reklama

Děti v rouškách a koučování z chodby. Holý nesmysl, ale lepší než nic, říkají trenéři

Pro amatérské sportovce podle aktuálních vládních pravidel platí, že pokud chtějí v halách či tělocvičnách hrát, musí při tom mít roušku. Toto nařízení platí i pro mládež. Navzdory tomu, že dýchání v rouškách je problematické i za běžné chůze, natož při sportu. Redakce CNN Prima NEWS měla možnost podívat se na trénink mladých florbalistů. Podle nich i jejich trenérů je sice nošení roušek při hře náročné, je to ale lepší možnost, než kdyby zůstali bez pohybu.

reklama

Amatérští a mládežničtí sportovci již můžou trénovat nejen venku, ale i v tělocvičnách. V uzavřených prostorách však platí zcela jiná pravidla. Na hrací ploše může být maximálně deset lidí, včetně trenéra. Všichni navíc musí mít roušku, i když právě hrají.

Na jeden takový trénink jsme se byli podívat. V hale na pražském Chodově se sešla skupina mladých hráčů florbalového klubu Olymp Florbal. Vzhledem k pravidlům omezujícím počet lidí v hale jsou hráči na hrací ploše, ale trenéři se již do počtu deseti nevejdou, a tudíž své svěřence pozorují pouze z chodby.

Jak hraní florbalu, tak posilování musí probíhat v rouškách. „V roušce se samozřejmě špatně dýchá a sport je při tom únavnější. Člověk při sportu musí hodně dýchat, aby podal dobrý výkon,“ shrnul čtrnáctiletý florbalista Martin. Podobně hovoří i jeden z jeho spoluhráčů. „V roušce se mi hraje docela blbě, ale můžu být rád, že jsem aspoň na hřišti,“ říká stejně starý Matouš.

Vadí vám rouška v práci? Co teprve při tréninku

Na chodbě při vstupu do haly pak stojí trenéři klubu Olymp Florbal – klubový šéftrenér Jakub Krise a jeho kolega Tomáš Slavík. Na hráče dohlíží takto z dálky, protože vládní opatření neumožňuje více než deset lidí na hrací ploše. „Tréninky jsme rozjeli, i když to nejsou plnohodnotné tréninky, jak je známe. Jsme počtově omezení a trénovat v rouškách naplno se taky nedá. Takže máme tréninkové jednotky na zhruba 45 minut, ale rozjeli jsme to hlavně proto, aby děti neseděly pořád doma na zadku,“ vysvětluje znovuzahájení tréninků šéftrenér klubu Jakub Krise.

Jeho kolega-trenér přitakává. „Myslím, že na klucích je nyní vidět, že jsou rádi, že si konečně můžou florbal zahrát. I když je to za těchto okolností a v tomhle počtu,“ dodává Slavík.

Šéftrenérovi Olympu Florbal na nynějších sportovních opatřeních vadí zejména roušky. „U sportu, kde se běhá a je tam fyzická aktivita a sportovní výkon, je to podle mě holý nesmysl. Nevím, jaký to má dopad na zdraví, ale kdo sedí v kanceláři celý den s rouškou, musí uznat, že to není paráda. A teď si představte, že do toho ještě děláte fyzickou aktivitu,“ vysvětluje Krise.

Plnohodnotný trénink to není, ale aspoň jsou kluci v kolektivu

Ne všechny děti se však vrátily mezi své spoluhráče. „Někteří odmítají trénovat po dobu, kdy tato opatření budou platit. Rodiče mají strach o zdraví svých dětí. Ne každý chce, aby jeho dítě běhalo v roušce a zadýchávalo se,“ říká šéftrenér florbalového klubu.

Ten se zároveň podivuje nad tím, že venku se může sejít daleko větší počet lidí na jednom místě, zatímco v tréninkové hale maximálně devět lidí s trenérem, či deset hráčů, „když je trenér za dveřmi a jen na ně kouká“. „Je to nesmyslné, nicméně je lepší, když jsou kluci v kolektivu a socializují se,“ říká Krise a dodává, že ani tak to nelze nazvat plnohodnotným tréninkem.

Jeho kolega se neobává, že by kvůli pauze zaviněné koronavirem došlo k zastavení rozvoje hráčů. Ještě před otevřením hal totiž pro své svěřence pořádal venkovní tréninky, při nichž se udržovali v kondici. V době, kdy se nešlo scházet ani v malém počtu, jim navíc vypracoval individuální plány. „Když ti kluci dělají něco doma a plní si individuály od trenérů, tak to jde. Kluky to baví, proto to dělají,“ zakončuje Slavík.

Tagy:
roušky mládežnické týmy koronavirus povinné roušky Pandemie koronaviru sportovci florbal opatření proti koronaviru mládežnický sport

V pražské Uhříněvsi hořela hala, slyšet byly silné exploze. Škoda je přes sto milionů

Aktualizováno

V pražské Uhříněvsi hořela skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Podle informací CNN Prima NEWS byly na místě slyšet silné exploze, k vidění byl také veliký dým. Došlo k destrukci střešní konstrukce a částečnému zřícení boční stěny haly. Odhad škody je více než sto milionů korun. Příčinu vyšetřuje hasičský a policejní vyšetřovatel.

Výstraha meteorologů před velmi silnými bouřemi trvá. Na Plzeňsku hrozí povodně

Aktualizováno

Sobotní výstraha, kterou v neděli dopoledne upřesnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), varuje před velmi silnými bouřkami, krupobitím a povodněmi. V neděli se bouře mohou na území celé České republiky vyskytnout především od 15 hodin do večera. Teploty budou letní, od 23 do 28 stupňů Celsia, místy vyšplhají až k třicítce. Pro Plzeňsko platí povodňová pohotovost.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Třetí den olympiády: Stoprocentní český tenis a vítězství basketbalistů

Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. O fenomenální úspěchy se postaraly české tenistky, které své čtyři nedělní zápasy ve výhry a všechny v singlu i deblu postupují do dalšího kola. Jejich úspěch ve večerním duelu postupem do druhého kola podtrhl Tomáš Macháč. Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále.

reklama

Domácí zpravodajství

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

Bitka kvůli dítěti? V Sokolově se střetli místní a vodáci, situaci uklidnila až policie

Aktualizováno

V pátek odpoledne v Sokolově létaly urážky i pěsti. Potyčka se strhla mezi místními Romy a vodáky, kteří do města přijeli. Web Romea.cz tvrdí, že konflikt vyvolali agresivní mladíci, kteří zaútočili na romské dítě, následně měli napadnout i další Romy. Situaci uklidnili až policisté, kteří nyní celou věc vyšetřují. V neděli policie informovala, že se během potyčky lehce zranilo třináct lidí.

reklama