Do Česka dorazila v pátek dopoledne první dodávka léku na COVID-19 od firmy Regeneron. Rozvoz do nemocnic, které mají o léčivo zájem, začne příští týden, uvedl Jiří Pešina, mluvčí firmy Roche, která bude lék v Česku distribuovat podle pokynů fakultních nemocnic v Motole a Brně. V první dodávce je 4 000 dávek, stejné množství dorazí v dubnu a květnu. Lék je určen pro pacienty, kterým hrozí těžký průběh nemoci. Je třeba jim ho podat krátce po zjištění pozitivního testu na koronavirus.
Pešina uvedl, že dodávka přijela před desátou hodinou do skladu v Praze. „Požadavky na alokaci a rozvoz prvních dávek jsme již obdrželi od koordinující lékárny Fakultní nemocnice v Motole. Seznam z Fakultní nemocnice Brno očekáváme. Distribuce by se měla spustit hned na začátku příštího týdne,“ informoval mluvčí.
To, že lék dorazil do Česka, potvrdil ve Sněmovně v pátek i premiér Andrej Babiš (ANO), když zdůvodňoval vládní žádost o prodloužení nouzového stavu. „Pokud tady máme lék, který funguje, je potřeba, aby o tom občané věděli, aby ho požadovali,“ řekl Babiš.
Ministerstvo zdravotnictví povolilo používání tohoto neregistrovaného léku na začátku března, výjimku udělilo pro 12 tisíc dávek preparátu. Zdravotníci mohou léčivo podat pacientům starším 12 let s hmotností alespoň 40 kilogramů, kteří mají vysoké riziko zhoršení zdravotního stavu. Může jít mimo jiné o pacienty po transplantaci, s onkologickým, hemato-onkologickým či autoimunitním neurologickým onemocněním, s cukrovkou prvního typu nebo o lidi s vysokou mírou obezity.
Lék je určen pro pacienty, kteří zatím nevyžadují hospitalizaci kvůli nemoci COVID-19, u nichž příznaky onemocnění netrvají déle než sedm dní a neuplynuly v jejich případě více než tři dny od pozitivního testu na koronavirus.
Regeneronem se léčil Donald Trump
Lék je kombinací protilátek casirivimab a imdevimab, což jsou proteiny, které mají bránit vstupu viru do lidských buněk. V současnosti se používá v USA a Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA) na začátku února zahájila jeho průběžné hodnocení. Jako první v Evropské unii se jej rozhodlo experimentálně používat Německo. Léčbu tímto lékem také na podzim podstoupil tehdejší prezident USA Donald Trump.
Ministerstvo v únoru povolilo použití podobného léku tohoto typu – bamlanivimabu od firmy Eli Lilly. Toho je v ČR 3 000 dávek, rozváží se z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. Podle pátečního Práva bylo zatím rozvezeno jen 773 balení léku. Nemocnice podle deníku tvrdí, že najít rizikového pacienta, který splňuje podmínky pro podání, je obtížné. Kritéria pro nasazení bamlanivimabu jsou podle některých lékařů moc přísná.