reklama

Poznejte pražskou divočinu aneb po stopách dívčí války se může vydat každý

Podzimní měsíce doslova hýří barvami. Jestli si je chcete opravdu užít, naše rada zní: Vydejte se na rodinný výlet nebo cyklotoulky do Divoké Šárky.

reklama

Obyvatelé naší metropole dobře vědí, že jejich město je doslova obleženo krásnými místy, kam lze vyrazit na procházky i delší výlety. Jedním z nejkrásnějších je Divoká Šárka, nejstarší chráněný přírodní útvar na území Prahy.

K toulkám lákala už obrozence v 19. století a atraktivní je stále. Je to tak zajímavé místo, že stojí za návštěvu nejen Pražanům, ale i mimopražským návštěvníkům. Poznáte v ní nejen kus překrásné a divoké přírody, ale půjdete (či pojedete na kole) i po stopách naší dávné historie.

Tajemná divočina

Je to tak trochu zázrak: Když vystoupíte z tramvají číslo 20 nebo 26 ve stanici Divoká Šárka a uděláte pár kroků, octnete se v krajině strmých skal, luk a lesů a lesostepí. Zkrátka se nechce věřit, že jste na dohled velkoměsta. Divoká Šárka je prostě divočina, a tak tomu bylo už před dávnými stoletími, jak připomíná její jméno.

Pojmenování Šárka totiž vzniklo ze starého slova „šarý“, tedy „šerý“. Zdejší soutěsky a rokle, za které částečně vděčíme působení Šáreckého potoka, jsou skutečně místy až temné a tajemné. Vzhledem k tomu, že ročně navštíví Šárecké údolí (jak se také Divoké Šárce říká) více než milion lidí, je s podivem, že zdejší příroda zůstala zachována.

Cestou kolem skal

Hned kousek od tramvajové zastávky narazíte na červenou turistickou značku, která vás provede nejkrásnějšími místy. Můžete se po ní vydat dvěma směry. Ten první vede kolem Kozákovy skály, kde už v 8. století stálo slovanské hradiště. Vyšplhat na skalnatou plošinu se vyplatí i vám, protože je z ní krásný výhled. Takže v klidu usedněte, třeba i posvačte a chvíli se kochejte.

Nenechte se ale přespříliš unést, protože před vámi jsou další pěkná místa. Tato část červené značky vás povede soutěskou Džbán dál ke známému koupališti stejného jména, kde je i stánek s občerstvením a kurty na nohejbal a volejbal. Můžete pokračovat až k Purkrabskému háji, což je trasa, kterou zvládnou i sváteční turisté a rodiny s dětmi.

Ale napojit se můžete rovněž na cyklotrasu kolem studánky Čertovky a vydat se k Čertovu mlýnu. Ten stával v údolí už před více než 300 lety a za první republiky v něm bývala vyhlášená restaurace. Po cyklotrase se dostanete nejen k další zdejší známé studánce zvané Franciho pramen, ale narazíte také na druhé rameno červené turistické značky směřující k dalším skalnatým hřbetům (Jenerálka a Zlatnice) a dál až k přírodní nádrži Džbán, která je ojedinělým přírodním koupalištěm. Teď na podzim jsou kolem ní krásné procházky.

Pro každého něco

Divoká Šárka nabízí možnosti pro nejrůznější pohybové aktivity. Můžete ji projít pěšky, ale je tu také hustá síť cyklostezek, které zvládnou i méně zdatní cyklisté. Míří sem rovněž milovníci lezení po obtížných terénech a horolezci, nacházejí se tu dvě pěkné lokality ke koupání.

Směřují sem kroky milovníků přírody, protože zde rostou vzácné rostliny a bohatá je rovněž zdejší fauna. Divokou Šárku mají v oblibě fotografové, kteří tu mohou „ulovit“ pěkné záběry přírodních zákoutí a snímky poměrně vzácných ptáků a zvířat.

Když turistovi vyhládne

Doby, kdy jste našli v Šáreckém údolí několik restaurací a hospůdek, jsou dávno pryč. Ale kousek nádrže Džbán je restaurace Aritma, která nabízí speciality nejen domácí kuchyně. Na dohled stanice tramvaje Divoká Šárka se nachází známý Libocký pivovar, kde si pochutnáte především na lahůdkách inspirovaných českou klasikou.

Po stopách dívčí války

Kdo má rád historii a Staré pověsti české, měl by se vyšplhat na vyhlídku Dívčí skok, kterou najdete nedaleko koupaliště Džbán. Podle pověsti právě z této skály skočila Šárka, která zradila Ctirada a hrála jednu z hlavních rolí ve známé dívčí válce.

Šárecké kuličky

V tomto případě není řeč o nějaké sladké dobrotě nebo dětské hračce. V Šárce a na polích v okolí lze nalézt malé kulovité útvary, které pocházejí až z prvohor. Ty jsou známy právě pod označením „šárecké kuličky“. Po jejich rozbití v nich lze nalézt zkameněliny, včetně známých trilobitů.

Výlety v okolí:

Pokud jste zdatní turisté, nebo budete chtít věnovat této části Prahy a jejímu okolí více času, pak se rozjeďte například do Roztok u Prahy. Ve zdejší zrekonstruované tvrzi je pěkně muzeum. Blíže Divoké Šárce je další zajímavá přírodní a turistická lokalita – Přírodní park Praha Lysolaje. Tam vás ze Šáreckého údolí dovedou turistické a cyklistické značky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test
Koronavirus

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama