Nejčastější příčinami úmrtí v České republice jsou nemoci srdce a rakovina. Na tu podle Českého statistického úřadu zemřelo v roce 2020 celkem 28 716 lidí. Často se jedná o nádory tlustého střeva a konečníku, prsu, plic a prostaty. Čím dříve se přitom karcinom odhalí, tím větší šanci na přežití nemocný zpravidla má. Lékaři proto radí dbát na sebepozorování a neignorovat neobvyklé změny v těle. Na jaké symptomy byste si měli dát pozor?
Úbytek na váze
Pokud si všimnete značného úbytku na váze, aniž byste chtěli zhubnout, měli byste navštívit lékaře. Ztráta hmotnosti může varovat, že trpíte vážným onemocněním. Podle gastroenterologa a hepatologa Mohammeda Ghaleba patří neúmyslná a nekontrolovatelná ztráta hmotnosti k prvotním příznakům rakoviny jícnu, žaludku, slinivky břišní nebo tlustého střeva a konečníku. „Rozhodující je věk. Pokud je někomu 20 a zhubne, nemusí jít hned o rakovinu. U starších lidí je to horší, tam hledáme vážnější příčiny,“ vysvětluje Ghaleb.
Pocení a dlouhodobě zvýšená tělesná teplota
Lidské tělo se uchyluje k pocení, aby se ochladilo. Pokud se ale extrémně potíte hlavně v noci, informujte svého lékaře. Může se jednat například o rakovinu jater, krve nebo kostní dřeně. Proč některé druhy nádorů způsobují pocení nebo horečku, ještě není jasné. Odborníci si ale myslí, že se tím tělo snaží bojovat s nemocí.
Únava a bolest hlavy
Stres, nedostatek spánku nebo snížený příjem potravy mohou způsobit únavu nebo bolest hlavy. Únava způsobená rakovinou ovšem není podobná té po dlouhém pracovním dni. Cítíte se totiž dlouhodobě unaveni bez nějakého důvodu, zejména ráno po probuzení. Jde o projev téměř všech druhů rakoviny, nejčastěji se ale vyskytuje u karcinomů krve, žaludku a tlustého střeva. Důvodem je, že tělo ztrácí množství krve a živin.
„Únava samozřejmě nesouvisí vždy s rakovinou. Pokud ale vedle abnormální únavy a celkové slabosti pociťujete další vážné příznaky, jako je ztráta hmotnosti, krvácení a další, neměli byste nad tím mávnout rukou,“ upozorňuje Ghaleb. Dlouhodobá bolest hlavy pak může signalizovat nádor v mozku.
Obtížné polykání a poruchy trávení
Problém s polykáním jídla, vody nebo léků může mít mnoho příčin. Jednou z nejhorších je rakovina jícnu, proto je dobré tento problém delší dobu nepřehlížet. „Tumor jícnu je zpočátku zpravidla nepříznakový, proto se k nám pacienti dostaví, až když je v pokročilém stadiu. Nemocní přicházejí zejména s bolestí v krku, obtížným polykáním nebo chraplavým hlasem,“ popisuje odborník.
Zažívací problémy jako pálení žáhy, nadýmání, zvracení nebo ztráta chuti k jídlu jsou často diagnostikovány jako nezávažná onemocnění trávícího traktu. Tyto příznaky ovšem mohou naznačovat například nádor žaludku, jater nebo slinivky břišní. „Rakovina slinivky břišní má vůbec nejhorší prognózu. I když se nám podaří zachytit nádor včas a slinivku vyoperovat, přežití se většinou pohybuje kolem 18 měsíců,“ říká lékař Ghaleb.
„Obecně se na vzniku nádorů podílí nespočet faktorů, které nemůže člověk ovlivnit, například genetické predispozice. Jako specialista na onemocnění trávícího traktu mohu lidem doporučit, aby se vyhnuli nadměrnému příjmu soli, červenému masu, příliš teplým nebo tučným pokrmům, nadměrné konzumaci alkoholu a kouření,“ radí gastroenterolog.
Krvácení
Mnoho mužů – většinou ve vyšším věku – trpí chronickými problémy s močením. Může to souviset s rakovinou ledvin, močového měchýře nebo prostaty, která je v současnosti druhým nejčastějším nádorem u mužů. U žen, které krvácejí mimo menstruaci, může být diagnostikována rakovina děložního čípku.
Pokud objevíte krev ve stolici, měli byste se okamžitě objednat na test krvácení do stolice, který může odhalit výskyt rakoviny tlustého střeva a konečníku.
Ročně je v Česku diagnostikováno zhruba 7 500 případů rakoviny tlustého střeva, přes tři tisíce lidí na ni zemře. Od roku 2014 posílají zdravotní pojišťovny lidem starší 50 let adresné pozvánky k vyšetření tlustého střeva, které má snížit riziko vzniku této nemoci.
„V České republice je karcinom tlustého střeva a konečníku považován za druhou nejčastější nádorovou příčinu úmrtí. Na rozdíl od rakoviny jícnu, žaludku, slinivky a dalších druhů dokážeme odhalit riziko vzniku tohoto nádoru již v brzkém stadiu. Preventivní prohlídky mohou včas objevit výskyt polypů, na jejichž základě nádor vzniká, přičemž se může vyvíjet třeba 10 let. Screeningovou kolonoskopií tak lze zamezit vzniku rakoviny. Zejména lidé nad 50 let by toto vyšetření neměli podceňovat,“ apeluje doktor Ghaleb.
Dušnost, chraplavý hlas nebo přetrvávající kašel
Neobvyklé změny hlasu, neustálý kašel a výskyt chrapotu patří mezi nejčastější příznaky rakoviny hlasivek. Pokud dlouho trpíte pocitem dušnosti či bolestí hrudi, která vystřeluje do ramen, je čas na lékařskou prohlídku. Dušnost totiž může znamenat onemocnění plic, astma nebo v nejhorším případě rakovinu plic.
Změny na kůži
Nejviditelnější tělesné změny můžete pozorovat na kůži nebo nehtech. Nehojící se rány, vředy, nová znaménka, změna barvy kůže nebo nehtů, svědění nebo krvácení vždy značí, že v těle není něco v pořádku. Pokud tyto příznaky přetrvávají, může za tím být třeba rakovina kůže.
Podezřelé útvary
Dalším viditelným symptomem jsou neobvyklé útvary v těle, nejčastěji jde o hmatatelné bulky nebo zahuštění tkáně. V případě jejich zvětšení je třeba se nechat vyšetřit. Bulka v prsu značí změnu struktury tkáně, ke které dochází třeba při rakovině prsou.