Slavná fotografie nazvaná Le Violon d'Ingres od amerického malíře a fotografa Mana Raye se může zapsat do historie jako nejdražší fotografie, která kdy byla prodána v aukci. Snímek nahé ženy, který je starý téměř sto let, uchvátil svět a nyní míří do aukční síně, informuje americký web CNN.
Černobílý snímek, který americký surrealistický umělec pořídil v roce 1924, znázorňuje nahé ženské tělo, které připomíná housle. Tomu napomáhají i dva tvary připomínající písmeno ‚f‘ a totožné jako rezonanční otvory na smyčcových nástrojích. Modelka měla být jeho tehdejší milenka.
Očekává se, že originální snímek tohoto mistrovského díla, které je všeobecně považováno za Rayovo nejslavnější, se vydraží za pět až sedm milionů dolarů, v přepočtu až 150 044 650 korun. V květnu ho bude dražit aukční síň Christie's. Ta zároveň uvádí, že se jedná o dosud nejvyšší odhad za jednu fotografii v historii aukcí.
Americký umělec a autor tohoto snímku Ray, rodným jménem Emmanuel Radnitzky, žil v letech 1890 až 1976. Hrál významnou roli při rozmachu dadaismu i surrealismu. Jeho Le Violon d'Ingres je nejvyšší nabízenou položkou ze sbírky Rosalindy Gersten Jacobsové a Melvina Jacobse, vedoucích pracovníků maloobchodu a sběratelů umění, kteří měli vazby na surrealistické kruhy, uvádí web CNN.
Podle aukční síně získali newyorští manželé toto dílo od Raye v roce 1962 a bude se prodávat spolu s dalšími uměleckými díly, fotografiemi, šperky a plakáty z jejich umělecké sbírky shromažďované po desetiletí.
Kolekce má za sebou intimní příběh
Jacobs, bývalý předseda představenstva a generální ředitel společnosti Saks Fifth Avenue, zemřel v roce 1993 ve věku 67 let. Jeho manželka Rosalind Gersten Jacobsová, dlouholetá manažerka společnosti Macy's, zemřela v roce 2019 ve věku 94 let. Dcera manželů a vykonavatelka jejich pozůstalosti Peggy Jacobs Baderová v prohlášení uvedla, že každý kus z kolekce „má za sebou jedinečný a intimní příběh a odráží radostného ducha vztahu mých rodičů“.
Darius Himes, mezinárodní vedoucí oddělení fotografií v Christie's, označil ve svém prohlášení fotografii za „jedno z nejikoničtějších děl 20. století“. „Tento svůdný surrealistický snímek je výsledkem jedinečného a ručně manipulovaného procesu v temné komoře.“ Snímek označil za romantický, tajemný, rošťácký a hravý.
„Uchvacuje mysl všech již téměř 100 let. Jako fotografické dílo nemá na trhu obdoby, dodal Himes. K dalším význačným prodávaným dílům patří Mars od Viji Celminse, jehož cena se odhaduje na 1 800 000 až 2 500 000 dolarů. Dosavadní rekord za fotografii prodanou v aukci drží snímek Andrease Gurského Rýn II, který Christie's v roce 2011 vydražila za neuvěřitelných 4,3 milionu dolarů.