reklama

Kdo má ambice na rozvodněné řece, nemá s sebou brát děti, říká specialista

Nejbezpečnější je se do takového nebezpečí vůbec nedostat. Tak reagoval Petr Hrdlička, ředitel outdoorové agentury Outdoor Center a Outdoorová škola, organizující i aktivity na raftech, na sobotní tragickou událost. Osmileté děvče zemřelo v nemocnici poté, co s otcem a starší sestrou sjížděli řeku Morávku na Frýdecko-Místecku, a školačka z raftu spadla do vody.

reklama

O tom, jak se chovat v krizových situacích, jaké bývají nástrahy divoké vody a jak zachránit život sobě či ostatním z raftu či lodě, hovořil pro CNN Prima NEWS Petr Hrdlička.

Považujete za bláznivé vzít malé nezkušené děti do raftu na rozvodněnou řeku?

Jestliže je oficiálně vyhlášený stav povodňového nebezpečí, není vhodné a už vůbec ne bezpečné brát děti na raft, protože převrhnout se lze i na řece, která až tak moc takzvaně neteče. Navíc u dětí existuje ještě jedno riziko – nikdy nevíme, co udělají. Ale totéž platí také u ostatních členů posádky. Netušíme, kdy se něčeho leknou, co je ovlivní. V okamžiku, kdy řeka skutečně zásadně teče, jde o hazard se životy, navíc s dětskými, což se nyní bohužel potvrdilo.

Když však má někdo nepřekonatelné nutkání na vodu do rozbouřené řeky vyrazit, co je klíčové pro bezpečnost vlastní i dalších členů výpravy?

Zásadní je neriskovat zdraví a život. Pokud „to“ však člověk potřebuje pro naplnění svých ambicí nebo pro pocit adrenalinu, určitě by do takové akce neměl brát děti.

Pokud už tedy někdo skončí ve vodě?

Pokud se již něco takového stane, je důležitá aspoň základní znalost, jak se chovat v podobných situacích, jaká existují úskalí. Za samozřejmost považuji základní vodácké vybavení, tedy vestu, helmu, boty do vody. K tomu také patří i, ve vodáckém slangu, házečka (záchranné lano) a je nutné s ní umět zacházet. Ještě před tím, než se na vodu vyjede, měl by ten nejzkušenější a ten, který akci organizuje, ostatní poučit a důkladně jim vysvětlit i bezpečnostní opatření pro případ převrácení raftu či pravidla pobytu v divoké řece. Pokud už člověk v té vodě plave, neměl by panikařit a měl by se pokusit dodržovat právě ty pokyny, které dostal na začátku.

Nohy napřed a raději se nechat unášet, než bojovat.

Jak se dostat z nebezpečí tekoucí řeky? Jak pomoci sám sobě a ostatním?

Nejbezpečnější je se do takového nebezpečí vůbec nedostat. Ale pokud už, a mám to základní vybavení, tedy vestu, tak díky ní bych se měl dostat nad hladinu. Další poučkou je snažit se plout nohama napřed. To proto, aby nedošlo k nárazu hlavy o kámen nebo nějaký kmen a byla možnost situaci aspoň trochu ovlivnit. Dále se nesnažit s vodou tzv. bojovat a vždy za každou cenou plavat k břehu, protože ve skutečně divoké vodě toho nejde tak moc udělat. Má ohromnou sílu a energii. Tzv. zbytečným bojem dochází ke zbytečnému vysílení. Lepší je se nechat nést a vyčkat na okamžik, kdy budu blíže břehu nebo se dostanu do nějaké zátoky. Ano, záleží i na náhodě a mnoha dalších faktorech, které nejde ovlivnit.

Tagy:
bezpečnost nebezpečí rady Morávka rafting divoká řeka utonutí Petr Hrdlička

Hlavní zprávy

Úleva pro děti. Na kroužcích nebudou muset prokazovat bezinfekčnost
Koronavirus

Úleva pro děti. Na kroužcích nebudou muset prokazovat bezinfekčnost

Žáci a studenti se nebudou od čtvrtka 30. září kvůli návštěvám zájmových kroužků muset prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné školy nebo neměnného kolektivu. V rámci úpravy mimořádného opatření proti šíření COVID-19 to v pondělí schválila vláda. Informoval o tom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Bábek: Velká část důchodců je v nouzi. Stát by se o ně měl postarat, ne přidávat plošně

Bábek: Velká část důchodců je v nouzi. Stát by se o ně měl postarat, ne přidávat plošně

Velká část důchodců je dnes v nouzi a stát by se měl o ně umět postarat. Důchody bych ale plošně nepřidával. V pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl Radomil Bábek z uskupení Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Podle odborného garanta hnutí Přísaha Pavla Řežábka je aktuální systém schopný zajistit, aby lidé s nejnižšími příjmy měli důchod, který bude odpovídat minimálnímu životnímu standardu

Vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 376,6 miliardy, rozhodne nová Sněmovna

Vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na Twitteru to sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Rozpočet byl schválen i přes nesouhlas koaliční ČSSD. Důvodem je růst platů státních zaměstnanců. 1 400 korun, s kterým rozpočet počítá, nepokryje podle ČSSD ani inflaci. Politici rovněž rozhodli o zvýšení důchodů.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Divočáci zaplavili ulice Říma. Ve městě hledají potravu, obyvatelé se bojí útoků

Strkají hlavu do odpadků, hledají potravu a zároveň děsí místní obyvatele. Lidé v Říme se potýkají s desítkami divočáků, kteří se producírují po ulicích italské metropole. I když se natáčení zvířat a sdílení videí stalo hitem sociálních sítí, místní jsou hlavně vystrašení, Někteří rodiče se dokonce bojí vodit děti do školky. Ochránci zvířat ale zdůrazňují, že zabíjení divočáků nepřichází v úvahu, lepší je zvíře uspat a odchytit.

reklama

Domácí zpravodajství

Systém fatálně selhal. Překvapilo mě, že Frontex šikanu dál nevyšetřoval, říká psycholog

Českem rezonuje případ mladé policistky, která ukončila svůj život skokem z 11. patra. Kristýnu Litomerickou k tomu podle jejích nejbližších dohnala šikana na pracovišti. Sebevraždu Litomerická spáchala v poslední den své mise ve Varšavě, kde právě ukončovala dvouměsíční stáž u Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (zkráceně Frontex). Mohla Litomerická předejít šikaně? A co je nejlepší v takové situaci dělat? Na tyto otázky odpovídá psycholog Daniel Štrobl.

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Osahával a líbal ženu, musela se schovat v hotelu. Pražští policisté po útočníkovi pátrají

Aktualizováno

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie v pondělí zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

reklama