Řidič namířil auto na bránu ruské ambasády. Kritizoval Rusko a hrozilo mu vězení, píší média

Auto najelo do brány ruského velvyslanectví v rumunské Bukurešti.

Do brány ruského velvyslanectví v Bukurešti narazilo auto

Do brány ruského velvyslanectví v Bukurešti narazilo auto a začalo hořet. Deník Romania Libera naznačil, že řidič, který zemřel, zřejmě jednal úmyslně. Ve svém posledním příspěvku na Facebooku se totiž vyjádřil kriticky k ruské agresi na Ukrajině. Podle ruské ambasády jde zjevně o událost ovlivněnou „protiruskou hysterií“ v souvislosti s „provokací“ v ukrajinském městě Buča.

Automobil do brány ambasády narazil kolem šesté hodiny místního času, na pozemky ruského diplomatického úřadu se však nedostal. Oheň, který vozidlo zachvátil, se podařilo uhasit, nicméně muž, který zůstal uvnitř, zemřel.

Podle listu Romania Libera a televize Digi24 auto řídil Bogdan Draghici, předseda sdružení TATA, které v zemi podporuje práva otců v rozvodovém řízení. Média bez podrobností uvedla, že dotyčný měl opakovaně problémy se zákonem a že byl v úterý zatím nepravomocně odsouzen k 15 letům a čtyřem měsícům vězení. Před soudem stanul kvůli sexuálnímu napadení.

„Jsem také Ukrajinec! Bylo by úžasné považovat nás všechny za Ukrajince, dokud tato strašlivá válka, která ohrožuje celé lidstvo, neskončí!“ napsal Draghici podle deníku Romania Libera ve svém posledním příspěvku na Facebooku.

Rumunské úřady se zatím k okolnostem incidentu a případnému motivu řidiče nevyjádřily.

Ruské velvyslanectví je přesvědčeno, že událost je výsledkem „protiruské hysterie“. „Není pochyb o tom, že (řidič auta) tento čin spáchal pod vlivem exploze protiruské hysterie v souvislosti se zinscenovanou provokací ve městě Buča,“ citovala agentura z prohlášení ambasády.

Zpráva ukrajinských úřadů z počátku dubna o povraždění stovek civilistů ruskými okupačními silami v Buči nedaleko Kyjeva vyvolala bouřlivou vlnu mezinárodního odsouzení.

Před ruským velvyslanectvím v Bukurešti se opakovaně konají protesty, jejichž účastníci naléhají na ukončení ruské agrese vůči Ukrajině. Od vpádu ruských sil do sousední země 24. února přešlo do Rumunska více než 600 tisíc ukrajinských uprchlíků. Rumunská vláda v úterý ze země vyhostila deset ruských diplomatů.

Tagy: