reklama

Devět nebezpečných hraček, které se dostaly na náš trh. Některé mohou děti vdechnout

Jen za 2. čtvrtletí minulého roku prověřovala Česká obchodní inspekce (ČOI) 307 modelů hraček. Za celý loňský rok pak odhalila devět hraček, které označila za nebezpečné, přičemž části některých z nich mohly děti vdechnout. Všem distributorům přikázala, aby výrobky stáhli z trhu.

reklama

Sliz „JUN TAO“
Za nebezpečný označila ČOI oranžový sliz v kelímku, který obsahuje nadlimitní množství boru. „Při nadměrném příjmu boru dochází k jeho ukládání v těle a při velké dávce se může projevit i akutními příznaky, jako je například zvracení, průjem či vyrážky,“ sdělila v tiskové zprávě.

Pryžové strašidýlko se šňůrou
Strašidýlko se šňůrou „PUFFER BALL“ je pryžová zelená elastická figurka o průměru zhruba 115 milimetrů, která má na konci končetin střapečky. „Vzhledem k  vysoké pružnosti elastické šňůry může dojít k natažení šňůry do takové délky, při které může dojít ke zranění malého dítěte. Zároveň je možné z výrobku uvolnit malou silou barevné bambulky. Tyto části hračky může malé dítě vložit do úst a vdechnout,“ uvedla ČOI.

Kočárek „DOLL CARRIER“
Růžové golfky s natištěným motivem medvídků byly shledány nebezpečnými mimo jiné kvůli možnosti vdechnutí malých částí. Dítě se navíc může zranit o nezajištěné konce kovových trubek. „Případně může dojít ke zborcení kočárku vlivem jeho nedostatečné pevnosti,“ dodala ČOI.

Panenka ROSE
Za nebezpečnou označila ČOI také 30 centimetrů vysokou panenku. „Při zkoušce tahem se z hračky uvolnila malá část suchého zipu, kterou může malé dítě utrhnout a vložit do úst. Tato součást hračky by mohla být vdechnuta,“ sdělila ČOI.

Houpačka „SWING WITH BACKREST“
Na listinu zakázaných hraček se dostala také závěsná houpačka. Hrozí totiž výrazné naklonění sedáku, dítě tak může z houpačky vypadnout. „Riziko se zvyšuje, pokud se dítě při houpání předkloní,“ uvedla instituce.

Veverka se zvukem
Hračka na baterky je vycpaná plyšem. Po zmáčknutí bříška začne veverka vydávat zvuk. Jenže opět hrozí vdechnutí nebo spolknutí malých částí. Navíc hračka nesplňuje omezující požadavky na přítomnost ftalátu DEHP, který například snižuje plodnost, způsobuje mutace plodu a poškozuje endokrinní systém. Ftalát DEHP „se může v materiálu použitém na výrobu hraček vyskytovat v maximálním množství 0,1 procenta, ale zjištěná hodnota byla zhruba šest procent,“ dodala ČOI.

Dětské chrastítko
Růžovobílé chrastítko na tyčce je nebezpečné kvůli spolknutí a vdechnutí malých částí. K hračce jsou totiž připevněny i korálky.

Drak Čmoudík
Dvouhlavý drak na baterky, který umí zpívat písničky, je vyroben z různých plyšových materiálů. „Při zkoušce tahem se z hračky uvolnily části lepidla a kabely. Zároveň bylo zjištěno, že ve vnitřní kapse pro uložení pouzdra s bateriemi je díra, do které je možné vložit přední část tyčinky o průměru 12 milimetrů, a dětem je tedy dostupná výplň hračky. Malé dítě může z hračky výše uvedené malé části utrhnout či vyjmout z hračky výplň nedostatečně zajištěnými švy ve vnitřní kapse. Tyto součásti by mohly být spolknuty či vdechnuty,“ dodala ČOI.

Plyšová ryba
Modrožlutá plyšová ryba má na hřbetu všitý bílý provázek s plastovou přísavkou, která se při zkoušce tahu uvolnila. „Malé dítě může přísavku utrhnout, vyvléknout ji z nezajištěného provázku a vložit ji do úst,“ sdělila ČOI s tím, že hrozí spolknutí nebo vdechnutí části.

Panenka s copánky
Nejnovějším „úlovkem“ ČOI v letošním roce je panenka jako přívěsek na klíče. „Provedením příslušných zkoušek pevnosti v tahu bylo zjištěno, že působením síly se z výrobku uvolnily kovové části –⁠ řetízek a kroužek na klíče,“ uvedla ČOI. Nebezpečné jsou také snímatelné botičky panenky, jelikož hrozí jejich spolknutí či vdechnutí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie
Koronavirus

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie

Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i premiéra, na nějž kampaň míří. Ten však na žádost nereagoval.

Porušuje Babiš zákon? Černošický úřad má o ovládání médií jasno, rozhodnutí ale tají

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval ve středu na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International (TI), podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

Skočil spoluvězni koleny na hlavu. Když vyšel na svobodu, putoval vzápětí do vazby

Policisté a soudy v Královéhradeckém kraji se potýkají s agresivním recidivistou. Pětatřicetiletý muž byl odsouzen už dvanáctkrát a ve vězení strávil celkově 15 let. Naposledy byl propuštěn v úterý, ale hned ho zadrželi policisté a ve středu skončil u soudu. Ten ho poslal do vazby, aby nemohl utéct. Kvůli pokusu o vraždu spoluvězně, kterému skočil koleny na hlavu, může recidivista strávit za mřížemi dalších 18 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama