Rozhovor s Romanem Prymulou
Na velký koncert bych nešel, přiznal v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj hrozí kvůli rychlému šíření mutace delta zpřísnění opatření proti koronaviru už v srpnu.
Epidemiolog Roman Prymula uvedl v Novém dni, že by svou účast na velkém koncertě raději neplánoval. Dodal, že na podzim možná na žádnou velkou akci nebudou smět ani ostatní.
„Existuje riziko, že se na podzim nebudou moct konat nějaké velké hromadné akce. Vidíme narůstající trend a bez opatření a proočkování celé populace se nedá očekávat, že by to šlo spontánně dolů. Populaci do té doby určitě neproočkujeme celou, takže tady mohou být nějaká opatření,“ upozornil a zároveň navrhl, jak by se mělo zpřísňovat.
„Pokud bych měl vybírat opatření, cílil bych je spíš na masové akce než na jiné. Plus například bary nebo noční kluby,“ navrhl epidemiolog.
Zhoršení epidemiologické situace je podle něj vidět už v současné době. „Dynamika epidemie za posledních 14 dnů narůstá. Už jsme na nějakých 300 nově nakažených denně a asi to půjde dál,“ varoval s tím, že nárůst podle něj bude rychlejší než loni. „Podle toho, co vidíme teď, by tu už během srpna měl být takový nárůst, který bude vyžadovat nějakou akci,“ odkázal na zpřísňování opatření.
Delta může obejít naši imunitu
Delta mutace se podle odborníka stává fenoménem. Ve vysílání CNN Prima NEWS proto Prymula vysvětlil, čím je nebezpečná. „Je to varianta, která je dvojitou delta mutací. Ta je nebezpečnější v tom, že se šíří poměrně masivně. Zjistilo se, že na sliznicích se množí virus podstatně rychleji než původní varianty a je ho tam podstatně více, zhruba tisíckrát,“ uvedl.
„To logicky znamená, že když vydechujeme vzduch, je tam větší obsah tohoto viru. Kromě toho je schopen trochu obejít naši imunitu. Ve svém důsledku to znamená, že každý případ nakazí asi osm dalších. To je šíření nepoměrně rychlejší, než tomu bylo na začátku,“ vysvětlil bývalý ministr zdravotnictví.
Další lockdown nehrozí
Klíčem ke zlepšení současné situace je podle epidemiologa soustředit se na sekvenování. „Nikdo už nechce dělat plošná opatření, takže bychom měli vědět cíleně, ve kterých věkových kategoriích se onemocnění šíří, ve kterých lokalitách, co je příčinou a podobně. K tomu je sekvenování nutné,“ zdůraznil Prymula s tím, že se v Česku nesekvenuje objemově a že je to pomalé.
„Lidé někdy dostávají výsledky za 14 dnů i později. To už nemá bezprostřední význam na to, abychom dokázali vytrasovat jednotlivé kontakty,“ upozornil.
Další lockdown ale podle něj nehrozí. „Poročkovanost a počet jedinců, kteří jsou už imunní díky tomu, že prodělali onemocnění, je vysoký. Jsou tu asi tři miliony osob, které jsou v bezprostředním riziku. U nich může docházet k poměrně prudkému nárůstu. Pokud se ale podaří proočkovat rizikovou kategorii nejstarších, což je asi 600 tisíc neočkovaných osob, myslím, že nic takového nemůže hrozit,“ uvedl epidemiolog s tím, že celý národ se ale podle něj proočkovat nepodaří.