Dětství herečky Synkové poznamenala tragická smrt. Od vysněné práce ji pak odradila babička

Jana Synková zemřela.

Zemřela Jana Synková, zavzpomínal Petr Vacek

V sobotu zasáhla český herecký svět smutná zpráva. Zemřela populární filmová a divadelní herečka Jana Synková. Bylo jí 80 let. Už v dětství ovlivnila její život tragédie, když jí na zástavu srdce zemřela matka.

Synková, která v 80 letech zemřela po boji s Alzheimerovou chorobou, se proslavila rolí tety Kateřiny v české komedii Jiřího Věrčáka Saturnin. Diváci ji ale mohou znát také z komedií Zdeňka Trošky. V Babovřeskách ztvárnila populární drbnu Horáčkovou. Ve filmech ale hrála už od studií. Účinkovala také ve snímcích Věry Chytilové Hra o jablko a Kalamita nebo v komediální trilogii Byl jednou jeden polda. Jedním z posledních filmů, ve kterých se objevila, byla komedie Chata na prodej.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Královna Zrádců se trefovala do Tuňáka. Provokativní dárek pro Krause rozesmál publikum

Na divadelní scéně byla Synková dlouholetou oporou Studia Ypsilon, jehož zakladatelem byl její manžel – režisér a herec Jan Schmidt. „Potkali jsme se náhodně v autobuse, když jsme jezdili z Prahy do Liberce. Přisedl si ke mně, pořád mluvil a pozval mě k nim do divadla na představení. Šla jsem tam tenkrát s nechutí, ale úplně jsem tomu pojetí divadla propadla – a samozřejmě i jemu,“ řekla v minulosti Synková. Dodala, že manžel ji celý život bavil svým humorem a přístupem k životu.

Už v dětství navštěvovala dramatický kroužek. Později byla elévkou mladoboleslavského divadla a vystudovala DAMU. Po škole získala angažmá v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Následně přešla do Naivního divadla Liberec, pozdějšího Studia Ypsilon, se kterým se na konci 70. let přesunula do Prahy.

V dětství herečka zažila velké trauma. Když jednou přišla domů ze školy, její matka zemřela na srdeční selhání. Otec pak musel živit celou rodinu a pracoval dlouho do noci. Vychovávala ji proto hlavně babička. Zálibu následně našla v knihách – oblíbila si díla Dostojevského.

Původně chtěla být baletkou. Její babička, která byla primabalerínou, ji od toho ale odrazovala. „Zakázala mi to, protože z vlastní zkušenosti věděla, jaká je to dřina. Říkala mi, abych šla do rádia, že tam se nezpotím. Mrzelo mě to, ale co se dalo dělat. Tak jsem si jako náhradu našla literaturu a básně a postupně se dostala k herectví,“ popsala své mládí Synková v pořadu Show Jana Krause.

Herectví měla každopádně v rodině, a to hlavně z matčiny strany, informoval Blesk.cz. Dědeček Richard Josef Menšík a babička Emílie Herrmannová-Menšíková byli ještě před vznikem Československa významnými osobnostmi Vinohradského divadla.

Úmrtí Synkové hluboce zasáhlo herce Petra Vacka. „Říká se, že každý je nahraditelný, ale Jana ne. Byla to výjimečná osobnost. Měla obrovský intelekt, obrovský nadhled. Každé představení dokázala neuvěřitelně obohatit,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Petr Vacek, který se Synkovou hrál ve Studiu Ypsilon.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Snowboard a lyže vyměnila za noty. Ester Ledecká natočila vánoční duet s Markem Ztraceným

Tagy:
společnost divadlo komedie Liberec herec celebrity hodnoty Praha dětství Studio Ypsilon Jan Schmid Jana Synková umění a zábava umění, kultura, zábava a média smrt a umírání společenská rubrika