Končí éra Castrů (zdroj: CNN Prima NEWS)
Rok 1959 už je zavrtaný poměrně dost hluboko v historii. Ale na ostrovním státě Kuba se toho od té doby až do současnosti příliš neměnilo. V zemi totiž nepřetržitě vládla rodina Castrových – dlouhých 47 let revolucionář Fidel Castro, v roce 2006 pak převzal kontrolu jeho bratr Raúl. Nyní je však éra u konce. Vedení Kubánské komunistické strany má převzít mladší generace.
Na Kubě se od pátku do pondělí koná sněm komunistické strany PCC. Celá událost probíhá za zavřenými dveřmi, ovšem tamní média odvysílala část úvodního projevu Raúla Castra. Ten se nechal slyšet, že vzhledem ke dlouholetým zkušenostem věrných straníkům nastal čas předat funkci prvního tajemníka do jiných rukou. Stále je však připraven být nápomocný. Podle analytiků by měl pořád ovlivňovat dění na ostrově ležícím v Karibiku.
„Vroucně věřím v sílu, příkladný charakter a porozumění svých krajanů. Dokud budu žít, budu připravený s nohama ve třmenech bránit vlast, revoluci a socialismus,“ uvedl 89letý muž, který mezi lety 2006 až 2019 vedl prezidentský úřad. Vedení strany převezme 61letý Miguel Díaz-Canel, aktuální hlava státu. Bude po Fidelovi a Raúlovi Castrových teprve třetím lídrem partaje od jejího vzniku v roce 1965.
Svérázný léčitel sklízí na Kubě úspěch. Mačetou léčí orgány, rumem koronavirus
Jeho postupy připomínají podvodné léčitele, kteří u nás v devadesátých letech vydělávali na důvěře lidí. Svérázný šaman ale sklízí na Kubě velké úspěchy. Tvrdí, že mačetou dostává z těla části nemocných orgánů a místní rum předepisuje na nákazu koronavirem. I přes nevšední metody má ve svém domě plno zájemců.
Nepřijdou razantní politické změny, ovšem z hlediska symboliky je odchod rodiny Castrových velkou věcí. Zatímco Fidel Castro byl po dlouhé roky vidět a slyšet při početných burcujících proslovech, Raúl stál spíše v pozadí a nikdy nebyl mužem, jenž by rád zářil na veřejnosti. Nejvíce let – konkrétně 59 – strávil na postu ministra obrany.
Více než 60letá éra započala v roce 1959. Tehdy došlo na převrat a svržení diktátora podporovaného Spojenými státy americkými Fulgencia Bautisty. Za vším stál právě Fidel Castro se svými přívrženci z Hnutí 26. července. Po revoluci sliboval demokratické reformy, ale zanedlouho znárodnil pozemky i různé podniky, které byly pod kontrolou amerických firem. Proto USA vyhlásily v roce 1962 kompletní embargo na obchodování s Kubou. Castrovým a komunistické straně pomáhala spojenectví se Sovětským svazem i různými zeměmi z Latinské Ameriky.
Symbolika revoluce byla klíčová v tom, proč byl a je režim tak stabilní. V této části světa má totiž kult osobnosti velkou váhu a mýtus hrdiny Fidela Castra a jeho nejbližších – tedy i bratra Raúla – hrál pro občany důležitou roli. A když už se začínala formovat skupina, která by chtěla převzít vládu, byla rychle eliminována, pozatýkána.
Odcházející politik je považovaný za méně ideologického než sourozenec Fidel, jenž zemřel v listopadu roku 2016. Za vlády Raúla Castra se Kuba začala pouštět do jemných reforem.
V současné chvíli si stát prochází těžkou ekonomickou krizí, největší za posledních 30 let.
Raúl Castro předává vedení Kubánské komunistické strany do rukou mladší generace. Na Kubě tak symbolicky končí jedna dlouhá éra. Zdroj: Profimedia.cz
Raúl Castro předává vedení Kubánské komunistické strany do rukou mladší generace. Na Kubě tak symbolicky končí jedna dlouhá éra. Zdroj: Profimedia.cz