Ministerstvo zdravotnictví počítalo s tím, že by lidé mohli navštívit restaurace či hospody pouze s negativním testem na covid z akreditované laboratoře. Samotest by nestačil. Část politiků s tím ale nesouhlasí. Podle některých by zahrádky hospod a restaurací měly být otevřené bez nutnosti testu, pravidla by měla být mírnější i pro vstup do vnitřních prostor podniků.
„Diskuzi nad tím, zda jít do hospody s takovým či makovým testem považuji za irelevantní. Měli bychom předně udělat vše pro to, aby fungovalo testování na školách a ve firmách a byl v ČR dostatek kvalitních testů právě pro tyto klíčové segmenty,“ napsala CNN Prima NEWS poslankyně hnutí STAN Věra Kovářová.
Opatření se budou řídit podle nových pravidel. Na „psa“ zapomeňte, řekl Arenberger
Česko se už nebude řídit protiepidemickým systémem PES. Ministerstvo zdravotnictví bude připravovat nová pravidla pro rozvolňování, první varianta by podle něj měla být hotová zhruba za dva týdny. „Na ,psa‘ zapomeňte,“ řekl v pátek na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).
Pokud se vláda podle ní začne řídit doporučeními odborníků, zvládne zajistit dost vakcín a jejich distribuci do krajů, vrátíme se k normálnímu životu a nemusíme se bavit o tom, kdo a za jakých podmínek bude moci do hospody.
Vyžadovat laboratorní test pro návštěvu hospody by byla chyba i podle poslance ODS Jana Skopečka. Podle něj by takové pravidlo mohlo vést k zahlcení laboratoří. „Potom nebude kapacita pro testování skutečně rizikových skupin, které budou na test čekat mnohem delší dobu,“ podotkl Skopeček.
Zdůraznil, že návštěva restaurace je přeci jen dobrovolné a svobodné rozhodnutí každého člověka, nikoliv povinnost. „Každý tak může zvážit, jaké riziko to pro něj nese. Tvářit se, že se rozvolňuje, ale zároveň majitelům restaurací hned házet klacky pod nohy laboratorními testy, není správná cesta,“ dodal. Restauratéři a hospodští jsou podle něj připraveni nastavit taková opatření, která budou proti šíření koronaviru účinná.
Vstup do restaurací s testem kritizují i samotní majitelé podniků. „Kdo by za to nesl odpovědnost? Host, servírka, nebo majitel, který má 40 až 50 zaměstnanců?“ prohlásil pro CNN Prima NEWS majitel Café Louvre Sylvio Spohr. Povinnost mít negativní test z akreditované laboratoře podle něj řadu lidí odradí.
Pekarová: Nějaký ministr to zase nedomyslel
S tím souhlasí i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Obavy provozovatelů restaurací a hospod chápu. Považuji to spíše za výstřel do tmy a další z nedomyšlených návrhů některého z ministrů této vlády. Pokud takovou podmínku chtějí zavádět, pak leda testování v šetrné a dostupné podobě,“ uvedla.
Podle poslance za hnutí ANO Patrika Nachera by vláda měla používat více selského rozumu. Například na venkovní zahrádky restaurací by lidé podle Nachera měli mít přístup bez testu. „Jaký je rozdíl mezi tím, že si koupím kávu s sebou a vypiju si ji na lavičce v parku, nebo si ji dám na zahrádce? Na tu lavičku si také může sednout kdokoliv další,“ konstatoval.
„Spíš bych ale byl pro cestu toho, že jdete do restaurace, tam na sebe dáte kontakt a v případě, že tam byl někdo, kdo byl později pozitivně testovaný, tak oni vás upozorní. Takhle to fungovalo v Belgii a všichni to chválili. Důležité je nechat v restauraci rozestupy mezi stoly, povinně dezinfikovat při vstupu. Je to lepší, než chodit někam do laboratoře. V praxi to nemůže fungovat,“ uvedl.
S tím, aby se do restaurace chodilo s testem z akreditované laboratoře, počítala pracovní verze systému PES. Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) však v pátek prohlásil, že PES nakonec nebude a jeho resort připraví jiný systém rozvolňování. Jaká tedy nakonec pravidla pro návštěvy restaurací a hospod budou, není zatím jasné.