reklama

Dítě se utopí i v pěti centimetrech vody. Musí být pořád pod kontrolou, říká záchranář

Dvě malé děti a jeden mladý muž se utopili během jediného týdne v Česku. Dětem z Prachaticka a Českokrumlovska, kde se incidenty odehrály, nepomohli ani záchranáři s leteckou službu. Mladíka na Mělnicku našli až potápěči. „Voda je tak záludná, že stačí malá nepozornost a neštěstí je hotové,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Marek Hylebrant, vedoucí Krajského školícího a výcvikového střediska Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.

reklama

„Na všech školení, která vedu, rodičům říkám: ‚Dítě se vám nesmí utopit a popálit. To jsou dvě věci, za které jste zodpovědní.‘ Může se stát, že dítě spadne nebo uklouzne, rodič ale ovlivní utonutí,“ říká záchranář.

Po pěti minutách mohou začít odumírat mozkové buňky

Podle Hylebranta je klíčové mít dítě neustále pod kontrolou. „Ať už ve vaně, u řeky, u rybníka nebo doma u bazénu. Není možné, aby si maminka, která hlídá doma u bazénu dítě, šla odskočit uvařit kávu. Dítě uklouzne a pokud bude pět minut pod vodou, může dojít k nezvratnému odumírání mozkových buněk a dítě buď zemře, nebo bude těžce postižené,“ varuje Hylebrant.

To samé se může stát i ve vaně, což by některé rodiče ani nemuselo napadnout. „Koupete tříleté dítě s pocitem, že máte vše pod kontrolou. Nemáte. Dítě se vám utopí i v pěti centimetrech vody,“ zdůrazňuje Hylebrant.

Na raft dítě patří, na peřeje ale ne

S létem v Česku se často pojí také sjíždění řek. Některé rodiny berou s sebou na rafty nebo kánoe též malé děti. I rodinná vyjížďka se ale může v mžiku změnit v tragickou nehodu. Nešťastná událost z června letošního roku, při které z raftu na rozvodněné řece Morávce vypadla osmiletá dívka, jež se následně utopila, by měla podle mnoha odborníků sloužit jako výstražný příklad.

Hylebrant, který má čtrnáctiletého syna, říká, že rafty nebo kánoe samy o sobě riziko nepředstavují a nevidí problém vzít na ně s sebou děti, pokud rodina hodlá sjíždět klidnou řeku. „Na peřeje ale podle mě dítě nepatří. Sjíždět rozvodněné řeky je naprostý nesmysl. Všichni doporučují se s dětmi na takové vody vůbec nevydávat. Blázni, kteří po nich jezdí, když je třetí povodňový stupeň, jsou sebevrazi. Svého syna bych na raft vzal, ale jen na takovou řeku, která není nebezpečná,“ objasňuje Hylebrant.

Tekoucí či tzv. divočejší voda je logicky nebezpečnější než stojatá. „Když se člověk začne topit v tekoucí vodě a dostane se pod ní, spodní proud ho může unést a špatně se hledá,“ vysvětluje Hylebrant. Tekoucí řeka navíc může být zrádná. Jeden den se koupete a druhý den už totéž místo nemusí být bezpečné. „Řeka přinese naplaveninu. Řeknete si: ‚Teď tam skočím, protože včera jsem to udělal taky,‘ jenže metr pod vodou je najednou kmen,“ varuje záchranář.

Vesta je základ, ale musíte mít tu správnou

Záchranáři rodičům silně doporučují, aby dětem vždy oblékali vestu, pokud jdou tzv. na vodu. Hylebrant říká, že to ale musí být profesionální polystyrenová vesta, ne nafukovací. Tu totiž může jakýkoliv ostrý předmět propíchnout. „Vesty mají také límce, které drží hlavičku nad vodou. U dítěte je navíc důležité, aby bylo ještě zabezpečené v rozkroku. Když je totiž vesta trochu větší, dítě z ní může snadno vyklouznout,“ dodává Hylebrant.

Pozor na vlnobití v zábavních parcích

Záchranář upozorňuje, že nebezpečí často představují také atrakce v aquaparcích, konkrétně vlnobití, které bývá u mnoha dětí oblíbeným lákadlem. „Když přijde vlna, měli byste se s ní nést, nejprve jít nahoru a ona vás potom zase pustí dolů. Může se ale stát, že chytíte obrácený rytmus a to je problém, můžete se začít topit,“ popisuje Hylebrant.

Tagy:
voda děti záchranáři řeky raft utonutí vodáci zdravotnická záchranná služba Marek Hylebrant
Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní
Jihomoravský kraj

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

Sledujte slavnostní zahájení Hvězdné sezóny na Primě. Na co nového se můžete těšit?

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala hvězdný program. Nové pořady i podzimní programové schéma představí na speciální tiskové konferenci generální ředitel skupiny Prima Marek Singer a programový ředitel skupiny Prima Roman Mrázek, chybět nebudou ani hvězdné tváře z našich pořadů. Sledujte velkolepé zahájení v úterý od 16:15 přímo v tomto článku nebo na facebookových stránkách Primy.

Češi v Japonsku: Vondroušová všechny místní zaskočila. Chtěli Ósakaovou ve finále

Třebaže Češi žijící v Japonsku vnímali olympiádu spíše kriticky, první medailové úspěchy krajanů jejich postoj trošku obměkčily. Markéta Vondroušová se podle nich u Japonců zapsala jako přemožitelka Naomi Ósakaové, její úspěch je šokoval. Obavy a nespokojenost, které plynou především z pandemické situace, ale nadále přetrvávají, popsali oslovení Češi redakci CNN Prima NEWS.

Epidemie v Česku slábne. Pacientů ve vážném stavu je ale v nemocnicích dvojnásobek

Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 152 nových případů nemoci COVID-19, o 47 méně než před týdnem. Na 100 000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 11 nakažených, což je stejně jako v uplynulých třech dnech. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, pak zůstává 16. den pod hodnotou jedna, která značí zpomalování šíření nemoci. K úterý mírně kleslo na 0,92. Plyne to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

reklama