To „nevočůráš“. Počet mužů s rakovinou prostaty neustále roste, lze se jí vyhnout?

Každoročně si diagnózu rakoviny prostaty vyslechne v Česku osm tisíc mužů a 20 procent z nich tomuto onemocnění podlehne. Urologové věří, že tato neblahá čísla může pomoci snížit plošný screening, o jehož zavedení usilují už řadu let. Proč většina mužů zanedbává prevenci a jak plošný screening probíhá? CNN Prima NEWS oslovila urologa z Thomayerovy nemocnice v Praze a člena nadačního fondu Muži proti rakovině Jiřího Stejskala.

Lze říci, že rakovina prostaty patří mezi nejčastější nádorová onemocnění v Česku?
Ano, výskyt je zhruba 130 záchytů na 100 tisíc mužů. Karcinom prostaty je tedy jedním z nejčastějších nádorových onemocnění vůbec. V posledních letech jsme zaznamenali mírný nárůst, nyní se ale situace stabilizovala.

Proč podle vás tolik řada mužů nechodí na preventivní prohlídky, například při porovnání s mamografem u žen? Je to dáno špatnou informovaností?
Část mužů se stydí, jiní to nepovažují za důležité. Mnohým chybí dostatek informací, proto se každoročně snažíme zvýšit povědomí o možnostech prevence. Letos je to kampaň „To nevočůráš!“, jejímž cílem je upozorňovat nejen starší muže, ale i dospívající chlapce na varovné příznaky rakoviny prostaty a rakoviny varlat. Zároveň chceme zvýšit povědomí o tom, že není dobré čekat, až se objeví první příznaky, ale naopak zdůraznit, že je nutné chodit na prohlídky k urologovi preventivně a nezanedbávat pravidelná samovyšetření. Toto onemocnění zkrátka „vočůrat“ nelze. Věříme, že srozumitelný název kampaně osloví nejen muže, ale i jejich blízké, kteří je v prevenci podpoří.

Co by podle vás mohlo pomoci tomu, aby muži více dbali na preventivní prohlídky?
Klíčová je osvěta nejen samotných mužů, ale i jejich okolí. Mnoho pacientů se dostaví na popud manželek, dětí či známých.

Kdy je vhodný věk začít s prevencí prostaty? Tedy chodit na pravidelné prohlídky?
S pravidelnými preventivními prohlídkami je vhodné začít ve věku 50 let. U mužů, u kterých se nádor prostaty vyskytuje u blízkých příbuzných – otce, bratra či strýce – je to žádoucí o přibližně deset let dříve.

U rakoviny prsu se o prevencí mluví už ve velmi mladém věku. Mohou onemocnět rakovinou prostaty například třicetiletí muži?
Muži kolem třiceti let se karcinomu prostaty obávat nemusí. Onemocnění je v tomto věku velice nepravděpodobné.

Jaké jsou vlastně první varovné příznaky rakoviny prostaty?
Karcinom prostaty se obvykle v časných fázích nijak neprojevuje, a to je právě jeho největší zákeřnost – pocit, že když nemám příznaky, nemůžu mít zhoubný nádor.

Pokud muž onemocní, jaké jsou možnosti léčby?
Léčba karcinomu prostaty závisí na fázi onemocnění a celkové kondici pacienta. V časných fázích, kdy je nádor omezen pouze na prostatu, se obvykle přistupuje k operaci, takzvané radikální prostatektomii, nebo léčbě zářením – radioterapie. V pokročilých fázích jde zejména o hormonální léčbu či chemoterapii.

Jak probíhá preventivní vyšetření prostaty? Je to bolestivé?
Jedná se jednak o její vyšetření prstem zavedeným do konečníku, což může být nepříjemné, ale zřídkakdy bolestivé. Dále je vhodný odběr krve k vyšetření, což je též nebolestivé.

K jakému lékaři se s prostatou objednat, vždy k urologovi?
Preventivní prohlídku může provést urolog či praktický lékař. S objednáním obvykle nejsou obtíže. Například v rámci akce Movember je možné najít svého urologa on-line.

Je rakovina prostaty do určité míry i dědičná?
Malá část pacientů může mít geneticky vyšší riziko přítomnosti karcinomu prostaty, zejména vyskytuje-li se nádor u více blízkých příbuzných. V takovém případě je vhodné zahájit preventivní sledování již ve 40 letech.

Lze rakovině prostaty předcházet změnou životního stylu?
Zdravý životní styl, strava a pohyb jsou obecně přínosné. Konkrétní rizikové faktory, kterých by se měl pacient vyvarovat, však dosud nejsou známy. Zbývají tedy jen preventivní prohlídky.

Jak vnímáte akci Movember, která se každoročně v listopadu věnuje osvětě o tomto zhoubném onemocnění. Je tato akce podle vás přínosná? Nebo by se o prevenci mělo hovořit více po celý rok?
Movember a podobné osvětové počiny vnímám jako velmi přínosné. Osvěta cestou praktických lékařů či informačních webových stránek pak probíhá celý rok. Cílené tematické akce ale mají velmi dobrý efekt, který je patrný z nárůstu zájmu o preventivní vyšetření.

Heslo letošní kampaně zní: To nevočůráš!

V Česku letos v rámci každoroční listopadové akce Movember probíhá kampaň s názvem „TO NEVOČŮRÁŠ!“. „Opět chceme motivovat muže k zodpovědnějšímu přístupu ke svému zdraví. Slogan odkazuje na potíže při močení, které mohou být v určité fázi také jedním z projevů rakoviny prostaty, ale hlavní poselství kampaně, jejímž cílem je zvýšit povědomí o prevenci a inspirovat k pravidelným prohlídkám u urologů je, že toto onemocnění zkrátka nelze ignorovat,“ říká Jiří Hoftreitr z Nadačního fondu Muži proti rakovině, který podporuje kampaně na podporu prevence, z nichž největší je právě probíhající Movember,

A jaký by byl ideální stav, co se prevence mužů ohledně rakoviny prostaty týče? „Osvěta bude dostatečná tehdy, až si všichni muži od třinácti let budou pravidelně dělat jednou za měsíc samovyšetření a každý muž nad 50 let, pokud neměl v přímé linii výskyt rakoviny prostaty v rodině, bude chodit na pravidelné preventivní urologické prohlídky,“ podotýká Hoftreitr.

Velkou pomoc v boji proti rakovině prostaty by měl přinést plošný screening, o jehož zavedení urologové usilují. Poukazují na fakt, že v zemích, ve kterých existuje, se úmrtnost na karcinom prostaty snížila o 20 procent.

.

Podle expertů žije v Česku asi 60 tisíc mužů, kteří se s nádorem v určité fázi léčili nebo léčbou prochází. Nejvíce nemocných je v Praze. V evropském žebříčku je Česká republika na šestém místě, co se počtu nemocných rakovinou prostaty týče, celosvětově pak na třinácté pozici. V Česku podle odborníků ročně zemře na rakovinu prostaty přibližně 1 400 mužů.

Nadační fond Muži proti rakovině vznikl v roce 2012 a kromě osvěty pomáhá i lékařům. „Podporuje urology a urologická pracoviště. Podařilo se nám vybavit několik nemocnic nejmodernějšími přístroji, které slouží ke zlepšení diagnostiky národových onemocnění. Financujeme také výzkum a stáže začínajících lékařů – již tři mladí lékaři absolvovali s naší pomocí dlouhodobé stáže na prestižních urologických pracovištích v USA a Velké Británii,“ dodává Jiří Hofreitr.

Tagy: