
Včela asijská v Česku
Na první pohled vypadá jako přerostlý čmelák. Ve skutečnosti jde o úplně nový druh samotářské včely, která poprvé dorazila na území Česka – a to až z Asie. Hnízdo si staví ve dřevě a v našem prostředí se nikdy předtím nevyskytovala.
Vědci ji zachytili do pasti ve chvíli, kdy se pohybovala kolem exotického keře jerlínu na jižní Moravě. Právě ten je jejím oblíbeným cílem. „Jde o čalounici jerlínovou. Je to velká včela, dorůstá velikosti až 28 milimetrů, kdežto naše včely jsou menší – kolem 17 mm. Čalounice jerlínová je tmavší a má taková zakouřená křídla,“ řekl pro CNN Prima NEWS entomolog Jan Walter.
ČTĚTE TAKÉ: Udělali jsme s medvědem pár kotrmelců. Muž popsal útok šelmy na Slovensku
„Slyšel jsem o ní, ale že bych měl strach, to ne,“ okomentoval přílet nového druhu včely jeden z oslovených kolemjdoucích. „Já se včel bojím všeobecně, takže asi bych se bál,“ doplnil další.
Pro české včely nepředstavuje riziko
Dobrou zprávou je, že podle odborníků včela asijská oproti sršni asijské nepředstavuje pro česká včelstva žádnou hrozbu. „Není agresivní, že by šla po bílkovině a lapala živé tvory. Jde normálně za sladinou, tedy za cukry – jako naše včela, jen je větší,“ uvedl včelař Jaroslav Kadlec.
Tmavé zbarvení a robustní tělo ji na první pohled odlišují od našich domácích druhů. V porovnání s běžnou včelou působí jako její dvakrát větší sestřenice, má ale ráda soukromí.
„Dělá si jednotlivé komůrky, není to koloniální zvíře, jako včela medonosná. Tvoří si jen malinkatá hnízdečka, nehnízdí o velikosti tisíců jedinců a mají jinou strategii sbírání pylu – dávají si ho na bříško,“ popsal Walter.
Podle odborníků jde o druh, který se už dříve rozšířil například do Spojených států nebo Francie. Cestu si tam zřejmě našel v dřevěných obalech a paletách. Včela asijská se oproti té evropské tolik nezaměřuje na tvorbu medu, více sází na flexibilitu a přežití.
Vědci teď budou sledovat, jak se bude nový druh chovat dál – zda se dokáže rozšířit, jak se přizpůsobí zdejším podmínkám a jestli zůstane jen kuriozitou, nebo se stane součástí naší přírody.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Do ZOO Zlín dorazilo štěstí. Po týdnech se setkala celá jaguáří rodinka. Otec dceru hrdě přijal