Ve Frýdlantském výběžku se ve středu potvrdil africký mor prasat u jednoho uhynulého divočáka. Řekl to ředitel Státní veterinární správy (SVS) pro Ústecký kraj Daniel Macháček. Mrtvé sele našli turisté v příkopě u silnice v blízkosti hranic s Polskem, kde se nákaza dlouhodobě vyskytuje. V Česku jde o první výskyt afrického moru prasat téměř po pěti letech.
Ředitel SVS v Libereckém kraji Roman Šebesta předpokládá, že mimořádná veterinární opatření vyhlásí v pátek odpoledne. „My to teď připravujeme, protože je to docela složitá administrativní právní procedura,“ řekl. Podle něj budou opatření stanovená pro určité pásmo. „Rámcově si myslíme, že to bude kolem 200 kilometrů čtverečních, ale nevylučuji, že to bude více. Uvidíme, co nám ukážou souřadnice a řekněme výstupy z map. Podle toho budeme definovat mimořádným veterinárním opatřením přesné hranice toho pásma,“ dodal.
Podle SVS bude v takzvaném pásmu infekce dočasně zakázán lov divokých prasat a omezen pohyb lidí v přírodě. „Je pravděpodobné, že část lesů podél hranic se pro veřejnost zavře a budou tam moci chodit jen speciálně proškolení myslivci,“ řekl CNN Prima NEWS Josef Plíšek, hospodář mysliveckého spolku z Jindřichovic pod Smrkem. Právě na katastru této obce se zvíře našlo.
„Turisté ho našli v příkopě u silnice, která vede lesem nedaleko místní železniční zastávky, zhruba čtyři kilometry od hranic. Vypadalo to, že ho srazilo auto, což se stává běžně,“ uvedl Plíšek. Právě myslivci divočáka zajistili, odvezl na sběrné místo, odebrali vzorky a odeslali je na veterinu, která poté nákazu odhalila.
Infekce se šíří v Německu i Polsku. Podle Macháčka je pravděpodobné, že zvíře do Čech doputovalo z Polska. Podle Plíška může být jedním z důvodů, proč se k nám nakažené prase dostalo, fakt, že se na Frýdlantsku usídlila vlčí smečka. „Vlci jsou pro ně ohrožením, takže se pak prasata pohybují více než obvykle,“ podotkl s tím, že prasata dokážou uběhnout v kuse za potravou třeba i třicet kilometrů.
V příhraničních oblastech na severu Česka bude nyní zrušena takzvaná zóna intenzivního odlovu divokých prasat. „Bude snaha zabránit tomu, aby se černá zvěř pohybovala dále do vnitrozemí,“ řekl Plíšek.
Opatření zasáhnou také chovatele prasat domácích a provozovatele jatek či zvěřinových závodů. „Mají za cíl především zamezit dalšímu šíření nákazy v populaci prasat divokých a zabránit tomu, aby se nákaza dostala do chovů prasat domácích,“ sdělil ředitel veterinární sekce SVS Petr Šatrán.
V pondělí se kvůli situaci sejde ústřední nákazová komise. Opatření se dotknou i Ústeckého kraje, uvedl Macháček.
Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší. Nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. S nemocí, která není přenosná na člověka, se Česko naposledy potýkalo v roce 2017. Největší ohnisko v ČR za poslední léta bylo na Zlínsku.