Rozhovor s epidemiologem Romanem Prymulou (zdroj: CNN Prima NEWS)
Do Česka v pátek dorazila první dodávka léku Regeneron, kterým se léčil bývalý americký prezident Donald Trump. Premiér Andrej Babiš kromě toho neustále propaguje lék bamlanivimab. Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS promluvil i o dalších lécích a vysvětlil, které a jak proti nemoci COVID-19 fungují.
Do Česka v pátek dorazilo prvních 4 000 dávek léku od firmy Regeneron, kterým byl při hospitalizaci s koronavirem léčený i Donald Trump. Rozvoz léku do nemocnic začne příští týden. „Preparát je kombinací dvou monoklonálních protilátek a ukazuje se, že je poměrně účinný, zhruba na úrovni 80 procent, proti těžším průběhům,“ vysvětlil v Novém dni Roman Prymula.
Babiš: Vakcín je dost. Používejte léky bamlanivimab a Regeneron, skutečně fungují
Vakcín je dost pro všechny, řekl v pořadu Nový den premiér Andrej Babiš. Podle něj jich Česko má objednaných téměř 25 miliónů, jen výrobci musí zrychlit dodávky a očkovací centra rychleji vakcínu aplikovat. Předseda vlády také uvedl, že kromě očkování na koronavirus fungují léky bamlanivimab a přípravek firmy Regeneron, který dostal v nemocnici bývalý americký prezident Donald Trump.
„Lék se podává lidem, kteří mají jakousi šanci být nemocní vážným průběhem. To má tento lék zmírnit a jeho účinnost je poměrně vysoká,“ upřesnil epidemiolog.
V léku bamlanivimab je však podle Prymuly jen jedna protilátka a proti mutacím jeho účinnost klesá. „Ukazuje se, že pokud se přidá další protilátka, tak jeho účinnost zase půjde nahoru. Výrobce to tak připravuje,“ upozornil bývalý ministr zdravotnictví.
Lék bamlanivimab propaguje při každé příležitosti také premiér Babiš. „Znovu vyzývám všechny praktiky: Prosím vás, konečně začněte aplikovat tento lék. Funguje. Ministerstvo zdravotnictví to musí propagovat, jsou desítky lidí, kteří díky tomu neskončili na JIP a nezemřeli. Je to prokázané, máme dostatek tohoto léku,“ apeloval předseda vlády ve čtvrtek v Novém dni.
Prymula ale připomněl ještě další účinné preparáty, které jsou v experimentálním vývoji. „Jak preparát od firmy Pfizer, tak velmi slibný preparát izraelský. Izrael v tuto chvíli hledá strategického partnera a myslím, že je určitá šance získat léky, které budou výrazně účinnější než ty současné,“ zdůraznil.
Vakcín bude dostatek. Každý se bude moct naočkovat i dvakrát, ujišťuje Babiš
Vakcín bude mít Česko dost na to, aby se mohl každý naočkovat i dvakrát. Premiér Andrej Babiš to v nadsázce zdůraznil na páteční tiskové konferenci. Česko podle něj objednalo celkem téměř 25 milionů vakcín, k tomu přiobjednalo přes dva miliony dávek od firmy Pfizer/BioNTech. „Přitom naočkovat potřebujeme osm milionů dospělých a jen 65 procent z nich má zájem,“ uvedl ministerský předseda.
I Česko by mohlo vynalézt svůj lék
Epidemiolog zároveň upozornil, že Česká republika má velmi kvalitní vědce. Výzkumné laboratoře z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd a Českého centra pro fenogenomiku v centru BIOCEV totiž stojí za vyvinutím protilátky, která funguje proti všem hlavním mutacím koronaviru. Podle Prymuly je ale problém, že se vše nedostane až do realizační fáze. „Když se to tam dostane, tak to většinou bývá mimo území České republiky. V tom bychom opravdu obecně něco dělat měli,“ apeloval epidemiolog.
Nastínil ale jednu z cest, kterou by Česko mohlo jít. „Měli jsme tady zatím preparáty, které potřebují obrovské množství protilátek, protože nejsou tak specifické, jako by být mohly. A proto se preparáty musí obrovsky dlouhou dobu připravovat a vyrábět. Když bychom našli protilátku, která je mnohem přesnější a útočí skutečně tak, že chrání před množením tohoto viru, tak bychom měli vítězství na dosah,“ vysvětlil bývalý ministr zdravotnictví.
Očkovaný člověk se může nakazit bezpříznakovou formou
Podle Prymuly k překonání epidemie vede především očkování. Připustil, že i očkovaný člověk se ovšem může nakazit bezpříznakovou formou nemoci. „Ale ochrana tady je poměrně vysoká, tedy je to méně pravděpodobná varianta. Takový člověk však teoreticky může do domácnosti přenést tuto nákazu na dalšího jedince. To vyloučeno není a musíme s tím počítat,“ řekl poradce prezidenta Miloše Zemana.
Vakcín je podle něj v současné době v Česku málo, a proto by měly být prioritně cíleny na skupiny, které jsou ohroženy těžkým průběhem a úmrtím. „Velmi se diskutuje o tom, zda bylo správné změnit priority třeba ve prospěch učitelů, protože jasně vidíme, že nejvíce umírají lidé, kteří mají nějaké komorbidity, tedy onemocnění chronická. Roli hraje i věk. To je totiž faktor, který právě nárůst těchto chronických komplikací modifikuje,“ připustil Prymula.
Česko podle něj možná mělo jít cestou Hongkongu. Ten očkuje věkové kategorie od nejstarších po nejmladší a řada už došla i na lidi starší třiceti let.
Epidemiolog Roman Prymula promluvil o lécích na nemoc COVID-19. Zdroj: ČTK