Teroristický útok na pláži a v hotelu: Při střelbě a explozi zemřelo v Mogadišu 32 civilistů

Muži nesou tělo oběti útoku v Mogadišu. (3. 8. 2024)

Při střelbě a explozi zemřelo v Somálsku 32 civilistů

Po explozi a střelbě na pláži a v hotelu v somálské metropoli Mogadišo v pátek večer zemřelo nejméně 32 civilistů. S odkazem na mluvčího policie to v sobotu uvedla agentura AFP. Dalších nejméně 63 lidí bylo zraněno, někteří z nich těžce. K útoku se přihlásilo islamistické teroristické hnutí Šabáb, které je napojeno na síť Al-Káida.

Ozbrojenci zaútočili na pláži Lido, která je mezi místními oblíbená. V pátek večer tam bývá mnoho lidí. Podle policejních zpráv střelbě předcházela exploze, když se odpálil sebevražedný atentátník. Další útočníci se pokusili vtrhnout do hotelu, ale stříleli i na lidi na pláži, kde se v době útoku procházelo nebo sedělo na písku mnoho obyvatel s přáteli či příbuznými. Přestřelky mezi policií a útočníky trvaly až do časných ranních hodin.

ČTĚTE TAKÉ: Trest smrti za terorismus v New Yorku platí. USA ruší předsoudní dohodu o přiznání viny

„Na ruce mám zranění od granátu,“ řekla agentuře DPA Shamso Abdiová, která trávila večer s přáteli v hotelu Lido Beach. Jeden z jejích přátel utrpěl zranění hlavy a byl v kritickém stavu. V hotelu podle ženy vypukla panika. „Všichni utíkali, aby si zachránili život,“ řekla.

USA si vyměnily vězně s Ruskem. To mělo pustit novinářku, která před zadržením žila v Česku

Rusko, Spojené státy a některé další evropské země si ve čtvrtek vyměnily v Turecku vězně, uvedla stanice CNN a informaci později potvrdilo Turecko, které pomáhalo výměnu dojednat. Ankara oznámila, že se výměna týká 26 lidí ze sedmi zemí. Mezi lidmi, které propustilo Rusko, jsou podle ní dopisovatel deníku The Wall Street Journal Evan Gershkovich a bývalý příslušník americké námořní pěchoty Paul Whelan. Web BBC zmínil i rusko-americkou novinářku Alsu Kurmaševovou, která před zadržením žila v Česku. Bílý dům výměnu potvrdil. Podle médií se jedná o největší takovou výměnnou akci mezi Ruskem a západními zeměmi od konce studené války. Ruský exprezident Dmitrij Medveděv uvedl, že zrádci Ruska by měli zemřít ve věznicích, ale pro Moskvu je lepší dostat své lidi domů.

Na sociálních sítích se šířily záběry, jak lidé v panice prchají z pláže, jiní leželi zakrvácení na písku. V pozadí byla slyšet střelba.

Nemocnice v Mogadišu žádají o darování krve, aby mohly ošetřit mnoho zraněných. Někteří příbuzní mrtvých návštěvníků pláží a hotelů zveřejňují na sociálních sítích fotografie svých blízkých, zatímco jiní zoufale pátrají po informacích o místě pobytu přátel nebo příbuzných, o jejichž osudu nic nevědí.

Islamisté ovládají oblasti v některých částech Somálska. Z hlavního města byli ale v posledních letech vytlačeni.

Přesto se tam stále objevují útoky na vládní instituce a hotely či restaurace, kde podle islamistů převládá západní životní styl. V červenci například zahynulo 11 lidí při teroristickém útoku na restauraci v době finále fotbalového mistrovství Evropy.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Tragédie u rakouského jezera. Utonul tam český turista, zachraňoval děti na paddleboardu

Tagy:
útok pláž hotel terorismus krimi Somálsko Mogadišu trestná činnost teroristický čin trestná činnost, právo a spravedlnost katastrofy, nehody a mimořádné události