reklama

Dlouhá cesta a trýznivá smrt. Teď dostane společnost, která zvířata převážela na jatka, vysoké odškodné

Cesta ovcí z Austrálie na Střední východ. V některých případech nepřežily samotný transport tisíce zvířat
Foto: Animals Australia

Australská vláda bude muset zaplatit významné odškodné společnosti vyvážející dobytek do zahraničí. Zdejší federální soud totiž rozhodl, že generální pozastavení vývozu živých zvířat, které vláda vydala v roce 2011, je neplatné a může být považováno za zneužití úřední moci.

reklama

Po zveřejnění šokujících záběrů z indonéských jatek podepsal tehdejší ministr zemědělství Joe Ludwig 7. června 2011 nařízení pozastavující na šest měsíců vývoz živých „hospodářských“ zvířat do Indonésie. Záběry zobrazující zabíjení nedostatečně omráčených zvířat vyvolaly nevoli veřejnosti. Ministr Ludwig neváhal a o několik dní později oznámil vývozcům, že již nemají povolení k provozu. Ministerstvo se domnívalo, že během následujících šesti měsíců bude možné vytvořit systém, který zajistí, že zvířata vyvážená z Austrálie budou porážena jen ve schválených indonéských provozech splňujících podmínky welfaru.

/ fotografií

Jedna z postižených společností, Brett Cattle Co, o tři roky později podala na ministerstvo žalobu o náhradu škody ve výši padesáti devíti milionů korun. K žalobě se přidaly i další společnosti a celková výše požadovaného odškodného se vyšplhala na čtrnáct miliard korun. Podle rozhodnutí soudu bylo ministrovo nařízení neplatné, jelikož nepočítalo s výjimkou pro společnosti, které již samy dohlíží na welfare vyvážených zvířat.

K tématu

Právě díky tomuto zákazu se však Austrálie stala jedinou zemí, která vývoz zvířat podmiňuje jejich welfarem na místě určení. Od roku 2011 se tyto vysoké standardy dotkly milionů zvířat v desítkách zemí. Kromě toho se problematika vývozu živých zvířat dostala do povědomí (nejen) australské veřejnosti, která v tu dobu vyžadovala celkový zákaz vývozu zvířat. Zvířeckoprávní aktivisté uvádějí, že bez tohoto zákazu by nikdy k zavedení změn na indonéských jatkách nedošlo.

O transportech živých zvířat se aktivně diskutuje i v Evropě. Například Česká republika je jedním z největších vývozců „hospodářských“ zvířat do Turecka. Zvířata tak musejí absolvovat tisíce kilometrů dlouhou cestu, která trvá i několik dní. Jakmile však opustí území Evropské unie, přestanou se na ně vztahovat naše zákony o ochraně zvířat. Na podmínky, v nichž zvířata tráví desítky hodin během transportů, se snaží upozornit i mezinárodní organizace Compassion in World Farming, která už několik let pořádá protest proti přepravě živých zvířat.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama