Bidenův do 11:59, pak Trumpův. Předávka jaderných kufříků je záhadný moment inaugurace

Nukleární kufřík prezidenta Joea Bidena

Upoutávka na inauguraci Donalda Trumpa

Nenápadným, ale mimořádně důležitým momentem inaugurace amerických prezidentů je předávka nukleárního kufříku. Joe Biden ho bude moci použít ještě kdykoli před polednem 20. ledna, poté ale pravomoci přejdou na Donalda Trumpa. List Time upozornil, že jaderný kufřík je neustále v přímé blízkosti prezidenta.

Záhadný kufřík, o kterém se záměrně příliš nemluví, ale který je neustále poblíž amerických prezidentů, a to i při výjezdech do zahraničí. Obsahuje totiž systém, který umožňuje Joe Bidenovi nařídit jaderný útok.

ČTĚTE TAKÉ: Šel po Trumpovi, teď vyšetřovatel předčasně skončil. Zvolený prezident mu hrozí vyhoštěním

O nukleární kufřík se stará speciální vojenský asistent prezidenta. Jelikož by mělo být zařízení ideálně stále „na dosah ruky“, je tento člověk s kufříkem často k vidění na fotografiích šéfa Bílého domu. Informoval o tom list Time.

Co všechno v kufříku je?

Americký prezident je vrchním velitelem ozbrojených sil a jako jediný má proto zákonnou pravomoc povolit odpálení jaderné zbraně. „Navzdory všeobecnému přesvědčení neobsahuje kufřík tlačítko nebo kódy, které by mohly automaticky odpálit jadernou zbraň, ale je tam vybavení, které by prezident použil k nařízení úderu,“ upozornila americká CNN.

V případě nutnosti zahájit jaderný útok musí prezident v zařízení provést autorizaci. Následně může nařídit jaderný útok, rozkaz ho spojí s Pentagonem, který ho musí taktéž ověřit.

V takové chvíli vstupuje zřejmě v platnost princip dvojího ověření. To znamená, že prezident sice jako jediný může útok nařídit, autenticitu rozkazu ale musí vyhodnotit nejméně dva další lidé, kteří následně útok provedou. Systém tak nestojí na jediném rozhodnutí. Konkrétnější způsob zahájení útoku je přirozeně opředen tajemstvím.

V kufříku je také takzvaná Černá kniha – záhadný soubor dokumentů, který je vyčleněn z mnohem rozsáhlejšího operačního plánu pro jadernou válku. V zařízení jsou také informace o jaderných bunkrech, do kterých se může prezident uchýlit, a také seznam možných cílů.

Záhadu celého procesu umocňuje i fakt, že je kufříků více. „Existují nejméně tři až čtyři identické kufříky. Jeden následuje prezidenta, druhý viceprezidenta a jeden je tradičně vyhrazen pro určené možné přeživší při událostech, jako jsou inaugurace a projevy o stavu Unie,“ řekl Stephen Schwartz, nerezidentní vedoucí pracovník Bulletinu atomových vědců.

Další kufřík by měl být vždy bezpečně uložený v sejfu v podzemním vojenském komplexu v Nebrasce, centrálním státě USA.

Předávka kufříků během inaugurace

Vlastnictví jaderného kufříku je velké téma v kontextu inaugurace. Nová administrativa totiž musí disponovat zařízením pro nařízení nukleárního útoku od první vteřiny své vlády. To znamená, že 20. ledna bude do 11:59:59 platnými autorizačními kódy disponovat Joe Biden, ve 12:00 už to bude Donald Trump.

Pokud by chtěl Biden ještě ve 12:01 nařídit jaderný útok, armáda je povinna rozkaz odmítnout. Jeho kódy už budou v tu dobu deaktivované. Nastupující prezident podstoupí nukleární brífink ještě před inaugurací, jeho kódy se pak aktivují v pravé poledne.

„Obvykle se nukleární kufřík předává jinému vojenskému asistentovi, který stojí na tribuně nebo poblíž tribuny pro diváky inaugurace, když prezident skládá přísahu,“ napsala CNN.

Při poslední inauguraci byl ale systém předávání hodně neobvyklý. Trump totiž odmítl na Bidenovo uvedení do úřadu přijít a místo toho letěl na Floridu. V době kolem poledne tak musely být k dispozici dva kufříky, jeden měl ještě Trump, druhým začal disponovat Biden. Vojenský asistent Trumpa se následně v poledne sbalil a musel odletět zpátky do Washingtonu.

Nukleární kufřík si američtí prezidenti předávají po dekády. Tradice má kořeny ve studené válce. Pravděpodobně prvním majitelem jaderného kufříku byl exprezident Dwight D. Eisenhower, systém pak zdokonalil John Fitzgerald Kennedy. Existenci zařízení a jeho účel ale veřejnosti přiznal až Lyndon B. Johnson.

Podobným kufříkem jako američtí vládci disponuje i ruský prezident Vladimir Putin.

Inauguraci Donalda Trumpa můžete sledovat v pondělí 20. ledna od 18:00 na CNN Prima NEWS.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Koho Trump pozval na inauguraci? Na seznamu je šéf Číny, Orbán i „nejvíc cool diktátor“

Tagy: