Koronavirus se nejspíš rozšířil do světa z farem pro chov divokých zvířat v jihočínské provincii Jün-nan, řekl americkému zpravodajskému portálu NPR člen mezinárodního týmu vyšetřovatelů Světové zdravotnické organizace (WHO) Peter Daszak. Po více než roce od prvního zachycení koronaviru u člověka je tak jasné, že vir nepochází z Wu-chanu.
WHO už dříve upozorňovala, že místo prvního výskytu koronaviru, tedy Wu-chan, nemusí být i zdrojem současné pandemie. To se podle jejího člena Petera Daszaka potvrdilo.
Mezinárodní tým vědců z různých oborů vyslaný do Číny Světovou zdravotnickou organizací tak po více než měsíčním vyšetřování zjistil, že místem původu pandemie jsou s největší pravděpodobností farmy, které se nacházejí v provincii Jün-nan. Ta je od Wu-chanu velmi vzdálená, leží na jihu Číny, až na hranici s Myanmarem, Laosem a Vietnamem. Je to odlehlý, hornatý a poměrně málo osídlený kus Číny.
Na farmách v této oblasti lidé chovají exotická zvířata, která velice rádi jedí. Těmi jsou například luskouni, cibetky, dikobrazi, psíci mývalovití nebo takzvaná „bambusová krysa“, hlodoun čínský. Tato zvířata se pravděpodobně nakazila koronavirem od netopýrů. A už infikovaná pal byla prodána obchodníkům na trhy ve Wu-chanu, odkud se virus rozšířil do celého světa.
Čínská vláda podporuje chov zvířat v chudších oblastech země už 20 let, chce tím snížit rozdíly mezi venkovem a městem. „Bylo to velmi úspěšné. V roce 2016 zaměstnávali na farmách divoké zvěře 14 milionů lidí, což bylo 70 miliard dolarů,“ řekl NPR Daszak.
Podle něj čínská vláda už delší dobu předpokládala, že právě prodej zvířat z těchto hospodářství na trhy ve Wu-chanu může být tou cestou, kudy se koronavirus přenesl z netopýrů na lidi. Proto v únoru loňského roku farmy odstavila. Navíc rozeslala majitelům pokyny k tomu, jak mají zvířata zlikvidovat, aby se nemoc dále nešířila. „Poslali farmářům pokyny, že zvířata mají zabít nebo spálit a pohřbít do země. A to způsobem, který nešíří choroby,“ popsal člen WHO.
Koronavirus se přenesl z netopýrů na člověka skrze další zvíře
Mezi vědci panovala všeobecná shoda na tom, že se koronavirus přenesl z netopýrů na člověka skrze ještě jeden druh zvířat. Tuto hypotézu tedy tým vyslaný WHO potvrdil. Oficiální závěry z vyšetřování zdroje nákazy mají být zveřejněny ve zprávě WHO během příštích dvou týdnů.
Daszak také uvedl, že ještě stále není úplně zřejmé, které zvíře je přenašečem viru na člověka. Je ale velmi pravděpodobné, že se nový typ koronaviru dostal k lidem poprvé v jihočínské oblasti. WHO zde také našla důkazy o tom, že tyto farmy skutečně zásobovaly velkoobchodní prodejce na trhu ve Wu-chanu. Právě v provincii Jün-nan na jihu Číny vědci navíc už dříve objevili netopýří virus, který je na 96 procent podobný novému koronaviru.
Dalším krokem je podle Daszaka zjistit, které konkrétní zvíře virus přeneslo na člověka. Všechna výše uvedená divoká zvířata jsou v Číně chována v zajetí, protože jsou místními považována za pochoutku. Například luskoun je velmi žádaný nejen pro své maso, ale i pro šupiny, které se používají v čínské medicíně. A to i přesto, že je ohrožený. Na maso se chová i hlodoun nebo dikobraz. Psík mývalovitý je všude na světě loven hlavně kvůli kožešině, v Asii se však chová i pro maso.
O původu koronaviru se v uplynulém roce šířila řada konspiračních teorií. Jedna z nich tvrdí, že byl uměle vytvořený v laboratoři, odkud unikl. Tuto teorii však vědci z vyšetřovacího týmu WHO již dříve odmítli a nyní i vyvrátili.