CNN Prima News disent

disent

Výpis příspěvků ke štítku „disent“

Na Velehradě jsem před 40 lety pomohla vypískat komunisty. Od dětství mě šikanovali za víru

Už v první třídě ji soudružka učitelka dehonestovala před spolužáky, protože věří v Boha. „Když jsme na velehradské pouti v červenci 1985 vypískali soudruhy z tribuny, a to včetně ministra kultury Klusáka, tak jsem ale poprvé pocítila, jak mohou být katolíci silní. A byla v tom i naděje, že nám komunisti nebudou vládnout navždy,“ vzpomíná knihovnice Eva Chudejová. Tehdy jí bylo 20 let a na velehradské Národní pouti se stala součástí až čtvrtmilionové komunity věřících z celého Československa. „Celou noc přicházely pěšky tisíce věřících a s takovou účastí StB vůbec nepočítala,“ popisuje pouť, která je považována za první masovou veřejnou konfrontaci s režimem během Husákovy normalizace.

Disident z procesu s Plastiky: Dám pěstí tomu, kdo si myslí, že za totality lze svobodně cestovat

Odsouzen byl společně s kapelou Plastic People. „Do lochu mě poslali v roce 1976 na 18 měsíců,“ vypráví 72letý Miroslav Skalák Skalický. V západočeských Přešticích uspořádal veřejnou přednášku s Ivanem Martinem Jirousem a soud ho za to odměnil nepodmíněným trestem. Disidenti Skalák, Magor (Martin Jirous) a Čuňas (František Stárek) stvořili v 70. letech specifický druh českého undergroundu. „Nevím, jestli i v dnešní demokracii můžeme něco nazývat undergroundem. Pokud ale začnou vládnout Babiš s Okamurou a jiní populisté, tak mladí lidé vyvolají novou vlnu odporu,“ přemítá Skalák u příležitosti 35. výročí sametové revoluce.

Ukrajinci nám válku neodpustí 40 let. Jak ruští imigranti v Česku vnímají Putinovu invazi?

Rusko rozpoutalo nejničivější evropskou válku od druhé světové, útoky na Ukrajinu se ale vedou i z běloruského území. Dát proto hlas ruským a běloruským imigrantům, aby o konfliktu veřejně promluvili, je svým způsobem odvážný projekt. O víkendu se o to pokusili v Brně na scéně Divadla Husa na provázku. „Nechci být pesimistická, ale tahle válka je na dlouho. Napřed jsem věřila, že se někdo pokusí o fyzickou likvidaci Putina, ale i tato naděje je pořád menší,“ prohlásila na pódiu ruská spisovatelka Anna Starobiněc, která nyní žije v Gruzii.

Pohrdal policií na Kubě, tak „sedí“. Umělci drží za rappera hladovku, pomoci má EU

Skupina osmi kubánských umělců drží hladovku za propuštění rappera odsouzeného k osmi měsícům vězení za pohrdání policií. Umělci jsou součástí hnutí San Isidro, které podle organizace Amnesty International čelí útlaku ze strany kubánských úřadů. Kubánská disidentka Rosa María Payáová vyzvala Evropskou unii, aby za propuštění rappera intervenovala u kubánské vlády.