Lékařům se do pohraničí nechce, Jeseník proto zvolil netradiční motivaci. Situace je kritická
hospodářská zvířata
Výpis příspěvků ke štítku „hospodářská zvířata“
Jatka budou muset mít na určitých místech kamery: Nedostatečné řešení, tvrdí ochránci zvířat
Všechna jatka zřejmě budou muset mít od roku 2026 povinně kamerové systémy, aby bylo možné sledovat, jak jejich zaměstnanci zacházejí se zvířaty. Počítá s tím vládní veterinární novela, kterou dnes Sněmovna v úvodním kole projednávání podpořila. Před dalším schvalováním předlohu projedná sněmovní zemědělský výbor. Ovšem s kamerami se počítá jen na omezených místech a to se nelíbí ochráncům zvířat.
Pigcasso měla skončit jako slanina. Svět oplakává prasečí malířku, zvěčnila i prince Harryho
Pigcasso měla čich na umění. Díky svým obrazům vydělala miliony a patřila k nejznámějším zvířecím tvůrcům na světě. Prasečí malířka z Jihoafrické republiky ovšem na začátku března podlehla zákeřné nemoci. Dožila se osmi let a její lidští kamarádi neskrývají nad skonem 450kilového zvířete svůj smutek. „Oslavujeme její dobře prožitý život i to, jak hluboce změnila svět k lepšímu,“ uvedla 52letá majitelka prasnice. Pigcasso má na kontě obrazy pro Ukrajinu či „portrét“ britského prince Harryho.
Dovoz kuřat z Ukrajiny? Novináři odhalili praktiky chovů, český drůbežář upozorňuje na problém
Protesty francouzských farmářů neustávají. Stěžují si na stále přísnější podmínky a také na dovoz levných potravin ze zemí mimo unii. Jde hlavně o obilí a kuřata z Ukrajiny. Pod tlakem protestů už Brusel slíbil, že časem dovoz těchto komodit omezí. Farmáři ale chtějí vidět konkrétní opatření už teď, informovaly francouzské televize BFMTV a TF1. Na neférovost trhu upozornil ve vysílání CNN Prima NEWS i generální ředitel Drůbežářského závodu Klatovy David Bednář.
Evropská komise navrhla nová pravidla pro zlepšení životních podmínek zvířat
Evropská komise nabídla nová pravidla, jak zlepšit životní podmínky zvířat. Soubor návrhů obsahuje revizi současných pravidel pro přepravu zvířat, ale rovněž vůbec poprvé přichází i s legislativním návrhem, který má za cíl omezit ilegální trh se zájmovými zvířaty, konkrétně pokud jde o psy a kočky. Opatření jsou namířena zejména proti takzvaným množírnám.
Čeští zemědělci v problémech. Veterinářů pro hospodářská zvířata je akutní nedostatek
Chovatelé krav, ovcí a třeba i koní se potýkají s nedostatkem zvěrolékařů. Mladí absolventi veterinární univerzity se podle Komory veterinárních lékařů raději věnují malým zvířatům, než aby se umazali ve stájích, kravínech a chlévech. Ministerstvo zemědělství proto chovatelům po absolvování školení umožňuje, aby dělali některé veterinární úkony sami.
Rostlinná (r)evoluce: Losos z 3D tiskárny a budou i veganské krevety
Minulý týden se konala pod záštitou projektu Rostlinně už třetí konference Plant-Powered Perspectives o rostlinné stravě. Poprvé byla tato konference pořádaná živě, v loňských letech se konala pouze online, což bylo velmi přínosné hlavně v tom ohledu, že se veškeré zmíněné novinky mohly i ochutnat.
Mýty kolem slepic: Nejsou hloupé, kuřata vychovávají individuálně a umí počítat
Asi byste do slepice neřekli, že zvládne sčítání a odčítání a ke každému kuřeti přistupuje individuálně, že? Slepice je totiž dalším hanlivým označením hloupé ženy. To ale těmto ptákům křivdí. Krom uvedených faktů totiž dokážou navíc vnímat časová rozmezí, plánovat a předvídat události.
České vepřové může zmizet z tuzemských pultů. Válcuje ho výrazně levnější polské maso
České vepřové by mohlo úplně zmizet z pultů. Zemědělce totiž válcuje levné maso ze zahraničí. Tuzemské vepřové tak ve výsledku pokryje pouze 40 procent domácí poptávky, zbytek se dováží ze sousedního Polska či ze Španělska. Spousta českých chovatelů tak musí po letech ukončovat své chovy prasat, protože se jim podnikání v tomto sektoru nevyplatí.
Když rozdíly mizí, 9. díl: Nemyslící stroje či obětavé společnice? Krávy a jejich (skrytý) svět
S každým novým dílem vidíme, že jiná zvířata jsou nám podobnější, než jsme si kdy dříve mysleli. Jsou inteligentní a společenská. Vytváří si mezi sebou silná pouta a dovedou si poradit i v těch nejsložitějších situacích. A co je možná nejdůležitější – ze všech sil se snaží vyhnout bolesti a utrpení.
Zastavte krutou přepravu živých zvířat, žádají ochránci po europoslancích
Dva tisíce býků uvězněných na počátku loňského roku ve Středozemním moři. Desetitisíce zvířat, která byla uvězněna na moři kvůli zablokovanému Suezskému průplavu. To jsou jen dva z příkladů, které uvádějí ochránci zvířat na podporu zákazu dlouhých transportů živých zvířat na území Evropské unie a jejich vývozu z ní. Petici směřující k evropským poslancům podepsalo již více než devět set tisíc lidí.
Zažeňte slepice. Veterináři kvůli ptačí chřipce zakázali chov drůbeže pod širým nebem
Epidemie ptačí chřipky si vynutila opatření, která omezí chov drůbeže. Ten už nebude možný pod širým nebem, majitelé budou muset mít opeřence v budovách. Výjimku má chov holubů a běžců, jako jsou pštrosi. Za nedodržení opatření hrozí až dvoumilionová pokuta pro právnické osoby a 100 tisíc korun u fyzických osob.
Potvrzeno: Virus ptačí chřipky v chovu hus v jižních Čechách je nebezpečný pro člověka
Dvě hejna hus v komerčním chovu u rybníka Velebil poblíž Údolí u Nových Hradů jsou nakažena vysoce patogenním virem H5N1, který je potenciálně přenosný na člověka, potvrdili veterináři v úterý. Vyhlásí proto dvě nová ochranná pásma, tří- a desetikilometrové.