reklama

Děti v rouškách a koučování z chodby. Holý nesmysl, ale lepší než nic, říkají trenéři

Pro amatérské sportovce podle aktuálních vládních pravidel platí, že pokud chtějí v halách či tělocvičnách hrát, musí při tom mít roušku. Toto nařízení platí i pro mládež. Navzdory tomu, že dýchání v rouškách je problematické i za běžné chůze, natož při sportu. Redakce CNN Prima NEWS měla možnost podívat se na trénink mladých florbalistů. Podle nich i jejich trenérů je sice nošení roušek při hře náročné, je to ale lepší možnost, než kdyby zůstali bez pohybu.

reklama

Amatérští a mládežničtí sportovci již můžou trénovat nejen venku, ale i v tělocvičnách. V uzavřených prostorách však platí zcela jiná pravidla. Na hrací ploše může být maximálně deset lidí, včetně trenéra. Všichni navíc musí mít roušku, i když právě hrají.

Na jeden takový trénink jsme se byli podívat. V hale na pražském Chodově se sešla skupina mladých hráčů florbalového klubu Olymp Florbal. Vzhledem k pravidlům omezujícím počet lidí v hale jsou hráči na hrací ploše, ale trenéři se již do počtu deseti nevejdou, a tudíž své svěřence pozorují pouze z chodby.

Jak hraní florbalu, tak posilování musí probíhat v rouškách. „V roušce se samozřejmě špatně dýchá a sport je při tom únavnější. Člověk při sportu musí hodně dýchat, aby podal dobrý výkon,“ shrnul čtrnáctiletý florbalista Martin. Podobně hovoří i jeden z jeho spoluhráčů. „V roušce se mi hraje docela blbě, ale můžu být rád, že jsem aspoň na hřišti,“ říká stejně starý Matouš.

Vadí vám rouška v práci? Co teprve při tréninku

Na chodbě při vstupu do haly pak stojí trenéři klubu Olymp Florbal – klubový šéftrenér Jakub Krise a jeho kolega Tomáš Slavík. Na hráče dohlíží takto z dálky, protože vládní opatření neumožňuje více než deset lidí na hrací ploše. „Tréninky jsme rozjeli, i když to nejsou plnohodnotné tréninky, jak je známe. Jsme počtově omezení a trénovat v rouškách naplno se taky nedá. Takže máme tréninkové jednotky na zhruba 45 minut, ale rozjeli jsme to hlavně proto, aby děti neseděly pořád doma na zadku,“ vysvětluje znovuzahájení tréninků šéftrenér klubu Jakub Krise.

Jeho kolega-trenér přitakává. „Myslím, že na klucích je nyní vidět, že jsou rádi, že si konečně můžou florbal zahrát. I když je to za těchto okolností a v tomhle počtu,“ dodává Slavík.

Šéftrenérovi Olympu Florbal na nynějších sportovních opatřeních vadí zejména roušky. „U sportu, kde se běhá a je tam fyzická aktivita a sportovní výkon, je to podle mě holý nesmysl. Nevím, jaký to má dopad na zdraví, ale kdo sedí v kanceláři celý den s rouškou, musí uznat, že to není paráda. A teď si představte, že do toho ještě děláte fyzickou aktivitu,“ vysvětluje Krise.

Plnohodnotný trénink to není, ale aspoň jsou kluci v kolektivu

Ne všechny děti se však vrátily mezi své spoluhráče. „Někteří odmítají trénovat po dobu, kdy tato opatření budou platit. Rodiče mají strach o zdraví svých dětí. Ne každý chce, aby jeho dítě běhalo v roušce a zadýchávalo se,“ říká šéftrenér florbalového klubu.

Ten se zároveň podivuje nad tím, že venku se může sejít daleko větší počet lidí na jednom místě, zatímco v tréninkové hale maximálně devět lidí s trenérem, či deset hráčů, „když je trenér za dveřmi a jen na ně kouká“. „Je to nesmyslné, nicméně je lepší, když jsou kluci v kolektivu a socializují se,“ říká Krise a dodává, že ani tak to nelze nazvat plnohodnotným tréninkem.

Jeho kolega se neobává, že by kvůli pauze zaviněné koronavirem došlo k zastavení rozvoje hráčů. Ještě před otevřením hal totiž pro své svěřence pořádal venkovní tréninky, při nichž se udržovali v kondici. V době, kdy se nešlo scházet ani v malém počtu, jim navíc vypracoval individuální plány. „Když ti kluci dělají něco doma a plní si individuály od trenérů, tak to jde. Kluky to baví, proto to dělají,“ zakončuje Slavík.

Tagy:
roušky mládežnické týmy koronavirus povinné roušky Pandemie koronaviru sportovci florbal opatření proti koronaviru mládežnický sport

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama