reklama

Diplomacie vakcín. Jak se Čína snaží získat vliv v rozvojových zemích

Již loni na jaře se Čína snažila vylepšit svůj mezinárodní obraz distribucí tehdy nedostatkových roušek, píše list The Diplomat. Nyní v úsilí pokračuje „vakcínovou diplomacií“. Distribucí očkovací látky se totalitní země snaží získat vliv v rozvojových zemích, zejména pak v těch afrických.

reklama

Čína darovala desetitisíce dávek své vakcíny firmy Sinopharm osmi africkým státům, celkem s ní očkuje třináct zemí tohoto kontinentu. Jedná se o Alžírsko, Maroko, Tunisko, Egypt, Senegal, Guineu, Sierra Leona, Rovníkovou Guineu, Gabon, Konžskou republiku, Namibii, Zimbabwe a Mosambik. Peking se však zaměřil i na Latinskou Ameriku, své asijské sousedy, snaží se proniknout i na některé evropské trhy.

Eric Olander, specialista na čínsko-africké vztahy a zakladatel China Africa Project, tvrdí, že vakcína je pro Peking klíčovým diplomatickým projektem tohoto roku. Krom toho, že je nejvýznamnějším obchodním partnerem afrických států, málo se hovoří o zásadních plánech týkajících se rozvoje tamní infrastruktury, upozorňuje list Quartz Africa.

Množství vakcín, které Čína Africe darovala, je přitom poměrně nízké – země si buď další dávky odkoupí, anebo se spokojí s několika desetitisíci až statisíci ampulí. Nejvíce jich obdržel Egypt: 300 tisíc dávek. Ten je přitom druhou nejbohatší africkou zemí podle hrubého domácího produktu. „Je to manifestace čínsko-afrického přátelství,“ sdělil Peking agentuře Reuters.

Celkově Čína do Afriky vyvezla 3,15 milionu vakcín neboli čtyři procenta veškerého exportu očkovacích látek. „Toto množství vakcín nevytrhne trn z paty žádné ze zemí. Jde ale hlavně o to, jak to navenek vypadá,“ vysvětlil Olander.

Podle něj bude Čína z fotek afrických lídrů přebírajících dodávky vakcíny velmi těžit. Očkovací látku se rozhodlo darovat také Rusko a Indie. Francouzský prezident Emmanuel Macron mezitím vyzývá evropské země, ať zváží darování části svých vakcín africkému kontinentu. Francie má v Africe s velkým množstvím bývalých kolonií tradičně velké zájmy. Podle Macrona riskuje Evropa a USA ztrátu vlivu na kontinentu.

Podle deníku The Africa Report se i další západní země začínají obávat obrovské diplomatické výhody, kterou Čína získá distribucí vakcín rozvojovým zemím. Analytici afrických mezinárodních záležitostí ze společnosti Verisk Maplecroft se však domnívají, že Čína svou covidovou diplomacií nepřekreslí geopolitické siločáry až tak výrazně už jen proto, že je nepravděpodobné, že by se africké státy spoléhaly jen na jediného dodavatele vakcíny.

Očkovací látku do třetích zemí daruje také Rusko, to však vyčlenilo ještě menší množství vakcín než Čína. Do Tuniska, Alžírska a Guiney zaslalo dohromady jen 100 tisíc dávek. „Afrika je jedním z hlavních trhů pro Sputnik V,“ tvrdí přitom Moskva.

JAR, Keňa ani Uganda čínskou vakcínu nechtějí

Nejvíce je tak rozvojovým zemím nakonec nápomocna iniciativa COVAX pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO), o níž není tolik slyšet. Jen v prvních deseti dnech distribuovala iniciativa COVAX 15 milionů dávek vakcíny do 22 afrických zemí. Tyto očkovací látky jsou navíc pro země zcela zdarma, na rozdíl například od čínských dodávek, které jsou bezplatné jen v zanedbatelném množství.

Většina afrických zemí neměla zdroje na to, aby si předobjednala vakcíny Pfizeru, Moderny či AstraZenecy. Jsou si ale dobře vědomy toho, že čínská ani ruská vakcína doposud nejsou schváleny Světovou zdravotnickou organizací pro nouzové užití.

Například těžce zasažená Jihoafrická republika sice dostala od Číny nabídku dvou milionů dávek vakcíny. Tamní ministr zdravotnictví se však nechal slyšet, že prozatím Sinopharm stejně jako Sputnik V nezvažují pro nedostatek klinických dat.

Dokonce i země, které přijaly dary, neplánují následný nákup čínské vakcíny. Uganda zvažovala nákup čínské vakcíny, ale nakonec se zaměřila na program COVAX kvůli ceně i kvalitním datům o účinnosti vakcín. Podobný postoj zaujala také Keňa.

Na rozdíl od COVAX Čína na distribuci vakcín vydělává. Například Senegal zakoupil dvě stě tisíc dávek a za jednu zaplatil 20 dolarů. Indický Serum Institue přitom prodává jednu dávku očkovací látky AstraZeneca za tři dolary.

„Nebojím se, že by Čína nebo Rusko nebyly schopny doručit slíbené dávky. Obávám se toho, kolik za ně Afrika zaplatí,“ řekl pro agenturu Reuters W. Gyude Moore z washingtonského think tanku pro globální rozvoj. „Vakcíny dodané COVAX prostě nebudou stačit,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí
Volby 2021

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí

Všemi zapomenuté vesnice v severovýchodním pohraničí čekají spásu od populistů či extremistů. Ve Svatoňovicích v okrese Opava vyhrála poslední parlamentní volby v roce 2017 strana SPD, když získala 32 procent hlasů. V obci má volební právo 222 občanů, budou i druhý víkend v říjnu opět volit Okamuru? „Samozřejmě,“ říká 50letý Petr Valový. SPD, ANO a KSČM mají nadstandardní popularitu i v okolních obcích, které reportér CNN Prima NEWS také navštívil.

Berlín vyvlastní byty, zmínil Pirát. Držte si výpisy z katastru, rýpla si Schillerová

Poprask na sociálních sítích způsobil pirátský poslanec František Kopřiva, když si rýpl do konzervativních příznivců Západu. Připomněl, že Berlíňané v referendu rozhodli o vyvlastnění čtvrt milionu bytů od místních developerů. Kopřiva sklidil kritiku a jeho tweet využila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pirátský poslanec začal svůj tweet vzápětí vysvětlovat.

Exkluzivní průzkum: Drtivá většina Čechů se bojí o důchody. Na řešení se neshodnou

Důchodový systém je ve špatném stavu a je potřeba to urychleně napravit, myslí si valná většina Čechů napříč ideologickým spektrem. Dvě třetiny dospělých si na důchod spoří. V souvislosti s penzijní reformou by lidé nejčastěji souhlasili s výraznější změnou daní, u dalších možných řešení už se ale neshodnou a dochází ke generačnímu střetu, ukázal exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS.

Znásilněná Nela předčasně ukončila sbírku. Už jsem vše vykřičela, říká

Do světa vykřičela vše, co chtěla. Nyní se chce třicetiletá Nela Moravcová soustředit hlavně na svou budoucnost. Dívka si před čtyřmi lety prošla hotovým peklem. Stala se obětí brutálního znásilnění svým sousedem Jiřím Meindlem. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna, kvůli čemuž skončila na invalidním vozíku. Teď se mladá žena snaží se svými zdravotními problémy poprat a postavit se zpět na nohy. K tomu jí měla dopomoci sbírka, Nela ji však předčasně ukončila.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Kocoura strčil do pytle a dal na silnici na Českolipsku. Minimálně jednou ho přejelo auto

Krutý způsob, jak sprovodit se ze světa kočku, zvolil zatím neznámý člověk na Českolipsku. Zhruba tříletého kocoura zavázal do pytle a položil na silnici. Pak už jen čekal, až nějaké auto pytel přejede, protože jej umístil hned za zatáčku. Zřejmě proto, aby řidič nestačil reagovat. Přestože minimálně jedno auto pytel přejelo, kocour měl neuvěřitelné štěstí a přežil.

Mynář opět pod drobnohledem. Kvůli dotacím na sportovní ubytovnu ho vyšetřuje NSA

Hradního kancléře Vratislava Mynáře vyšetřuje Národní sportovní agentura (NSA). Důvodem je dotace ve výši 26 milionů korun, kterou před více než deseti lety získalo Mynářovo občanské sdružení Chřibák na výstavbu sportovní ubytovny. Podnět podala nevládní organizace Transparency International, jež zároveň kritizuje zbytečné průtahy, informoval web iRozhlas.cz.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

V pokoji si vylepil 11 tisíc fotek Zemana. Říkají mi, že patřím do Bohnic, přiznává Kočiš

Prezident Miloš Zeman slaví 77. narozeniny a od svého největšího fanouška Pavla Kočiše dostane opět vlastnoručně zavařené okurky. Kočiš v Novém dni na CNN Prima NEWS však neprozradil, kolik jich hlavě státu daruje. Kočiš je známý tím, že má pokoj vytapetovaný fotografiemi Miloše Zemana, ne vždy ale obdivoval současného prezidenta. Dříve jeho srdce tíhlo k bývalé hlavě státu Václavu Klausovi.

reklama