reklama

Dlouhá cesta k návratu fanoušků na stadion. Austrálie oslnila, ale už řadí zpátečku

Australian Open se stalo v současném sportovním světě raritou a zápasy měly i v době pandemie výtečnou atmosféru. Od víkendu se však v Melbourne brány fanouškům uzavřou.
Zdroj: Profimedia

Sportovci si v době pandemie postupně zvykají na to, že se k pořádným výkonům musejí vyhecovat bez podpory fanoušků. V některých sportech ženou profesionály aspoň nahrávky chorálů z reproduktorů, ale ruku na srdce, k autenticitě to má daleko. Najdou se však výjimky. Fantastické obrázky například nabízelo probíhající Australian Open. Ale i v Melbourne se od víkendu opět naskakuje na klasickou koronavirovou atmosféru.

reklama

Bylo krásné zase po čase vidět zaplněné tribuny. Ne papírovými kartony s fotografiemi fanoušků, ani nafukovacími pannami, jako to zkusili v Jižní Koreji. V Austrálii sledovaly tenis na místě tisíce diváků z masa a kostí. Nejprve na exhibici v Adelaide, posléze v Melbourne na prvním grandslamu sezony Australian Open.

Slavný turnaj mohlo denně navštívit až 30 tisíc fanoušků. Pořadatelé směli pro veřejnost otevřít areál díky nadmíru příznivé situaci u protinožců, kteří v posledních týdnech evidovali naprosté minimum nových případů nákazy koronavirem. A tak tenisové zápasy opět měly pořádnou atmosféru. Například když hrál domácí miláček Nick Kyrgios, na stadionu vznikl pořádný kotel, ze kterého naskakovala husina a zbytek sportovního světa mohl jen tiše závidět.

Domácí fanoušci na Australian Open hnali Nicka Kyrgiose
Domácí fanoušci na Australian Open hnali Nicka Kyrgiose
Zdroj: Profimedia

Od soboty ale bude v Melbourne Parku o poznání smutněji. A to nejen kvůli tomu, že Kyrgios ve třetím kole prohrál s nasazenou trojkou Dominicem Thiemem. Po objevení třinácti případů nakažlivější mutace koronaviru premiér státu Victoria Daniel Andrews oznámil, že Australian Open se bude dohrávat bez diváků.

Takže teď se role mění a tenisté by rádi aspoň špetku fanoušků, kterou mají k dispozici například soutěže v zámoří. Pandemie sužuje různé kouty USA v odlišné míře a kluby ze států, v nichž je situace příznivější, pootevřely brány stadionů a arén aspoň pro hrstku příznivců. Nejlépe na tom jsou organizace například z Texasu nebo Floridy.

V basketbalové NBA si budou moci reálnou podporu z tribun užívat níže uvedené týmy. Některé hrají před trochou diváků už nyní, ostatní čeká příliv podpory na konci února. Další si pak musí nadále vystačit s prázdnými sedačkami.

 • Atlanta Hawks: povoleno naplnit 10 procent z celkové kapacity 16 888
 • Brooklyn Nets: 10 procent z 17 732
 • Cleveland Cavaliers: 14 procent z 19 432
 • Houston Rockets: 20 procent z 18 055
 • Indiana Pacers: 25 procent z 17 923
 • Memphis Grizzlies: 11 procent z 17 794
 • Miami Heat: 10 procent z 19 600
Kluby z basketbalové NBA postupně navyšují možný počet diváků v arénách
Kluby z basketbalové NBA postupně navyšují možný počet diváků v arénách
Zdroj: Profimedia

 • Milwaukee Bucks: 25 procent z 17 341
 • New Orleans Pelicans: 4 procenta z 16 867
 • New York Knicks: 10 procent z 19 812
 • Orlando Magic: 21 procent z 18 846
 • Phoenix Suns: 16 procent z 18 055
 • Utah Jazz: 22 procent z 18 306

Podobně různorodá je povolená návštěvnost také v NHL. I v nejlepší hokejové lize světa už může určité procento lidí do arén zavítat nyní, jinde až od 23. února. A na ostatních místech ani poté.

 • Arizona Coyotes: 25 procent z 17 125
 • Buffalo Sabres: 10 procent z 19 070 (od 23. února)
 • Columbus Blue Jackets: 10 procent z 18 144
 • Dallas Stars: 30 procent z 18 532
 • Florida Panthers: 25 procent z 19 250
 • Nashville Predators: 15 procent z 17 113
 • New York Islanders: 10 procent z 15 813 (od 23. února)
 • New York Rangers: 10 procent z 18 006 (od 23. února)
 • St. Louis Blues: 7,5 procenta z 19 150
 • Tampa Bay Lightning: 23 procent z 19 092

Nedávný sportovní svátek Spojených států amerických, Super Bowl, tedy vyvrcholení soutěže amerického fotbalu NFL, neměl kulisu jako za normálních okolností, ale dohromady 22 tisíc obsazených míst bylo příjemným faktem. Stadion Raymonda Jamese v Tampě se zaplnil z jedné třetiny, přičemž část návštěvníků tvořili zdravotníci, kteří měli vstup zdarma.

Super Bowlu v Tampě mohlo přímo na stadionu přihlížet 22 tisíc lidí
Super Bowlu v Tampě mohlo přímo na stadionu přihlížet 22 tisíc lidí
Zdroj: AP

Z klubů v NFL během základní části sezony mohlo na stadion nejvíce fanoušků v Dallasu. Velkolepý „dům“ Cowboys s kapacitou 80 000 byl otevřený až pro 20 tisíc lidí.

K tématu

V České republice momentálně není možné naplnit kapacitu jakéhokoliv zápasu či události ani z jednoho procenta. Po první vlně onemocnění COVID-19 se tribuny divákům aspoň zčásti otevřely. V případě zastřešených hokejových arén šlo o zanedbatelné číslo, ale na fotbalovou Fortuna ligu mohlo v září až 10 000 fanoušků, přičemž záleželo na podobě stadionu. V každém sektoru mohlo být maximálně 1000 lidí.

Pak však začal počet nakažených opět narůstat a návštěvnost se rázem snižovala, až skončila na nule. Ta je stále aktuální, nicméně v souvislosti se čtvrtečním zrušením nouzového stavu svítá naděje na změnu.

Jestli nějaké sportovní prostředí platí za bouřlivé, je jím anglický fotbal. I na „ostrovech“ za sebou mají fanoušci comeback do ochozů, byť ve velmi skromné míře.

Od začátku prosince mohlo do některých fotbalových svatostánků 2000 osob, které se při velikosti stadionů v Premier League na tribunách víceméně ztratily. Nová mutace koronaviru ovšem rychle zatrhla vstup i tomuto malému množství fanoušků a zdá se, že se nikdo kromě hráčů a veškerého nutného personálu na fotbal naživo v Anglii do konce sezony nepodívá.

Kromě Austrálie nabídlo atmosféru jako za předcovidových časů také Srbsko. V červnu sledovalo derby mezi bělehradskými rivaly Partizanem a Crvenou Zvezdou přímo na místě 25 000 lidí.

Jinak je ale při sportovních událostech v ochozech povětšinou pusto a smutno.

K tématu

Tagy: americký fotbal NHL tenis Fortuna liga Premier League NBA hokej NFL sport koronavirus fanoušci basketbal Australian Open
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě
Další odhalené informace o Hamáčkově cestě do Moskvy: S přípravami pomáhal i Hrad
Přestaňte do manžela kopat, už kvůli našim dětem, apeluje Křížková na veřejnost
Za sobotu přibylo 717 případů covidu. Od září jsme se poprvé dostali pod tisícovku
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama