2009. Velkou část tohoto počtu tvoří pouze deset zemí s Indií a Nigérií na prvním místě.

Nerozvolňujte, vyzývá WHO

Zároveň také „znepokojivě vzrostl“ počet dětí, které neobdržely vůbec žádnou dávku vakcíny. Zatímco za rok 2019 jich bylo 13,6 milionu, loni se zcela bez očkování ocitlo 17,1 milionu dětí. Většina z nich žije ve slumech nebo v zemích stižených válečnými konflikty, uvedl Ephrem Lemango z UNICEF.

WHO kvůli tomu vyzvalo světové státy, aby příliš brzy neuvolňovaly restrikce ohledně dodržování rozestupů a shromažďování. „Ale když se tak stane – a už se tak i děje – uvidíme více a více přenosů patogenů, kterým jde jinak vakcinací zabránit,“ dodala O’Brienová.

Proočkovanost vakcínou proti záškrtu, tetanu a černému kašli se v době před pandemií dlouhodobě držela na 86 procentech, v roce 2020 klesla na 83 procent. V případě vysoce nakažlivých spalniček, u nichž se proočkovanost populace vyžaduje na 95 procent, obdrželo druhou dávku jen 71 procent dětí.

Tagy:
Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně
USA

Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně

„Delta varianta koronaviru je jedna z nejnakažlivějších respiračních onemocnění, se kterým jsme se kdy setkali,“ uvedla Rochelle Walenská, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V současné době tvoří infekčnější kmen více než 83 procent sekvenovaných případů ve Spojených státech. Drtivá většina hospitalizovaných lidí s příznaky covidu nebyla očkována.

Elektrická vozítka dál kolonizují města. Za jejich špatné používaní hrozí i vězení

Elektrická vozítka se během chvíle stala nedílnou součástí snad každého většího evropského města. Obliba elektrokoloběžek, elektrokol či elektrických skútrů narůstá zejména díky snadnému používaní. Prostě jen nasednete a jedete. Existují ale i „bezemisní“ vozítka, na která je potřeba řidičské oprávnění, homologace STK či registrační značka, jenomže to ví málo lidí. Přitom za řízení takové elektrokoloběžky hrozí vysoká pokuta a dokonce i vězení. Co, kde a za jakých podmínek tedy můžeme legálně používat?

Slováci demonstrovali proti GreenPassům. Stop koronafašismu, vydejte nám parlament, křičeli

Slovenská policie v pátek použila slzný plyn proti demonstrantům z řad odpůrců očkování proti covidu, kteří se pokusili vtrhnout do sídla parlamentu. Při potyčkách byla jedna policistka zraněna, uvedl list Sme na svém webu. Poslanci mají na mimořádné schůzi schvalovat novelu zákona, podle které by se při přijímání opatření proti pandemii covidu mělo přihlížet k digitálnímu certifikátu o očkování. Podle webu televize Joj jde o klíčový zákon o výhodách pro očkované.

Další komplikace při návštěvách akcí a hospod: Čestné prohlášení o samotestu už nestačí

Návštěvy některých služeb, restaurací či kulturních a sportovních akcí se lidem stále komplikují. Zatímco ještě donedávna se mohli mimo jiné prokázat čestným prohlášením o provedení antigenního samotestu, dnes již taková možnost neplatí. Pokud člověk nemá dokončené očkování, potvrzení o prodělané nemoci či laboratorně provedený negativní test, může sice využít samotest, podstoupit jej však musí přímo na místě vstupu do provozovny či do areálu.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Gott o Krajčovi: Neměl jsem k němu ideální vztah. Párkrát jsem mu to dal najevo

„K Richardu Krajčovi jsem neměl úplně ideální vztah,“ přiznává Karel Gott ve své autobiografii Má cesta za štěstím. Ta vyšla 14. července při příležitosti zpěvákových nedožitých 82. narozenin. Gott zároveň prozradil, proč jim to neklapalo a že Krajčovi poslal provokativní telegram. Časem si ale vše vyříkali a frontman kapely Kryštof nakonec napsal duet Srdce nehasnou, který Gott pět měsíců před smrtí nazpíval se svou dcerou Charlotte.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

reklama